Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

2.selim yaptığı seferlerde başarılı olmuşmudur Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Üst Sınıflardan Başarılı Öğrencilerle Görüşerek Başarılı Olmalarını Sağlayan Etkenleri Ara Türklerin İslamiyeti Daha Geç Kabul

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  2.selim yaptığı seferlerde başarılı olmuşmudur

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  2. Selimin yaptığı seferler
  Yemen\'in yeniden fethi
  Yemen 1517 yılında Osmanlı egemenliğine girmiş, Hadım Süleyman Paşa\'nın 1538 tarihli Hint Seferi ile kesin olarak Osmanlı topraklarına katılmıştı. 1567 yılında bölgede Zeydi İmamı Topal Mutahhar önderliğinde isyan çıkınca bölgedeki Türk egemenliğini yeniden tesis etmek amacıyla Özdemiroğlu Osman Paşa ve Şam Beylerbeyi Lala Mustafa Paşa Yemen Serdarlığına tayin edildiler. 1568 tarihli Yemen Seferi\'nde Taiz ve Kahire kalelerinden sonra 15 Mayıs\'ta Aden\'i, 26 Temmuz\'da da Sana\'yı fetheden Türk ordusu ülkeyi tekrar Osmanlı topraklarına kattı.
  Almanya ile barış
  Kanuni Sultan Süleyman döneminde imzalanan 1562 tarihli barış 1566 yılında bozulmuş, Zigetvar Savaşı ile Türk ordusu Alman ordusunun mütecaviz tavrını cezalandırmıştı. Her iki tarafın da barışa mayletmesiyle 17 Şubat 1568\'de Edirne Antlaşması imzalandı.
  Açe Seferi
  Bugünkü Endonezya\'ya bağlı Sumatra Adası\'nın kuzeybatısında bulunan Açe Sultanlığı bölgedeki zenginliklere gözlerini diken Portekizlilerin hedeflerinden biriydi. Günden güne artan Portekiz baskısına dayanamayan zamanın Açe Sultanı Alaüddin Şah bir elçi heyetini yardım istemek amacıyla İstanbul\'a gönderdi. Açe heyeti 1566 yılında İstanbul\'a ulaştığında, o sırada Zigetvar Seferi\'nde bulunan Kanuni Sultan Süleyman\'ın ölüm haberi geldi. Kanuni\'nin yerine tahta geçen II. Selim heyete her türlü yardımı yapacağına söz verdi. 1569 yılında Osmanlı\'nın Kızıldeniz filosu amirali Kurdoğlu Hayreddin Hızır Reis komutasında 22 parçadan oluşan Osmanlı Donanması Hint Okyanusu\'na açılarak Açe\'ye vardı ve yardımı ulaştırdı. Açe Sultanlığı Osmanlı Devleti\'ne bağlanırken, Portekizlilere karşı taarruza geçebilecek kudrete ulaştı.
  Don-Volga Kanal Projesi
  Rusya\'nın 1552\'de Kazan Hanlığı\'nı, 1556\'da da Astrahan Hanlığı\'nı ilhak etmeleri kuzeyde ilk kez bir Rus tehdidini ortaya çıkarmıştı. Sokullu Mehmed Paşa, Don ve Volga nehirlerinin bir kanalla birleştirilerek, Karadeniz ile Hazar Denizi\'nin birbirine bağlanması sayesinde Rusların güneye doğru inmelerini engellemeyi, ayrıca İpek Yolu ticeretini canlandırmayı, İran ile yapılan savaşlarda donanmadan yararlanmayı ve Asya\'daki Türk hanlıkları ile irtibat sağlamayı hedeflemiştir. 1569 Ağustosunda Kefe Beyi Kasım Paşa tarafından başlanan çalışmalar Rusya\'nın saldırıları, mevsimin kış olması ve Kırım Hanlığı\'nın projeyi kösteklemesi sonucunda başarıya ulaşamamıştır.
  Astrahan Seferi
  Osmanlı Devleti Don-Volga Kanal Projesi\'ne koşut olarak 1556\'dan beri Ruslar\'ın elindeki Astrahan\'ın geri alınması için bir de sefer tertipledi. 1569 yılının Kasım ayında çok olumsuz hava koşullarında başlayan kuşatma Rus Çarı Korkunç İvan\'ın bölgeye Prens Serebiyanov komutasında 20.000 kişilik bir kuvvet gönderip Türk askerlerini iki ateş arasına almasıyla başladıktan 16 gün sonra sona erdi ve Türk ordusu bir huruç harekâtı yaparak kendini kuşatılmışlıktan kurtarmak zorunda kaldı.
  Kırım Hanlığı\'nın Moskova seferleri
  Kırım Hanı Devlet Giray Han Osmanli Devleti\'nin Don-Volga Kanal Projesi ve Astrahan seferi ile ulaşmak istediği Rus tehdidinin bertaraf edilmesi hedefine doğrudan Moskova\'ya yürüyüp Rus gücünü örseleyerek ulaşılabileceğini düşünüyordu. 120.000 kişilik bir orduyla Oka Nehri\'ni ve Serpukhov Tahkimatı\'ni aşan Devlet Giray Han direnen 6.000 kişilik bir Rus ordusunu da mağlup etti ve Moskova önlerine geldi. Moskova\'yı 24 Mayıs 1571\'de yakarak yerle bir eden ordu, çok sayıda sivil Rus\'un ölmesine rağmen Rus ordusunu örseleyemeden geri döndü. Bir yıl sonra yeniden Moskova\'ya yürüyen Han bu sefer karşısında Moskova\'nın 60 kilometre güneyinde 60.000 kişilik Rus ordusunu buldu. Molodi\'de 30 Temmuz-3 Ağustos arasında yapılan muharebede yakın savaşa zorlanan süvari ağırlıklı Kırım ordusu önemli bir yenilgiye uğrayarak Kırım\'a çekilmek zorunda kaldı.
  Bu başarısızlıkların sonucunda Rusya\'nın fetihleri kabul edilmek zorunda kalındı ve ileride Osmanlı Devleti\'ne büyük sıkıntılar çıkaracak bir devlet oluşmaya başladı.
  Kıbrıs\'ın Fethi
  Kanuni Sultan Süleyman döneminde Akdeniz Kıbrıs hariç her yer fethedilerek bir Türk Gölü haline getirilmiştir. Ancak burada hala Venedikli korsanlar bulunmaktaydı ve bu durum Türk gemileri için büyük bir tehdit oluşturuyordu. II. Selim şehzadelik yıllarındayken kendisine Mısır\'dan yollanan hediye gemisinin Venedikli korsanlar tarafından gasp edilmesiyle II. Selim babası Kanuni\'ye başvurmuş ve babası ona \"Kıbrıs\'ı fethetmek bize nasip olmazsa sen fethet\" şeklinde vasiyet etmiş, Selim ise \"Eğer padişah olursam Kıbrıs\'ı korsanların başına yıkacağım!\" şeklinde babasına bir söz vermiştir. II. Selim tahta çıktığında Mısırlı bir defterdarın gemisi Venedikli korsanlar tarafından kaçırılmıştır ve bu II. Selim\'in sabrını taşıran son damla olmuştur.Bunun üzerine II. Selim Şeyhülislam Mehmet Ebussuud Efendi\'den fetva almış, Sokullu Mehmet Paşa\'nın itirazlarına rağmen 15 Mayıs 1570\'te Osmanlı Donanmasını sefere çıkarmıştır. 18 Mayıs 1570\'te Kevkeban kalesi, 2 Temmuz 1570\'te Leftari Kalesi, 9 Temmuz 1570\'te Girne Kalesi, 9 Eylül 1570\'de Lefkoşa, 1 Ağustos 1571\'de Mağusa Kalesinin ele geçirilmesiyle Kıbrıs fethedilmiş ve 1878 yılına kadar Osmanlı kontrolü altına girmiş, 1878\'de yapılan anlaşmayla İngilizlere geçici olarak devredilmiş, 1923 yılındaki Lozan Antlaşmasıylada kalıcı olarak verilmiştir.[8]
  İnebahtı Deniz Savaşı
  Kıbrıs\'ın Türk ordusunca fethi Batı Avrupa\'da önemli bir yankı uyandırdı. Venedik\'in kışkırtmasıyla İspanyol, Ceneviz, Papalık ve Malta Şövalyeleri donanmalarının da dahil oldukları bir \"Kutsal İttifak\" oluşturuldu. Avusturyalı amiral Don Juan komutasındaki Haçlı donanması karşısında Müezzinzade Ali Paşa kumandasındaki Osmanlı donanması büyük bir yenilgiye uğradı.Osmanlı donanması ilk kez yakılmıştır.Bu yenilginin sonuçları kısa sürelidir.Dönemin sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa bu durumu Venedikli elçiye şöyle belirtmiştir:Biz Kıbrıs\'ı almakla sizin kolunuzu koparttık;siz donanmamızı yakmakla uzamış sakalımızı tıraş ettiniz.Kopan kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür çıkar.
  Tunus Seferi
  1573 yılında Venedik\'i barışa zorlayan bu büyük donanmanın bir sonraki hedefi 1574 yılında İspanya\'nın elindeki Tunus kenti ve kalesi oldu. Bu kent 1534 yılında Barbaros Hayreddin Paşa tarafından fethedilmiş, ancak ertesi yıl bizzat Alman İmparatoru ve İspanya Kralı V. Karl\'ın komuta ettiği sefer sonucu Alman-İspanyol ordularınca geri alınmıştı. Özellikle Turgut Reis\'in fetihleriyle Tunus ülkesinin tamamı Türk egemenliğine girmiş, geriye kukla Hafsiler\'in İspanyol işgali alında hüküm sürdükleri Tunus kenti kalmıştı. Uluç Ali Paşa komutasındaki Türk donanması 13 Eylül 1574\'te kenti fethetti. Aynı yıl Tunus Eyaleti kuruldu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş