Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

tanzimat şiir inin özelliklerini maddeler halinde yazarmısınız rica etsem Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Göktürklerin Özellikleri Maddeler Halinde Mikrofilamentlerin Özellikleri Maddeler Halinde Halk Şiirinin Genel
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Misafir Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tanzimat Şiirinin Özellikleri Maddeler Halinde

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tanzimat Şiirinin Özellikleri

  1- Tanzimat şiiri asla belirli bir sınıfın şiiri olmamıştır. İştirak edişi ve ortak düşünceyi birinci tasarıya getirmiştir. Bunu da gösterişli bir Avrupa tesiriyle yapmıştır.

  2- Tanzimat şiiriyle yararlı ülkücü ve inkılapçı heyecanlar millete aşılanmaya çalışıldı.

  3- Muhtevanında ehemmiyetli farklıklar oldu. Divan şiirinin konuları yerini yeni konulara bıraktı.

  4- Tanzimat devrinde Avrupa edebiyatından bir çok yapıt dilimize çevrildi. bu çeviriler sayesinde ölüm felsefesi doyasıya tabiat tasvirleri varlıklar ve olaylar karşısındaki insan tavırlarının fark ifadeleri gibi konular Türk şiirine girdi.

  5- Türk şiirinin başka bir konusu olan özbeöz kadın aşkı Türk zevkine ve Türk ahlakına uygun olarak Türk şiirinde kendine yaraşan yeri bu dönemde buldu.
  6- Hürriyet ve vatan temaları da bu dönemde şiire girdi.

  7- Tanzimat şiirinin ilk vakitlerinde şiir tümcesi mısra ve beyit ölçüleriyle söylenmekle birlikte gittikçe şiirde toplu güzellik anlayışına ehemmiyet verildi.

  8- Tanzimat şiirinde bir nokta eksik bırakıldı. O da şiirin bir musiki tümcesi olarak işlenmesiydi. Tanzimat nazmı Muallim Naci vaktinde ve Servet-i Fünun şiirine kadar çoğunlukla savsaklamış seslerle söylenmiştir. Ancak Namık Kemal ve Hamit bu ses eksiğini mısralara verdikleri heyecan ve yücelikle gizleyebilmişlerdir.

  9- Tanzimat şiiri divan şiirinden tamamiyle kopamamıştır. Divan şiirinde en çok bağlı kaldığı unsurlar teknik unsurlardır. Bu devirde hece veznine olan alaka biraz artmışsada aruz daha önceki hakimiyetin devam ettirmiştir. Divan nazmının şekilleri ve sanatlarıda bütünüyle atılamamıştır. Bu yüzden Tanzimat devrinde nazım şekillerinde bir bütünlük görülmez.

  10-Tanzimat devrinde şiirin eski hakimiyetine bitirildi. Eserler daha çok Avrupa'nın sadeleşen ve çağdaşlaşan nesillerine benzer şekilde verildi.

  11) Tanzimat şiirinin gelişmesinde çeviri şiirin büyük tesiri vardır. Şinasi'nin Tercüme-i Manzumesi'ndeki şiirlerinde başka Ethem Pertev Paşa'nın Sadullah Paşa'nın Recaizade ve Muallim Naci'nin şiir tercümeleri Türk şiirinde yeni bir zevkin ve yeni bir anlayışın ifadeleridir.

  12) Yeni şiire Avrupai şekli ve kafiye tarzını veren ilk şair Hamid'dir. Şairin Duhter-i Hindu (Hindu kızı) ilave ettiği Avrupai tarzı kafiyelendirilmiş bir manzumesi yeni Türk nazmında Avrupai şeklin ilk te'lif örneği sayılmaktadır.

  13) Şekil bahsi bir yana bırakılırsa gerek Pertev Paşa'nın manzumeleri gerekse Sadullah Paşa'nın Lamertine'den çevirdiği Göl şiiri Türk edebiyatında Avrupai şiirlerdir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş