Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

soğuk savaş döneminde türkiyedeki ekonomik siyasi kültürel gelişmeler ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Soğuk savaş döneminde türkiyedeki sosyal ve kültürel hayat soğuk savaş döneminde
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Post Soğuk savaş döneminde türkiyedeki ekonomik siyasi kültürel gelişmeler ?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Soğuk Savaş Dönemi Türkiye'deki Ekonomik Gelişmeler

  Her devlette olduğu gibi II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de de ekonomik sıkıntılar ortaya çıkmıştı. Tür­kiye bu sıkıntılardan kurtulmanın yollarını ararken ekonomik olarak ABD'ye yaslanmayı da düşünmüş­tür. Bu konuda ABD ilk adımı atarak Marshall Plânı adı altında bir plân hazırlamıştı. Plâna göre Avru­pa'nın savaş yıkıntılarından kurtulması ABD'nin de yararına olacağından bu devletlere para yardımında bulunmayı düşünmüştür.
  Türkiye'de Marshall Plânı'na dahil olmak istiyordu. Bu yüzden ekonomide uyguladığı devletçilik ilkesinden vazgeçerek 1947'de Türkiye İktisadi Kalkınma Plânı diye bilinen metni hazırlamıştır. Plân tarımsal gelişmeye endekslenmişti. Tarım, haberleşme, sula­ma, enerji, demir - çelik, maden ve sanayi kolları temel etkinlik olarak kabul ediliyordu. Ama bütün bun­ların olabilmesi için dış kredi ile sağlanabilecekti ve Türkiye bu doğrultuda yardım kapsamına alınmış ve OECD'ye üye olmuştur.
  Türkiye'de 1950'de iktidar değişikliği olmuş CHP, ye­rini Demokrat Parti'ye devretmiştir. Bu yeni parti eko­nomide özel kesimin gelişmesini istiyordu. Yine de bu dönemde ekonomi, hükümetin aldığı kararlara göre şekilleniyordu. Sonuçta enflasyon ortaya çıktı. Hükü­met ekonomik sıkıntılara çare arıyordu ve 1958'de "4 Ağustos Kararları" alındı. Önlem paketinde Türk pa­rasının değerinin düşünülmesi gündemdeydi. Ekono­mik sıkıntılar, siyasi çalkantıları da meydana getirmiş ve bütün bunların sonunda Demokrat Parti iktidarının da sonunu hazırlayan 27 Mayıs 1960 İhtilali ortaya çıkmıştır.
  Demokrat Parti 1950 – 1960 arası hızlı bir sanayileş­me hamlesi düşündüyse de tarım üretiminden sana­yiye yeterli kaynak aktarılamadığından dolayı başarı­lı olamamıştır.
  "1960'dan sonra Devlet Plânlama Teşkilatı kurularak 1980'li yıllara kadar sürecek olan 5 yıl­lık kalkınma plânları hazırlanmıştır.
  Sonuç olarak; Türkiye, II. Dünya Savaşı'na katılma­dığı halde yaşadığı siyasi yalnızlık ve ekonomik kriz­den çok ciddi etkilenmiştir. Sovyet emperyalizmine karşı siyasi ve ekonomik olarak ABD'ye yakınlaşmış ve savaşın getirdiği ağır yükü bir nebze hafifletebil­mek için uluslar arası ekonomik ortaklıklarda yer al­mıştır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş