Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

etnografya müzesinde sergilenen eserler nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Etnografya müzesinde sergilenen tarihi eserler Etnografya müzesinde sergilenen tarihi nesneler nelerdir Le Sacre de Napoléon
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Thumbs up Etnografya müzesinde sergilenen eserler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ANADOLU TAKILARI

  Eski devirlerden günümüze kadar, her çağda kadın güzel görünmek için süslenmiştir. Yüz güzelliği için yanaklara sürülen allık ve göze sürülen süm1enin yam sıra bu güzelliği tamamlayan küpeler, dizi altınlar, tılsımlar, saç süsleri, işlemeli başlıklar, taçlar ve taraklar kullanmıştır. Bu takılar, kabartına motiflerle süslü, kıymetli taşların yam sıra sedef, fildişi, mercan, akik gibi kabuk ve taşlarla zenginleştirilmiş altın ve gümüş takılar.

  Takı takma geleneği, Anadolunun çeşitli bölgelerindekullamm amacına göre isim alır. Bu takıların hemen hepsinin kendine özgü anlamı. ve hikayesi vardır. Bunlar bereket, sabır, kimi zamanuğur veya gözden sakınına, kimi zaman da kötülüklere karşı korunmadır.
  Anadöluda kadınların yam sıra erkeklerin de kötülüklerden korunmak amacıyla, üzerinde taşıdıkları gümüş süs eşyaları vardır. Gümüş ve maden düğmeler, yüzükler, köstekler ve bunların ucunda sallanan gümüşten elle yapılmış süsler, silah kabzalarında ve tütün tabakalarında görülen savat işçiliği, gümüş ve mercanla işlenmiş kırbaç uçları bu eşyalar İçinde yer alır.

  Müzemİzde 18. yy sonu, 19. yy başına ait kadın ve erkeklerin kullandığı takılar önemli biryertutmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş