Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hava durumu insan psikolojisini nasıl etkiler? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hava Durumu Yaşamımızı Nasıl Etkiler Hangi Hava Durumu, Trafiği Nasıl Etkiler Örneklerle Açıklayınız Hava

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hava durumu insan psikolojisini nasıl etkiler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Ani hava değişikliği  Hava değişimlerinin etkisi kişiye göre değişebilir:

  * Depresyon

  * Belirgin endişe hali, aşırı duygusal hassaslık ve sinirlilik

  * Olağan aktivitelere karşı ilgi azalması

  * Yorgunluk

  * Kas, baş ve eklem ağrıları dahil soğuk algınlığına benzer belirtiler

  * Uyku düzeninde değişme (uykuya dalma ve uyuma problemleri veya çok uyuma)

  * İştah değişimleri (aşırı yeme, iştahsızlık veya belirli gıdalara aşırı istek duyma),  Kadınlar daha hassas  Bazı kişiler ve özellikle kadınlar, hava durumundaki değişimlere karşı başkalarından daha duyarlıdır. Kadınlarda yapılan bazı araştırmalarda birçoğunun genel olarak yazın kendilerini daha iyi hissettikleri, kışın daha kötü hissettikleri tespit edilmiş.

  Işığın duygu durumu ve depresyon üzerindeki etkisine ek olarak yaz aylarında kadınların dışarıda daha çok vakit geçirmeleri ve fiziksel egzersiz yapmaları da bu durumu kısmen açıklayabilir. Mevsimle ilişkili duygu durumu değişimleri, hormonlar ve biyoritm arasındaki bağlantılar araştırıcıların ilgisini çekiyor. Aradaki bağlantının biyolojik bir anlamı olabilir, çünkü dişilik hormonları olan östrojen ve progesteron dalgalanmalarının sirkadyan (günlük) biyoritmleri etkilediği biliniyor. Bu, kişinin östrojene veya progesterona karşı ne kadar duyarlı olduğuyla da ilgili bir konu.  Yakınmalar artabilir  Hava şartlarındaki değişim ne kadar ani ve hızlı ise duyarlı kişilerin yakınmaları da o kadar artar. Organizma hava kütlesindeki ani değişimlere yeterince hızlı ayak uyduramayabilir. Söz gelimi tansiyonu düşük olan kişilerde kan dolaşımı aksayabilir.

  Astımlı ya da eklem hastalıkları olan kişiler havadan en çok yakınan hastalar arasındadır. Soğuk havalarda solunum güçlüğü veya eklem ağrıları gibi semptomlar şiddetlenebilir. Alçak basınç vücut üzerinde genellikle olumsuz etki yaparken kararlı bir yüksek basınçta şikâyetler ortadan kalkabilir. Ancak yüksek basınca rağmen hava çok sıcak ya da çok soğuksa vücut yine yüklenebilir. Bu bakımdan, vücut üzerinde en olumlu etki yapan havalar ilkbahar ve sonbahar aylarındaki yüksek basınçtır.

  Kaynak 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş