Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kimya Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları Kimya Mühendisliği Bölümünde kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması , kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarım ı , kimyasal maddelerin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kimya Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kimya Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları

  Kimya Mühendisliği Bölümünde kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması, kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı, kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçlerin değerlendirilmesi, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Tekstil, plastik, ilaç, deterjan, boya vs. Fabrikalarında işletme, plan-proje ve kontrol ünitelerinde çalışılabilir. Mezunlar, kimya mühendisliğinin çok geniş uygulama alanlarını kapsayan fabrika ve işletmelerin, işletme, plan-proje ve kontrol ünitelerinde çalışmaktadırlar.Ancak kimya mühendisliği alanında işsizlik, diğer mühendislik alanlarında olduğundan daha fazladır. Bunun nedeni yetiştirilen kimya mühendisi sayısının ihtiyaçtan fazla oluşu ve ülkemizde kimya endüstrisinin, dışarıdan aktarılan ve genellikle ileri bir düzeyi yansıtan bir endüstri oluşudur.

  Kimya Mühendisliği Programının Amacı : Kimya mühendisliği programı, kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması; kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı; yapımının amaca uygunluk açısından denetlenmesi; kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçte değerlendirme, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda kuramsal ve uygulamalı eğitim vermekte ve araştırma yapmaktadır. Kimya mühendisliği bölümleri modern kimya mühendisliğinin temellerini öğretmenin yanı sıra endüstri ve örgütleme problemlerine ilişkin gerek teknik gerekse teknik olmayan bilgilerin eğitimini de üstlenmiştir.

  Kimya Mühendisliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Kimya mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Birinci ve ikinci sınıfta verilen temel mühendislik bilgilerinden sonra, öncelikle öğrenciye kimya mühendisliği bilimi öğretilmektedir. Daha sonra bu temel bilgilere dayanarak endüstriyel işlemlerde kullanılan araçların tasarımı incelenir ve tasarım bilgilerinin işlem kontrolü ve ekonomi bilgileri ile sentezi yapılarak endüstriyel tesisler projelendirilir. Kimya mühendisliği bölümlerinde ayrıca öğrencilere kimya sanayini tanıtmak, pratik bilgiler ve beceri kazandırmak amacıyla kimya sanayi kuruluşlarında işletme stajı yaptırılmaktadır.

  Kimya Mühendisliği için Gereken Nitelikler : Kimya mühendisliği alanında çalışmak isteyen bir kimsenin, normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi konularına ilgili, bilimsel merakı olan, sabırlı ve insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen bir kimse olması gerekir.
  [g]
  Mesleğin İçeriği: Organik ve inorganik maddelerin bileşimlerini, atom ve molekül ağırlıklarını, maddelerde elektrik, ısıtma vb. etkiler karşısında meydana gelen değişmeleri inceler,Belli bir kimyasal maddeyi en ekonomik şekilde üretmek amacı ile kurulacak işletmenin projesini hazırlar, Kurulacak tesis için gerekli araç ve gereç tipini belirler,
  Tesisin kuruluşunu denetler, İşletmenin verimli bir biçimde çalışması için üretim aşamasında ürünün kalite kontrolünün yapılmasını sağlar,Kimyasal üretim için reçeteler hazırlar, maddelerin karışım ve bileşim oranlarının uygulama zamanlarını gösterir, Kimyasal madde üretimi için kullanılan yöntemlerin ayrıntılarını inceler, Kimya sanayiinde yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütür.

  Kimya Mühendisliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Kimya mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar “Kimya Mühendisi” ünvanı almaktadırlar. Kimya mühendisi çalıştığı kurumda mühendislik faaliyetlerinin her çeşidi ile ilgilidir. Kimyasal üretim yapacak fabrika ve araçları planlar, desenini hazırlar, kurar (kurucu mühendislik), bol ve ucuz üretim elde etmek için uygun yöntemler seçer, üretimi denetler (üretici mühendislik), kimyasal maddeler ve üretimler üzerinde araştırmalar yapar (araştırıcı mühendislik). Yapma kauçuk, plastik, antibiyotikler, deterjan vb. kimya mühendislerinin uğraştığı ürünlerdir.

  Kimya Mühendislerinin Çalışma Alanları : Teknoloji karşısında kimya mühendisleri edilgen bir duruma düşmekte, üretim sürecinin dışında kalmaktadır. İş alanlarının artması kimya sektöründeki gelişmeye bağlı kalmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Jeoloji Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 3. Yazılım Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 4. Matematik Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 5. Gıda Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 6. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş