Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Atom Bombasi Atom Bombasi Ne Demektir? Atom bombası , patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bomba modelidir. Çekirdek Tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleştiğinden ortaya

 1. Misafir

  Atom Bombasi Nedir

  Atom Bombasi
  Atom Bombasi Ne Demektir?

  Atom bombası, patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bomba modelidir. Çekirdek Tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleştiğinden ortaya devasa bir enerji açığa çıkar ve bu da patlama ile beraberinde şok dalgası yaratır.
  Tarihi İkinci Dünya Savaşı sırasında, Manhattan Projesi adıyla, ilk çalışmalar başladı. 1942 yılında ABD'nin New Mexico eyaletindeki Los Alamos bölgesinde gizlice bir grup ünlü bilimadamı toplandı. Robert J. Oppenheimer öncülüğünde 3 yıl çalıştıktan sonra ilk bombayı yapmaya başardılar. Aynı esnada Tennessee eyaletinin Oak Ridge kasabasında gizli bir üs daha kuruldu. Burada da patlayacak zengin malzemenin üretimi çalışmaları başladı.
  İlk atom bombasının denemesi 16 Temmuz 1945 günü Meksika sınırına yakın Alamogordo çölünde gerçekleştirildi. "Trinity" kod adlı bu denemede patlamanın şiddeti inanılmazdı. Hesaplanan patlama 16 bin ton dinamitin patlamasına eşdeğerdi ve o güne kadarki bombalardan çok daha şiddetliydi. Bu başarının üzerine atom bombasının Japonya'nın iki önemli şehrinde kullanılması kararlaştırıldı.
  Bu tarihten sonra çeşitli ülkeler de atom bombası yapmaya başladılar.
  Atom bombası, patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bomba modelidir. Çekirdek tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleştiğinden ortaya devasa bir enerji açığa çıkar ve bu da patlama ve beraberinde şok dalgası yaratır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İlk Atom Modelleri İle Bohr Atom Modeli Arasındaki Benzerlik Ve Farklılıklar
 3. Atom İşlemci nedir, Atom İşlemci ne demek, Atom İşlemci ne işe yarar
 4. Atom Modelleri Nelerdir, Atom Nedir
 5. Atom Nedir, Atom Modelleri Nelerdir
 6. Atom Bombası-Atom Bombası İle İlgile Bilgiler-Atom Bombası Nasıl Yapıldı-Atom Bombasının E
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş