Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrı ve bitişik yazılan sözcüklerin kuralları Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bitişik Yazılan Birleşik Kelimelerin Yazılışı Ayrı Yazılan Birleşik Kelimelere Örnekler Ayrı ve bitişik yazılan

 1. francesco
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ayrı ve bitişik yazılan sözcüklerin kuralları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ek-fiilin çekimleri olan “iken, ile, ise” kelimeleri kendinden önceki kelimeden ayrı yazılır. Ama bunların bitişik yazılış şekilleri de vardır: -ken, -le, -se. Bitişik yazılırken araya kaynaştırma harfi de girebilir.

  Ama bu eklerden sadece “-ken“, hiçbir zaman ünlü uyumlarına uymaz; her kelimeden sonra “iken” ya da “-ken” olarak yazılır.

  Alır iken > alırken
  okulda iken > okuldayken
  gelenler ile > gelenlerle
  Ali ile > Ali’yle
  çanta ile>çantayla
  olacak ise > olacaksa
  okumalı ise > okumalıysa…


  Bu yazım kuralına göre, ünlü uyumlarına aykırı olarak kabul edilen bazı ekler, sözcükten sonra “ayrı” olarak gösterilebileceği gibi; sözcükle birleşerek -ki bu birleşme sırasında genellikle bir ses olayı meydana gelmektedir- yazılabilirler.

  Örneğin, “Kalem ile yaz.” cümlesini “Kalemle yaz.” biçiminde yazmak mümkündür. Veya “Evde iken geldi.” cümlesini “Evdeyken geldi.” biçiminde yazmak, Türkçenin yazım kurallarına uygundur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş