Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

itfaiyenin görevleri ve verdiği hizmetler nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk'ün Ülkemizin Bağımsızlığına Kavuşması Ve Çağdaş Milletler Seviyesine Yükselmesi İç İtfaiyenin Görevleri Ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 38      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İtfaiyenin Görevleri Ve Verdiği Hizmetler Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İtfaiyenin Görevleri Ve Sorumlulukları

  İtfaiyenin özdeşleştiği "yangınla mücadelenin" 3 temel amacı vardır.Bunlar sırası ile; Hayat kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi korumaktır.

  Kısaca Görevleri: Yangınların yanında deprem, sel gibi doğal afetlerde, her türlü patlama, çökme vb. olağanüstü durumlarda, mahsur kalma olaylarında, arama kurtarma çalışmalarında itfaiyeciler görev yapar. Genel olarak görevi hayat kurtarmaktır. Bu yüzden itfaiye bir acil servistir ve diğer acil servislerle sürekli irtibat halinde olmak zorundadır.

  İTFAYENİN GÖREVLERİ

  A- Esas Görevleri :
  a- Yangınlara Müdahale etmek ve önlemek,
  b- Su baskınlarına müdahale etmek ve zararsız hale getirmek,
  c- Afetler sonunda oluşan enkaz ve çöküntüler altında can ve mal kurtarma çalışmalarına katılmak,
  d- Umuma açık yerlere, Fabrika, İmalathane ve diğer işyerlerinin yangından korunması için denetleme ve inceleme yapmak, gerekli önlemleri almak,
  e- Devlet tarafından kullanılan binalarda yangınlara karşı bulundurulacak araç-gereç ve diğer malzemelerin belirlenmesine yardımcı olmak,
  f- İl Sivil Savunma ile ilgili teşkil ve tedbirler tüzüğü gereğince kurulan İtfaiye servis mükelleflerini eğitmek,
  g- Halkı, Kurum ve Kuruluşları yangınlara karşı alınacak önlemler konusunda aydınlatmak,
  h- Yılda en az bir kere olmak kaydıyla örnek tatbikatlar yapmak,
  i- Şehirdeki kamu ve özel kurumlara ait itfaiye teşkillerinin eğitim ve yetiştirilmelerinde yardımcı olmak,
  j- Belediye Başkanından alacağı emirle Belediye sınırları dışındaki yangınlara müdahale etmek,

  İTFAYENİN VERDİĞİ HİZMETLER

  B- Diğer Görevler :
  Esas görevleri bölümünde yer alan hizmetleri aksatmamak ve Belediye Meclisi ücret tarifesine bağlı kalmak şartı ile;
  a- Susuz semtlere istenildiğinde su dağıtmak
  b- Belediye sınırları içerisinde cadde, sokak, meydan ve yeşil alanları sulamak,
  c- Pankart asmak, tazyikli su tatbiki (Belediye Mecburi Hizmetlerinin Dışında)
  d- Bacaları temizlemek, temizlenmesine yardımcı olmak veya temizlettirmek,
  e- Su taşıma ve su almak,
  f- İtfaiye merdiveni ile hizmet götürmek. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Endüstriyel Yangın Hizmetleri

  Yüksek yangın riski içeren üretim bölgelerine uygulanan, yangın eğitimi, yangından korunma sistemleri ve acil yangın müdahalelerinin genel adıdır. Kamu kuruluşları veya özel itfaiye kuruluşları tarafından verilebilmektedir.

  Günümüzde ülkemizde itfaiye hizmetleri denildiğinde aklımıza ilk gelen genellikle kamu hizmeti olarak verilen acil yangın müdahaleleridir ancak itfaiye hizmetleri tabiki yalnızca bununla sınırlı değildir. Özellikle avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyada gelişmiş birçok ülke de yüksek risk gurubu içerisine giren fabrikalar, üretim tesisleri santraller ve sanayi bölgeleri özel itfaiye hizmetleri tarafından destekleniyor. Bunun temel sebebi hepimizin bildiği gibi yangında müdahale hızının felaketi önleyen en önemli etken olması. Uzak bir bölgeden gelen itfaiye ekibi bu tarz ciddi risk içeren noktalara 1-2 sn geç kaldığı takdirde çok büyük patlama maddi ve manevi can kayıpları ortaya çıkabiliyor.

  Bunun için sanayi bölgeleri, özel şirketlerin üretim tesisleri ve fabrikalar ya da havaalanları gibi yine çok kişinin geldiği yangın riski yüksek noktalarda nasıl polis gibi tamamlayıcı kuvvet olarak özel güvenlik duruyorsa, en azından 3-4 km uzaktan gelecek itfaiye yerine yüksek risk içeren yerlerin kendi itfaiye, endüstriyel yangın hizmeti bulunmalıdır. Yurt dışında oldukça yaygın olan bu uygulama ülkemizde yalnızca 1-2 firma tarafından uygulanmaktadır ve endüstriyel yangın hizmetlerini kullanan, tercih eden bilinçli tesis sayısı da oldukça azdır.

  Bu konu hakkında hem halkımız, hem de iş adamlarımız tesis ve üretim yapan yerlerimiz hızlı bir bilinçlenme ve değişme sürecine girmelidir. Böylece yangın eğitimi ve kurulacak yangın sistemleri ve yerinde müdahale sayesinde can kayıplarının önüne geçilebilirken aynı zamanda maddi kayıplarımız da azaltılabilecektir.

  Bu firmalar, yaptıkları anlaşmalar sayesinde her bir firma için özel itfaiye hizmeti sunarken, bir yandan da itfaiyeci istihdamına da katkı sağlamaktadır. Bir çok yeni gencimiz uluslararası sertifikalarla verilen yangın eğitimlerinden geçerek, kendi yaşadıkları bölgede bir tesiste özel itfaiyeci olarak iş imkanı bulabilmektedir.

  Daha detaylı bilgi alabileceğiniz makaleleriendüstriyel yangın hizmetleri ve itfaiye hizmetleri okuyabilirsiniz. https://www.itfaiyehizmetleri.com/tr-tr

  Sizlerde bu bilgiyi mümkün olduğunca çok insana anlatarak, endüstriyel yangın hizmetlerine ve özel itfaiye hizmetleri konusuna dikkat çekebilir. Otomotiv, doğalgaz, nükleer santraller, üretim tesisleri, petrokimya fabrikalarımız, sanayi bölgelerimiz ve diğer birçok üretim noktamızda firmaların bünyesinde kamu ya da özel itfaiye hizmetlerinden destek almasının önemi konusunda ülkemizin bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz.

  Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bu ve benzere doğru uygulamaları hızlı bir şekilde almalı, ülkemizin sıhhati ve gelişmesi için kullanmalıyız.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş