Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Müellefe-i Kulüb kimlerdir? Müellefe-i Kulüp nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Siz, Sınıfınızda, Sınıf Başkanını Ve Öğrenci Kulüp Üyelerini Nasıl Seçiyorsunuz Sizce Kulüp Öğrencileri Neden

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Müellefe-i Kulüp kimlerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Müellefe-i Kulûb Tanımı: Kalbleri ısındırılan, yumuşatılan kimseler. Bir terim olarak, müellefe-i kulûb; zekât verilmek sûretiyle kalpleri İslâm\'a karşı yumuşatılmak, zararsız hale getirilmek veya dinde sebat ettirilmek istenen kimseleri ifade eder.
  Müslümanların sayısının az, güç ve kuvvetlerinin zayıf olduğu devirlerde bu sınıf, müşriklerin etkisiz hâle getirilmesinde, yeni müslüman olmuş zayıf inançlı kişilerin imanının sağlamlaştırılmasında ve bazı müşriklerin İslâmiyet\'i kabul etmesinde bir vasıta olarak kullanılmış ve bu metodun uygulanması ile büyük faydalar sağlanmıştır.
  Tarihi
  Müellefe-i Kulûb; Rasûlüllah (a.s.) , Mekke\'nin fethinden sonra müslüman olmuş olan Kureyş ileri gelenlerine ganimetten paylarına düşenden ayrı olarak, Beytü\'l-mâl hissesinden de bol mikdârda bağışda bulundu. Bunlar uzun yıllar, Rasûlüllah (a.s.)\'a düşmanlık hareketinin öncülüğünü yapmışlar, Mekke\'nin fethinden sonra çâresiz müslüman olmuşlardı. Ancak gönülleri İslâm\'a ısınmamıştı. Bunca yıl İslâm düşmanlığı yaptıktan sonra, bir anda bütün kalbiyle Müslümanlığı benimseyivermek kolay bir iş değildi. Kur\'ân-ı Kerîm, bu gibilere:
  \"el-müellefetü kulûbühüm\" adını vermekte, gönüllerinin kazanılması, İslâm\'a ısındırılması için bunlara zekât verilebileceğini bildirmektedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş