Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Marketten Süt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gayrimenkul alırken nelere dikkat

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sıfır Kilometre Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Araç alımı kapsamlı bir konu olduğundan, konuyu birkaç temel başlık altında inceleyeceğiz.
  Araç tercihi
  * Düşündüğünüz markaların internet sitelerinden genel araştırmalarınızı yapın.
  * Yanıtlamanız gereken temel sorular mevcut. Benzinli mi dizel mi? Yılda yapacağınız kilometre 10.000 km.’nin altında ise benzinli bir araç almak cazip olabilir. Buradaki püf nokta, aynı donanımdaki aracın dizeli ile benzinli modeli arasındaki fiyat makasıdır. Bu makasa bakın, zaman zaman kampanyalar ile bu makas kapanabiliyor ve dizel avantajlı hale geliyor.
  * Aynı şekilde araç donanım seviyelerinde (düşük-yüksek donanım gibi) de kampanyalar olabiliyor. Belki 1.000 TL daha fazla verirsiniz, ama aracın 2.elinde bunun karşılığını alırsınız.
  * Manuel, otomatik, ya da tiptronik vites seçenekleri…Otomatik vitesin genel olarak yakıt tüketimine olumsuz etkisi olduğunu akılda tutarak konfor ve kullanım odaklı bir seçim yapmanız gerekiyor. Sıkışık trafikte ne kadar zamanınız geçiyor, manuelin keyfini mi yaşamak istiyorsunuz yoksa farkını ödeyip tiptronik vites ile her iki duruma da çözüm mü bulmak istiyorsunuz?
  Yakıt Tüketimi ve Performans
  * Aracın yakıt tüketim değerlerine bakın. Bu noktada en sağlıklı karşılaştırma zemini yine fabrika ve katalog bilgilerinde size aktarılan verilerdir. Bunun nedeni, bu testin kıyaslanan diğer araçlar için de aynı şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır. Çevrenizden ya da forumlardan edindiğiniz bilgiler, her biri başka sürüş koşulları ile yapılan değerlendirmelerdir. Size sağlıklı bilgi vermekten çok uzaktır.
  * Performans gibi çok teknik bir detaya burada yer vermeyeceğiz. Alacağınız aracın performansını test sürüşü ile deneyin.
  Servis ve Yedek Parça
  * Markanın servis ağının yaygınlığı çok önemlidir. Yetkili servis dışında servise gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Yetkili servisler, araçlar ve sorunları ile ilgili en tecrübeli ve en güncel bilgiye sahip olan kişilerdir. Bu nedenle,her yerde x markanın tamircisi var diye düşünmeyin; yetkili servislerinin yaygınlığına bakın.
  * Yedek parça fiyatları, size aracınızın ilerde çıkaracağı maliyetler hakkında fikir verir. Birkaç parçanın (buji, ön tampon, sağ arka çamurluk gibi) fiyatını ve periyodik bakım masraflarını öğrenin. Aracınızı garanti süresi dolduktan sonra da kullanmayı planlıyorsanız, özellikle yedek parça fiyatları sizin için daha önemli olacaktır.
  2.El Değeri
  * Araba nihayetinde bir yatırımdır. Aracın 2.el piyasasındaki konumunu ve fiyatlarını öğrenin. Buna göre, nispeten daha az değer kaybeden (piyasada tutulan ve aranan) modellere yönelmek akıllıca olacaktır. Serisi devam eden araba, değerini daha uzun süre korur. Örneğin Ford Focus.
  Güvenlik
  * Güvenlik sizin için de vazgeçilmez ise, Euro NCAP sitesinden almayı planladığını otomobilin çarpışma test sonuçlarına bakabilirsiniz. Bu sonuçlar, yetişkin, çocuk ve yaya için ayrı ayrı değerlendirilir. En sağlıklı otoritedir. Sağda solda konuşulan yorumlardan çok daha objektiftir, tüm araçlar aynı teste tabi tutulmakta ve bulundukları segment içinde puanlanmaktadır. 5 yıldız, en yüksek güvenlik anlamındadır.
  Kasko değerleri
  * Sigorta şirketleri, kasko tutarını belirlerken istatistikler üzerinden hesaplama yapar. Bilinen bir istatistik, kırmızı araçların daha fazla dikkat çektiği ve daha fazla hırsızlık vakasına maruz kaldığı. Bir başka istatistik ise, “atik”, “genç” diye algılanan araçların daha fazla maddi hasarlı kazaya karıştığı. Bu nedenle bu araçların kasko primleri bir miktar daha yüksek olacaktır. Belki ciddi tutarlar değil, ama iki model arasında kararsız kalırsanız işinize de yarayabilir, kim bilir.
  Fiyat
  * Aynı markanın veya farklı markaların benzer modellerini kıyaslarken, sadece fiyatlarını kıyaslamamak gerekir. Aracın üzerindeki donanımın da bedelini dikkate alın. Örneğin, ses sisteminde USB girişi olan bir model ile USB girişi olmayan bir modeli aynı fiyatta olmasını beklememek gerek. USB girişi için ne kadar fark ödemeye razısınız? Bu gözle değerlendirin.
  * Ya da, hangi ekstra donanım özelliği için bütçenizindeki o “konfor/keyif” payını vermeye hazırsınız. Böyle düşünürseniz, işinize yarayacak ve yaramayacak donanımları belirler, ihtiyacınıza göre bir araç almaya bir adım daha yaklaşırsınız.
  * Araç modellerinin fiyatları, genellikle metalik olmayan fiyatlar üzerinden duyurulur. Kıyaslama yaparken, metalik boya opsiyonun da fiyatını dikkate alın.
  * Mutlaka farklı bayilerden fiyat alın. Fiyat listeleri, tavsiye edilen fiyatlardır. Bayinin, kendi kar marjından verip müşteriye daha fazla indirim yapması mümkün olabilir. Yılsonu, bayiler için de önemli bir dönemdir.
  * Birden fazla araba alıyorsanız, masaya daha güçlü oturun. Yoldan geçen herhangi birinden daha fazla indirim almayı beklemelisiniz.
  * Banka kredilerinin yanısıra, markaların kendi markaları altında verdikler taşıt finansmanı seçeneklerini de mutlaka değerlendirin. Birçok bankadan daha avantajlı oranlar ile kredi almanız mümkün. Peşin alıyorsanız, peşin alımlardaki kampanyalara kulak kabartın.
  * Hasar sizin için çok problem değilse, bayilerden hasarlı araçlar da talep edebilirsiniz. Bu araçlar, çok ufak hasar, çizik vb. nedenlerden dolayı bir miktar daha indirimli olurlar. Kusurunu bildiğiniz(ve belki de bayiden yazı vb. aldığınız sürece) satarken de sıkıntı yaşama ihtimaliniz düşer.
  * Model yılı geçişlerinde otomotiv firmaları, eski model yılı araçlarını ellerinde çıkarmak için bu araçlara ekstra indirim verirler. Avantajlı fiyat düşünüyorsanız eski model yılı araçlar (yıl ortasından başlar) avantajlı bir seçimdir.
  Test sürüşü
  * Listenizde olan araçların hepsinin test sürüşünü yapın. Gerek performans, gerek konfor, kullanım kolaylığı hakkında sadece ve sadece siz en doğru kararı verebilirsiniz. Bunun için de sürücü koltuğuna mutlaka oturmalısınız. Ciddi bir tutar ödeyeceksiniz, nasıl bir araç alacağınız bilmek hakkınız.
  Araç teslimi
  * Kararınızı verip aracınızı teslim alırken aracınızı kontrol edin. Size belirtilen özellikte mi? Lastiklerin hepsi aynı model mi? Çarpık, çizik vb. var mı? Camlar sorunsuz açılıp kapanıyor mu? Stepnesi var mı?
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş