Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Allah insanlara acımayana merhamet etmez ne demek Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Allah insanlara neden kitap göndermiştir Allah insanlara nasıl yol göstermiştir Allah insanlara neden
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Allah insanlara acımayana merhamet etmez

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Allah; insanlara acımayanlara merhamet etmez.

  Allah'ın en önemli niteliklerinden birisi merhametidir. Bu niteliğini ifade eden Rahman ve Rahim adlarının Kur'an'da Allah ve Rab adlarından sonra en çok anılan adlar olması, Allah'ın merhamet niteliğinin önemini ve sonsuzluğunu gösterir.

  Allah bu niteliği nedeniyle besleyip büyütür, ödüllendirir, nimetler bağışlar, suçları affeder, peygamberler aracılığı ile insanlara doğru yolu gösterir. Hz. Peygamber (s.a.s)'in gönderilmesi, Kur'an'ın indirilmesi de Allah'ın merhametinin bir sonucudur. O'nun rahmeti herşeyi kuşatmıştır (el-A'raf, 7/156), merhametlilerin en merhametlisidir (el-A'raf, 7/151) ve merhamet edenlerin en hayırlısıdır (el-Mü'min, 23/109).

  Aslında, kainatta olan her şeyin Cenab-ı Hakk’ın merhameti ile tecelli ettiğini ve O’nun merhameti sayesinde hayat bulduğunu da biliyoruz.

  Peygamberimizin de, ne kadar merhametli olduğunu yine Cenab-ı Hakk’ın sözünden anlıyoruz ki;

  "Ey mü'minler! And olsun ki, içinizden size sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, mü'minlere şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir" (et-Tevbe, 9/128).

  Denilmiştir. Buraya kadar yapılan açıklamalardan şu sonucu çıkarıyoruz. Allah’ın ve Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmış olan Peygamberimizin “ Merhamet” gibi ulvi özelliğinin bir zerresinin bile, mutlaka bir kulda bulunması gerekmektedir.

  İşde merhamet’in en ufak esintisine “ acımak” diyoruz. Merhamet duymuyorsa bile, insanda acımak kadar küçük bir hilm parçası olmalıdır.

  Eğer bu hilm parçası da yoksa, zaten ondan Allah da uzaktır, peygamberde.. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş