Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

münir özkul kimdir hayatı biyografisi filmleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın münir özkul öldü mü Battani Kimdir Hayatı, Biyografisi Arşimet Kimdir Hayatı, Biyografisi Les Paul

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  münir özkul kimdir hayatı biyografisi filmleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Münir ÖZKUL
  Münir Özkul, (d. 15 Ağustos 1925, İstanbul).
  Türk sinema ve tiyatro sanatçısı.
  Sanat hayatına Bakırköy Halkevi\'nde tiyatro ile başladı. İstanbul ve Ankara\'da Devlet tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatrosu\'nun oyunlarında rol aldı. Tiyatro Ses, Küçük Sahne gibi özel tiyarolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla görev aldı. Rol aldığı Fareler ve İnsanlar adlı oyunun yönetmeni Muhsin Ertuğrul ile tanıştı.
  Ancak 1950\'lerden itibaren rol almaya başladığı sinema filmleri ile asıl ününü kazandı. Özellikle 1970\'lerin kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez\'in yönettiği filmlerde önemli roller aldı. En bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki sert okul müdürü Kel Mahmut tiplemesi oldu. 400\'e yakın filmde rol aldı. Adile Naşit\'le beraber oynadığı filmlerle Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldu.
  İlk dönem filmlerinden önemli olarak Edi ile Büdü, Halıcı Kız, Kalbimin Şarkısı, Miras Uğruna, Balıkçı Güzeli; daha sonraki dönemde çekilen kalabalık kadrolu aile filmleri arasında Neşeli Günler, Gülen Yüzler, Gırgıriye, Mavi Boncuk, Bizim Aile, Aile Şerefi sayılabilir. Münir Özkul, 1980 sonrası ise dönemin akımı olan video için çekilen pek çok filmde görev almıştır.
  Televizyon dizilerinin yaygınlaştığı dönemde dizi oyunculuğundan uzak dursa da \"Uzaylı Zekiye\", \"Ana Kuzusu\" ve \"Şaban ile Şirin\" gibi dizilerde rol aldı.
  1972 yılında çekilen Sev Kardeşim adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali\'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.
  Özkul\'a 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş