Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Millet Vekili Kaç Oyla Seçilir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın milletvekili kaç oyla seçilir İllerin çıkaracakları millet vekili sayısını kim hangi kurum belirler? Millet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bir Millet Vekili Kaç Oyla Seçilir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sorunun cevabı her ile göre farklıdır, çünkü bir ilden seçilecek milletvekili sayısı o ilin nüfusuna göre belirlenir, bu yöntemle nüfusu fazla olan illerin daha fazla milletvekili ile temsil edilebilmesi amacı güdülür.

  Yani başka bir deyişle il bazlı değil, nüfus bazlı bir temsil yöntemi vardır. Nüfusu çok az olan (Tunceli gibi) illerimizde ise en az 2 milletvekili zorunluluğu vardır, doğal olarak bu illerimizde milletvekili olabilmek için daha az oy yeterli olmaktadır.

  Mesela 2002 seçimlerinde milletvekili başına gereken oy sayısı ortalamada 57.000 iken, bu sayı Tunceli'de 21.000'e ve bayburt'ta 19.000'e düşmüştür. En yüksek gerekli oy ise 79.000 ile Balıkesir ilimiz olmuştur.

  Sayıların belirlenmesinde nüfusun toplamından ziyade barajı aşabilen partilerin aldığı oyların toplamı etkin rol oynamaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş