Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

istanbul boğazçi köprüsü Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dicle Köprüsü On Gözlü Köprü- Diyarbakır, ,Dicle Köprüsü On Gözlü Köprüsünün mimari özelli Yozgat Karabıyık Köprüsü, Karabıyık

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar
 2. Sponsorlu Bağlantılar

  istanbul boğazçi köprüsü
  Boğaziçi Köprüsü, Karadeniz ile Marmara Denizi\'ni birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan iki asma köprüden biridir. Köprünün ayakları Avrupa Yakası\'nda Ortaköy, Anadolu Yakası\'nda Beylerbeyi semtlerindedir.
  İstanbul Boğazı üzerine yapılan ilk köprü olmasına atfen halk arasında Birinci Köprü olarak da adlandırılan Boğaziçi Köprüsü, ardılı olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve şehirhatları vapurlarıyla birlikte kentin iki yakası arasında ulaşımı sağlar. 20 Şubat 1970 tarihinde yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973 tarihinde saat 12.00\'de, Türkiye Cumhuriyeti\'nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine devlet töreniyle hizmete sokuldu. Yapımı tamamlandığında dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsüyken, 2018 yılı itibarıyla on sekizinci sırada bulunmaktadır.
  İlk köprü önerileri
  Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran Boğaz\'dan karşıdan karşıya kolayca geçebilme fikri yüzyıllar boyunca çekiciliğini korudu. Bilinen en eski Boğaz geçişi M.Ö. 511 yılında gerçekleştirildi. İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius\'un 700 bin kişilik ordusu, gemilerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan yüzer köprü ile Trakya\'ya geçti.
  Boğaziçi köprüsü
  Mühendisler, Boğaz\'ın bir köprüyle geçilmesi konusunda zaman zaman değişik projeler üretse de bunlar tasarı halinde kaldı. Örnek olarak 1940 yılında Nuri Demirağ\'ın girişimiyle Türk mühendisler ve Amerikalı uzmanlar tarafından boğaz köprüsü projelendirilmiş ve bu işe talip olunmuştur ama o zamanki iktidar tarafından \"boğaza köprü olmaz, yıkılır\" diye bu teklif rededilmiştir.
  Yapım süreci
  20. yüzyıl\'ın ikinci yarısında İstanbul\'un hızla gelişmesi ve Avrupa-Asya arasındaki trafiğin artışı Boğaz\'a köprü yapılmasını zorunlu hale getirdi. T.C. Karayolları İdaresinden, Boğaz\'da köprü geçişinin 9 yerden mümkün olduğu raporunu alan dönemin Demokrat Parti\'li Başvekili Adnan Menderes 25 Mayıs 1960\'da bir İngiliz müşavirlik firmasıyla sözleşme imzaladı. Birkaç gün sonra meydana gelen 27 Mayıs Darbesi dolayısıyla bu projenin gerçekleşmesi ancak 1965 yılında Adalet Partisi\'nin tek başına iktidara gelmesinden sonra olabildi.
  1967\'de konuda uzmanlaşmış dört mühendislik firmasından yeni bir proje hazırlamaları istendi ve en uygun öneriyi yapan Freeman Fox and Partners adlı İngiliz firmasıyla 1968\'de anlaşma imzalandı. İnşaatı gerçekleştirecek firmayı seçmek için açılan ihaleyi de Hochtief AG adlı Alman ve Cleveland Bridge and Engineering Company adlı İngiliz firmalarının oluşturduğu konsorsiyum kazandı. Köprünün inşaatına 1970 yılında başlandı. Anlaşmaya göre inşaatın maliyeti 21,774,283 ABD Doları\'dır. İnşaat üç yılda tamamlanmış ve 29 Ekim 1973\'te, Cumhuriyetin ilanı\'nın 50. yıldönümünde hizmete açılmıştır.
  Avrupa ve Asya ile sabit bağlantı olarak Türkiye ulaşım ağının çok önemli bir halkasını oluşturan köprüde, o dönemden bugüne trafik artışı beklenenin çok üstünde gerçekleşti. Köprünün ilk hizmete açıldığı yıl günlük ortalama araç geçişi 32 bin iken 1987\'de bu sayı 130 bine, 2004 yılında ise 180 bine çıktı. Boğaziçi Köprüsü 1978\'den beri yaya trafiğine kapalıdır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş