Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Divan Edebiyatındaki Mazmun Örnekleri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Makalenin Türk Ve Dünya Edebiyatındaki Örnekleri Divan Edebiyatındaki Nesir Türleri Divan Şiirinin Özellikleri, Divan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Divan Edebiyatındaki Mazmun Örnekleri nelerdir ?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mazmun örnekleri


  AYNA:
  Edebiyatımızda daha çok Ayine-i İskender şeklinde geçer.İskender, Aristo'nun icat ettiği ayna ile düşmanı görür.Ve ona savunma vaziyeti alırmış.

  Cila virmiş ise ayine-i iskender Risto
  Benim sen saykal-ı ayine-i re'y-i savabımsın
  (NEDİM)  BÂDE:
  Üzümden yapılan şaraptır.Bazen manevi aşk manasına gelir.Tasavvuf ehli badeyi Allah'a ulaşmak için gerekli olan coşkunluk, kendini unutma ve geçme hallerini verecek vasıta sayarlar.Bazı terkipler:
  Bâde-i gülsün, Bâde-i gül-renk: Gül renkli şarap
  Bâde-i gül-fam: Gül kokulu şarap
  Bâde-i saad-sâle:Yüz senelik eski şarap
  Bâde-i mest, Bâde-i mestane:Keskin şarap
  Bâde-i nuşin:İçimi hoş ve kokulu şarap


  BEZM:
  Sohbet, muhabbet, içki meclisi demektir.Edebi eserlerde ve özellikle Divan şiirinde tek başına kullanıldığı gibi tamlamalar da vardır.
  Bezm-i nuşanuş Durmadan içki içilen meclis
  Bezm-i vuslat:Kavuşma meclisi
  Bezm-i muhabbet:Aşk meclisi
  Bezm-i mey:İçki içilen meclis

  Tasavvuf ehlinin yazdığı eserlerde Bezm kelimesi çoğu zaman Bezm-i elest'tir.Ezelde yapılan toplantı, ruhlar meclisi demektir.Kalu bela,Bezm-i ezel ve Beli Ahdi diye de bilinir.Bu meclis Allah'ın ruhlara "Elesti bi rabbiküm" (Ben sizin Rabbiniz değil miyim?) sorusunu sorduğu ve Evet cevabı alınan meclistir.


  DAĞ:
  Gülün ve gelinciğin ortasındaki siyah tohumdur.İkinci anlamı ise yaradır.Yuvarlaklığı ve kırmızılığı ile daima güle benzer.

  YILDIZ:
  Şöyle bir mazmunu vardır.Bileyici taşına tutulan ay hançerinden (hilal) çıkan kıvılcımlardır.

  SABA:
  Sabah rüzgarıdır.Gülleri açtırır.Doğudan eser.Sevgilileri buluşturur.Sevgilinin kokusu bu rüzgarla gelir.Bu yüzden maşukun en büyük sırdaşıdır.

  MUM: İnsan vücududur.Fitil insanın canıdır.Buna can ipliği denir.Bu benzetme canın ıstıraptan incelip iplik haline gelmesi ve kıvrım kıvrım bükülmesi ile alakalıdır.Çünki ıstırap insanı kıvrandırır.Can ıstırabı ve kıvrım kıvrım olması sevgilinin sünbül kokan saçı yüzündendir.Sünbül koku ve şekilce saça benzer.Şaçta uzunluk bakımından ömre benzer.Ömür ilerledikçe can ipliğindeki kıvrımlar yani ıstıraplar artar.


  HATT-I HUMAYUN:
  Padişah fermanının en başındaki tuğra sevgilinin saçıdır.Yazılarda onun yüzü.


  LEB:
  kENAR DEMEKTİR.Sevgilinin dudaklarıdır.Rengi ile de şaraba benzetilir.

  BÜT: (Farsça)
  Put, güzel anlamına gelir.Put taştan yapılır.Ve hareket etmez.Tıpkı onun gibi sevgili de taştandır ve acıması yoktur.

  HİLAL:
  Ay'ın hançere benzeyen evresidir.Öldürücü şekliyle maşukları tehdit eder.Ama hilalin bir gece de tamamlanması da bu kastından cayması demektir..

  GÜL:
  Farsça'da bütün çiçeklere gül denir.
  Gül-ü suri( Kırmızı çiçek):Yani kırmızı gül.Bülbülün kanını taşır.
  Gül-i susen (susam çiçeği): Yani zambaktır, aşkın zehridir.
  Gül-i nesrin (nesrin çiçeği): Yani yabani güldür.Haeryerde olabilen aşktır.
  Gül-i rânâ (iki renkli çiçek): Ya kırmızı-beyaz ya da genellikle sarı- kırmızıdır.Bu yanak yanağa gelmiş aşık ve maşuku resmeder.Aşık sarıdır hastadır, maşuk kırmızıdır.
  Tasavvufta gül ise Efendimiz (sav)i temsil eder.O'nun ter kokusu bile gül kokar çünki.  BÜLBÜL:
  Güle konan böceği almak ister.Çünkü açtır,çünkü almazsa gül kurur.Bülbül açlığını en çok tan vaktinde hisseder.Bu vakitte gülün açmasını, açıpta içindeki böceği yemeği bekler. Güller de bu vakitte açılır.Bülbül gülü görmezse aşkından figan eder.Söğüt ağacının yapraklarıyla çadır gibi gülü örtmesi bülbülü ağlatır.Bu ses inleyiş göklere kadar çıkar.Sesini güle duyurmak için feryad eder.


  LALE:
  Tektir ve tevhidi temsil eder.Taşrada kırda yetişir.Taçlı (kırmızı) yaprakları vardır.Bu yapraklar kaftana benzer.Yani sultandır.Lale kırın sultanıdır.Medine'ye şehrin sultanı Güle gelmek ister.Medine'deki çiçekler sonradan geleni hor görürler. Gülde istemez.Geri git derler.Bunun üzerine lale; dışarı çıkar ve boynunu büker.(İnce gövde ağır yaprak olması sonucu tabii olarakta böyledir.) Lale mücadeleye başlar ve başarılı olup Gülün tahtını sallar.Sonunda da Medine'nin sultanı olur.Diğer çiçekler ona gıpta ile bakıp pişman olurlar.

  Lale gül rengindedir.Parlak yani pertev yaprakları vardır.Lale bu yaprakları bir hafta bile tutamaz.İçindeki tomurcuğu yani yarasını saklayamaz.Narin yaprakları dökülür.Yani aşıkta içindekini saklayamaz.Aşkını itiraf eder.Güzellerde merhamet olmadığı gibi lalede de koku yoktur.
  Gövdesindeki yeşil yaprakları insan kafasındaki sarığa benzer.Gülün içi kat kat bina gibi olduğundan İstanbul'a benzetirler.
  Tasavvufta lale Allah'ı temsil eder.O'nun gibi (dalında) tektir.  SEVGİLİ:
  Ay parçasıdır.Zaman zaman güneştir.Boyu Tuba ağacı yahut servidir.Saçları sünbül veya misktir.Yanakları gül ve lalaeyi andırır.Gözleri nergis gibi baygındır.Kaşları hançer olup aşığın bağrına saplanır.Dudakları okka, yakut, mücevher kutusudur.Dişleri ise bu kutu içinde incidir.Yine dudak bir nokta gibi küçüktür hatta bazen hiç yoktur.Dudağı ab-ı hayat bağışlar.Ondan bir kere içen bir daha ölmez.Ama içebilen olmamıştır.Çünkü daima nazlanır.Vaad eder ama sözünde durmaz.


  Bazı muammalarda Arap harflerinin kelime olarak karşılıkları:

  ب :Pazartesi د (dal):Çarşamba ا (elif):Pazar
  ج : Salı ح:Perşembe
  و :Cuma ظ :Cumartesi Günlerini temsil eder.  Sevgili yönüyle;

  ا (elif):Boydur.Burundur.
  د (dal):Zülüftür.
  ش,س: Diştir.
  ص :Çeşm.
  م (mim): Dudaktır.
  ي(ya):Kaştır.Kemandır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş