Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

göller ve bataklık göllerinin fiziksel , kimyasal , morfolojik farkları Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Fiziksel ve kimyasal değişim nedir Fiziksel ve kimyasal değişimler nelerdir?

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Göller ve bataklık göllerinin fiziksel,kimyasal,morfolojik farkları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Göllerden faydalanma:
  1-Tarım alanlarını sulamada,

  2-İçme ve kullanma suyu sağlamada,

  3-Taşımacılıkta,


  4-Elektrik üretimi,

  5-Su ürünleri yetiştirme,


  6-Tuz ve soda üretimi,

  7-Turizm açısından önemlidirler.

  GÖLLERİN ÖZELLİKLERİ:

  Gölün Büyüklüğü: Dünya üzerindeki göllerin büyüklükleri değişkendir. Hazar Gölü Dünya’nın en büyük gölüdür. ( 424.000 km kare)

  Gölün Beslenmesi: Göller, yağış suları, akarsular ve kaynaklar tarafından beslenir. Göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. Bazı göller fazla sularını bir akarsu ile denize boşaltır. Bu akarsulara göl ayağı ya da gideğen denir. Göle su taşıyan akarsulara ise geleğen denir. Örneğin Manyas ve Ulubat göllerli bir akarsu ile sularını Marmara Denizi’ne boşaltır.

  Gölün Derinliği: Tektonik ve krater göllerinin derinlikleri genellikle fazladır. Dünya’nın en derin gölü tektonik bir göl olan Baykal Gölü’dür. Göl Suyunun Tuzluluğu: Göl sularının içinde çözünmüş halde madensel tuzlar bulunmaktadır. Buharlaşma nedeniyle göl suyunun tuz yoğunluğu artar. Özellikle kapalı havzalarda yüzeyden akış olmadığı için göl suları tuzludur. Örneğin ülkemizdeki Burdur Gölü ve Tuz Gölü’nün suları tuzludur 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş