Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

"Ağlarsa anam ağlar , gayrısı yalan ağlar." kompozisyon ödevi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar \"Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan ağlar konulu kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  "insanın sıkıntısını yürekten paylaşan yalnızca annesidir, diğerlerinin üzülmesi yüzeyseldir" anlamında kullanılan bir sözdür.

  Annelik; kadına kadınlığının taçlandırılması ve hayatı sürdürmenin şerefi olarak bağışlanmış ilahi bir bağıştır.

  Kutsal kitaplarda Adem’in eşi olarak anılan Havva ile başlatılır insanlığın çoğalması Peki, Havva ne demek? Havva; hayatı olan demek..

  Alman şairi Goethe “kucağında çocuk taşıyan bir anneden daha saygıdeğer kimse yoktur” demektedir. Bundan değil midir ki türkülerde yükselen feryatlar “ana, ana” diye inlemektedir.
  Gurbet sevilenden uzakta olmaktır. Gurbeti anlatan türküler ve şiirlerin ortak temalarının başında anne hasreti gelir. Gurbetin elemiyle ağlayan kişi bile anasına açar yüreğini:

  “Geceler yarim oldu
  Anam anam garibem
  Ağlamak karım oldu
  Anam anam garibem”

  diyen garip burada durmaz. Onun yaralarını, gurbetin acılarını dindirmek için gelen doktor çare bulamaz onun derdine… O, ancak mucizevi anne şefkatinin beklentisi içindedir.O yüzden şöyle haykıracaktır.

  Bayram gelmiş neyime
  Anam anam garibem
  Kan damlar yüreğime
  Anam anam garibem
  Yaralarım sızlıyor
  Anam anam garibem
  Doktor gelmiş neyime”
  diyecektir.

  Ne yazık ki küresel ve yerel savaşlarda evlatlarını ölüme sürüklediği annelerden özür dilemek niyetinde değil “dünya”… Bırakın, bırakalım, anneler evlat acısı görmeden tamamlasın ömürlerini… Çocuklarının acısını görmemek her günü anneler gününe dönüştürecektir. Bırakalım anneler artık sadece hayata getireceği çocuğun sancısını çeksin… Hayatın sancısını, ölümün ve ayrılığın değil…

  Mehmet Çelik 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş