Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Pil Nedir Pil çeşitleri nelerdir Pilin çalışması hakkında bilgi Kimyasal enerjinin depolanabilmesi ve elektriksel bir forma dönüştürülebilmesi için kullanılan bir aygıttır. Piller , bir veya
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Pil Nedir - Pil Nasıl Çalışır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Pil Nedir

  Pil çeşitleri nelerdir

  Pilin çalışması hakkında bilgi
  Kimyasal enerjinin depolanabilmesi ve elektriksel bir forma dönüştürülebilmesi için kullanılan bir aygıttır. Piller, bir veya daha fazla elektrokimyasal hücre, yakıt hücreleri veya akış hücreleri gibi, elektrokimyasal aygıtlardan oluşur.  Genel olarak piller, kullanıldıktan sonra atılan (Non-rechargeable) ve tekrar şarj edilebilen (Rechargeable) piller olarak ikiye ayrılır.  * Kullanıldıktan sonra atılan (şarj edilmeyen) piller:

  o Çinko-karbon pil – Düşük maliyetli – az enerji gerektiren uygulamalar için.

  o Çinko-klorid – Çinko–karbon pilden biraz daha uzun ömürlüdür.

  o Alkalin pil – Alkaline/manganez “uzun ömürlü” pillerdir , daha fazla güç ihtiyacı gerekriren uygulamalarda da kullanılabilir.

  o Gümüş-oksit pil – Genelde işitme cihazlarında kullanılır.

  o Lityum (Lithium) pil – Genelde dijital kameralarda kullanılır. Saat ve bilgisayar saatlerinde de kullanıldığı görülür.Çok uzun ömürlüdür, fakat pahalıdır.

  o Civa (Mercury) pil – Genelde dijital saatlerde kullanılır.

  o Çinko-hava pil – Genel olarak işitme cihazlarında kullanılır.

  o Isıl (Termal) pil – Yüksek sıcaklık depolar. Askeri uygulamalarda önem taşır.  * Şarj edilebilen (tekrar kullanılabilen) piller:

  o Kurşun-asit pil – Araçlar, alarm sistemleri ve kesintisiz güç ihtiyacı olan yerlerde kullanılır.

  o Lityum-iyon pil – Oldukça yaygın olan türdür. Yüksek şarj yoğunluğu vardır. Dizüstü bilgisayar, cep telefonları, mp3 çalarlar ve daha birçok taşınabilir dijital cihazda kullanılır.

  o Lityum-iyon polimer pil – Lityum iyon pilin temel karakteristiklerini taşır, farkı daha az şarj yoğunluğu olmasıdır. Bu pilin kimyası üreticinin ihtiyacına göre kullanım yeri avantajı yaratabilmesidir. (Örneğin; ultra –ince pil)

  o Sodyum-sülfür (NaS) pil

  o Nikel-demir pil

  o Nikel metal hibrid (Ni-MH) pil

  o Nikel-kadmiyum pil – Li-Ion ve Ni-MH pil tiplerinin tüm uygulamalarında kullanılabilir. Bu pil, uzun şarj adedine sahiptir (1500 defanın üzerinde). Fakat diğer tiplere göre daha az enerji yoğunluğuna sahiptir. Ni-Cd piller eski teknolojide kullanılmakta olup, hafıza sorunlarına yol açmalarından dolayı yerini modern pillere bırakmaktadır.

  o Sodyum-metal klorid pil

  o Nikel–çinko pil

  o Erimiş tuz pili

  Pil nasıl çalışır  Piller kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürler. Pilde oluşan yük-seltgenme ve indirgenme olayları sonucunda pilin (+) ve (-) kutupları arasında potansiyel farkları oluşur. Elektron fazlalığı olan negatif kutupta düşük potansi-yel, elektron azlığı olan pozitif kutupta ise yüksek potansiyel oluşarak iki kutbun birbirine iletken bir telle bağlanması halinde negatif kutuptan pozitif kutba doğru elektronlar hareket eder. Bu işlem pilin iki kutbunun da potansiyeli eşit olunca biter ve bu anda pil tükenmiş olur, yani daha fazla akım üretemez. Pi-lin uçları arasındaki potansiyel farkına pilin voltajı veya gerilimi denir ve V ile gösterilir. Pilin uçları arasındaki potansiyel farkı da voltmetre ile ölçülür.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yüzme Sporu Yaparken Vücutta Hangi Sistemler Çalışır Ve Nasıl Çalışır
 3. Vakıf Nedir Nasıl Çalışır
 4. Hdi motor nedir nasıl çalışır
 5. Harddisk hdd nedir nasıl çalışır
 6. Anakart nedir nasıl çalışır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  konu paylaşımı için teşekkür ediyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş