Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

hayvancılık alanındaki meslekler nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Tıp Alanındaki Meslekler Matematik Fen Alanındaki Meslekler Fen Alanındaki Meslekler Dil Alanındaki Meslekler Turizm Alanındaki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hayvancılık Alanındaki Meslekler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Veteriner Sağlık Teknisyeni Kimdir?

  İlköğretimin 8. sınıf bitiminde Türkiye genelinde yapılan sınav ile öğrenci kabül eden Veteriner Sağlık Meslek Lisesinden 4 yıllık temel veteriner tıp eğitimini almış, Hayvan sağlığı alanında teşhis ve tedavi de Veteriner Hekimi asiste eden, hayvan ıslahı alanında çalışmalar yapan. Klinik hizmetlerinde Veteriner Hekime yardımcı olan, koruyucu hekimlik uygulamalarını yerine getiren, kendi alanında yetiştiriciyi hayvan sağlığı konusunda bilgilendiren ve gerekli uygulamaları yerine getiren, yapmış olduğu çalışmalarla ilgili kayıt tutan Mesleki kanun tüzük yönetmelik talimat mesleki literatür ve gelişmeleri takip eden ve mesleki yazışmaları yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli personeldir.

  Veteriner
  Veteriner hekimliği; kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, vahşi hayvanlar, büyükbaş-küçükbaş hayvanlar ve kümes hayvanlarının üretimi ve tedavileri, hayvan ırklarının ıslahı ve yetiştirilmesi, verimliliklerinin artması, sağlıklarının korunması, hastalıkların tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, egzotik hayvan yetiştiriciliği ve tedavileri, hayvansal ürünlerin insan sağlığına uygunluğunun denetimi, gıda hijyeni ve kontolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularıyla ilgilenen tıp dalıdır.

  Hayvan Terbiyecisi


  Sirklerde seyircilerden bir demir kafesle ya da geniş bir çukurla ayrılan vahşi hayvan terbiyecisi,genellikle aslan ya da kaplan gibi yırtıcı hayvanlara gösteriler yaptırır.
  Vahşi hayvan terbiyecileri sirklerde,aslan veya kaplan gibi yırtıcı hayvanları eğitir,onlara birtakım oyunlar öğretir,sonra bu oyunları seyircilerin önünde tekrarlatırlar.Dolayısıyla vahşi hayvan terbiyeciliği,gladyatörlük gibi,amacı ölmemek için öldürmek olan bir meslek değildir.Ama yine de çok tehlikeli bir iştir ve terbiyecilerin sık sık yaralanmaları olağandır. İki çeşit terbiye metodu vardır:Hayvanı tatlılıkla alıştırmak veya kırbaç zoruyla yola getirmek.Her iki usulde de hayvanların içgüdüsel zekasından ,yani reflekslerinden yararlanılır.Terbiyecinin hayvanlara iradesini kabul ettirebilmek,yiyecek ve içecek vermek,gerekli bakımı yapabilmek için cesaret,tecrübe ve bilgi sahibi olması şarttır.Ayrıca bu meslek,yüklü bir sermaye ister, zira hayvanlar epey pahalıdır.


  Kasap
  Kasap, hayvanların: Kesimi, derilerinin yüzülmesi, etlerinin satımı etkinliklerinden birini ya da bu üç görevi birlikte yapan kişi.


  Kasaplar; kırmızı ve beyaz eti (kümes hayvanları, kabuklu deniz canlıları ve balıklardan elde edilen et) kullanım için hazır duruma getirir, parekende veya toptan olarak satışa sunar. Kasaplık yapan kişi, ürettiği etleri: Büyük marketlerde, kasap dükkanlarında ve dükkânlarda satışa sunabilir veya kendisi bizzat bu satışı gerçekleştirebilir.

  Görevleri çiftlik hayvanlarının evcilleştirilmesine kadar uzanan kasaplar, İngiltere'de 1272'de ilk kasap loncalarını kurdu.Bugünse kasaplık yapabilmek, birçok ülke tarafından sertifikaya dayalı, denetlenir bir sistem içinde yapılabilmektedir. Bazı ülkelerde üç yıllık kasap çıraklığından sonra ancak kasap olma yetkisine sahip olunabilmektedir

  Çoban

  Gerek ağılda gerek otlakta, kendisine emanet edilen ya da kendine ait koyun, keçi ve sığır sürüsünün bütün sorumluluğunu taşıyan çobanın görevi, hayvanların beslenmesi, sağlığı, üremesi, ilaçlarının yapılması ve kırkılmasıyla ilgilenmektir. Modern hayvancılığın geliştiği ülkelerde, çobanın okuldan yetişmiş, üstelik tecrübeli bir çobanın yanında uzun bir hazırlık devresi geçirmiş olması istenir.


  Çobanın yaşama şartları her mevsime göre değişir. Kışın bütün sürü ağılda gerektiğinde kapalı kaldığı halde, yazın bir kısmı çiftliğin yanındaki çayırlarda otlar, bir kısmı da dağ otlaklarında yayılır. İster çiftlikte kalsın, ister sürüyle birlikte dağa çıksın, çoban her an için hayvanların bekçiliğini yapmak, bakımlarını sağlamak, doğuran hayvanlara yardım etmek, sütlerini sağmak, elbette bu arada kendi ihtiyaçlarını da karşılamak zorundadır. Gerçekten büyük bir tabiat ve hayvan sevgisi, bunlardan da öte tam bir özgürlük isteği duyanların seçeceği bu meslek zorlu koşullara sahiptir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş