Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Daha güzel ve yaşanılabilir bir dünya öyküleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Daha Temiz Ve Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Neler Yapabiliriz Daha İyi Bir Dünya
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Daha Güzel Ve Yaşanılabilir Bir Dünya Öyküleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarımızın ve gelecek olan nesillerin güzel bir yaşam sürmesi açısından çevre bilincinin ne denli önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Elbette çevre bilinci günümüzde çok “popüler” olduğu için değil, dünyamızı olduğu gibi korumamız için çevreci bir yaşam sürmemiz gerekiyor.
  Bunun için de aslında tek yapmamız gereken basit bir yaşam sürmek – daha az harcamak ve daha çok düşünmek. Her şeyden önemlisi de, küçük adımlarla da büyük sonuçların elde edilebileceğinin farkında olmak.
  Çevremize yönelik hassasiyetinizi somut eylemlere dönüştürmenizi sağlayacak birkaç öneri:
  Ampüllerinizi değiştirin, buzdolabınızı yenileyin
  Bilim adamlarına göre, evinizdeki akkor ampüllerden beşini kompakt floresan ampüllerle değiştirmek bile yıllık sera gazı emisyonunu 250 kilogram düşmesini sağlayabilir. Karbon düzeyini düşürmek için bir diğer etkili yol da buzdolabınızı değiştirmektir. Herkes buzdolaplarının en büyük enerji tüketicilerinden biri olduğunu bilir. A+, hatta A++ enerji sınıfındaki yeni buzdolaplarına geçerek, yıllık sera gazı emisyonunu 210 kilogram düşürebilirsiniz.
  Buna ek olarak, eski ampülleri ve buzdolabınızı değiştirerek yalnızca doğayı korumaya yönelik bir adım atmış olmaz, aynı zamanda daha az enerji tükettiğiniz için para tasarrufu da gerçekleştirebilirsiniz.
  Elektrikli aletlerinizi açık bırakmayın
  Ortalama olarak bir evde tüketilen enerjinin %75’i sürekli stand-by modunda tutulan elektrikli aletlerden kaynaklanır. İnsanların çoğu kişisel bilgisayarlarını gece, gündüz, sürekli olarak açık tutmaktadır. Bunun sonucunda da, monitör hariç olarak bir kişisel bilgisayar her gün 250Wh’a kadar enerji tüketebilir ve bu zamanın büyük kısmında aslında siz makinenizi kullanmıyor olursunuz. Elektrikli aletlerin günde 24 saat, haftada 7 gün açık tutulması enerji tüketiminizi ciddi oranlarda arttırmaktadır. Telefonunuzu şart etmediğiniz zamanlarda bile fişte tuttuğunuz şarj cihazı gibi küçük aletler bile tahmin ettiğinizden çok daha fazla enerji tüketimi gerçekleştirmektedir.
  Elektronik aletleri kullanmadığınız zamanlarda kapatarak karbondioksit emisyonunu %83’e kadar düşürebilirsiniz.
  Çamaşırlarınızı yıkarken çok daha az enerji tüketebilirsiniz
  Çamaşırlarınızı her zaman düşük ısıda yıkayın, asla makine tam dolmadan çalıştırmayın ve mümkünse, etkin enerji kullanımı gerçekleştiren yeni çamaşır makinelerinden alın. Yıkama sonrasında, makinenin kurutucusu yerine, çamaşırlarınızı asarak kurutun. Böylelikle bir taşla iki kuş vurabilirsiniz – hem çevreci bir yaklaşımla daha az enerji tüketmiş hem de çamaşırlarınızın yıpranmasını engellemiş olursunuz. Ve çamaşır makinenizin neden olduğu emisyon düzeyini %90’a dek düşürebilirsiniz.
  Daha az et yemeyi deneyin
  Et endüstrisi küresel seragazı emisyonunun %18’inden sorumludur ve bu oran, dünyadaki tüm trafiğin neden olduğu emisyondan bile daha fazladır. Örneğin metan emisyonunun büyük kısmı gübre kaynaklıdır ve bu durumun sera etkisi karbondioksitten 23 kat daha fazladır. Uzmanlara göre 2050 yılında et üretimi bugünün iki katına çıkacak olduğundan, en azından kişisel et tüketiminizi sınırlandırmanız oldukça akıllıca bir karar olabilir. Ve vejeteryanlar et yemeyerek karbondioksit emisyonlarını yılda 1,5 ton düşürebilirler.
  Plastik torba kullanmaktan kaçının
  Dünya çapında her yıl üretilen 500 milyar adet plastik poşetin yalnızca %3’ünün geri dönüşüm sürecinde değerlendirilebildiğini biliyor muydunuz? Geriye kalan milyarlarca poşetin atık alanlarında yok olması için gereken süre yüzlerce yıl ve dahası, bu esnada plastik poşetleri sürekli olarak zararlı sera gazı salınımı gerçekleştiriyor.
  Günümüzde birçok mağaza plastik poşetler yerine geri dönüştürülebilir özellikli plastik harici malzemelerden üretilmiş torbalar kullanıyor olsa da, siz de bu sürece katkıda bulunabilir, zorunda kalmadıkça plastik poşet kullanmayabilir, hatta programlı alışverişlerinizde kullanacağınız daimi bir torba edinebilirsiniz.
  Organik deterjanlar kullanın
  Geleneksel temizlik ürünlerinin içeriğinde kullanılan bazı maddeler hem sağlığımız hem de çevre açısından zararlı olduğundan, temizlik ürünleri satın alırken organik ürünleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde marketlerde, hem üretimlerinde hem de kullanılırken çevreye hiç zarar vermeyen birçok organik temizlik ürünü bulabilirsiniz.
  Su tasarrufu yapın
  Su borularınızda sızıntı olup olmadığını ve musluklarınızı kontrol edin. Bozuk bir musluktan üç saniyede bir düşen damlalar biriktiğinde, yılda neredeyse 4 metreküp su oluşur. Ve bu miktarda suyla küçük bir havuzu doldurabilirsiniz. Örneğin, dişlerinizi fırçalarken suyu açık tutmayarak, 20 litre su tasarrufu yapabilirsiniz. Ayrıca sifonu daha seyrek kullanarak da ciddi oranda tasarruf gerçekleştirmeniz mümkün. Tuvaleti her kullanımınızda sifonu çekmenize gerek olmadığından, sifonu kullanmadığınız her seferde 9 litre su tasarruf etmiş olursunuz.
  Isıyı düşürün
  Evinizin genel ısısını bir derece düşürerek, karbondioksit emisyonunu yılda 300 kilogram aşağı çekebilirsiniz. Ve söz konusu bir derecelik düşüş sayesinde yıllık elektrik tüketiminiz %1 ile 3 arasında düşeceğinden, daha düşük elektrik faturaları ödersiniz. Yazları da benzer şekilde klimanızın ısı düzeyini bir derece yükselterek tasarruf gerçekleştirmeniz mümkün. Ve evinizi ısıtmak ve soğutmak için çevreci enerjilerden faydalanabilmenin yollarını araştırabilirsiniz.
  Geri dönüşüm
  Üretim sürecinde geri dönüşüme tabi malzemelerin kullanıldığı ürünlerin enerji tüketimi, geleneksel ürünlere göre çok daha düşüktür. Geri dönüşüm doğal kaynakların boş yere kullanılmasını engellerken, sürekli olarak yeni doğal hammaddelerin kullanımı hava ve su kirliliğine neden olmaktadır.
  Geri dönüşüm süreci enerji tasarrufuna imkan tanıyarak seragazı emisyon düzeyinin düşürdüğünden, küresel iklim değişikliğinin önüne geçmek için elimizdeki en önemli silahlardan biridir. Geri dönüşüm sürecine katkıda bulunarak, yeniden kullanılan hammaddelerden üretilmiş ürünler kullanabilir ve bu ürünlerin kullanım sonrasında çevreye zarar vermediğinden emin olabiliriz.
  E-faturalarla ilgili
  Faturalarınızı internet üzerinden ödeyerek fatura basılması için boş yere kağıt israfı gerçekleştirilmemesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kağıtların çift tarafını kullanarak çok daha az kağıt tüketmiş olur ve kesilen ağaç sayısını düşürebilirsiniz.
  Vücudunuzu iyi kullanın
  Elinizden geldiğince otomobilinizi kullanmayın. Bir yerlere kendi otomobilinizle gitmektense, yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih edin. Özellikle bahar ve yaz aylarında bisiklete binerek egzersiz de gerçekleştirebilirsiniz. Ve arabasız yapamıyorsanız, en azından düşük emisyonlu bir araç tercih edin. Böylelikle hem daha az yakıt parası ödemiş olursunuz, hem de karbondioksit emisyonunun düşürülmesine katkıda bulunmuş olursunuz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş