Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

depremden korunma yolları ve alınması gereken önlemler nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Depremden Korunma Yolları Nelerdir Depremden Korunma Yolları Resimli Depremden Önce Depremden
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 102      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Depremden Korunma Yolları Ve Alınması Gereken Önlemler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Depremden Korunma Yolları Ve Alınması Gereken Önlemler

  DEPREMİN ZARARLARINDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

  Depremin ne zaman olacağını önceden bilemeyiz. Fakat depremin zararlarından korunabilriz. Bunun için deprem hakkında bilgi edinmeli, depreme karşı hazırlıklı olmalıyız.

  Depremin zararlarından korunma yollarını 3 başlık altında inceleyebiliriz:

  1. Deprem öncesinde
  2. Deprem anında
  3. Deprem sonrasında

  DEPREM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

  Evlerimiz depreme dayanıklı olmalıdır. Deprem, dayanıklı yapılmış konutlara zarar vermez. Oturduğumuz binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ettirmeliyiz. Gerekirse, dayanıklı duruma getirmeliyiz.
  Bir deprem planı hazırlamalıyız. Bu planda güvenli yerleri ve deprem sonrası, binadan çıkış yollarını belirlemeliyiz. Sarsıntı anında devrilebilecek kitaplık, vitrin gibi eşyaları sabit duruma getirmeliyiz.  Evimizdeki gaz, su vanasının ve elektrik şalterinin yerini öğrenmeliyiz. Bunları kapalı konuma getirmeliyiz.  Deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem çantasına radyo, pilli fener, pil, düdük ve ilkyardım çantasını koymalıyız. Giyecek, içecek, yiyecek maddelerini deprem çantasına yerleştirmeliyiz. Deprem çantasını evimizde ulaşabileceğimiz bir yerde bulundurmalıyız.  Depremden sonra aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlemeliyiz. Buluşacağımız yerleri açık alanlardan seçmeliyiz. Elektrik direklerinden ve binalardan uzak durmalıyız.
  Depremle ilgili kitap ve broşürler bulup okumalıyız. Okulumuzda depremle ilgili toplantılar yapılırsa, bu toplantılara katılarak depremle ilgili bilgi edinebiliriz.  DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

  Deprem sırasında okulda isek:
  Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Pencerelerden uzak durmalıyız. Sağlamlığına emin olduğumuz bir sıranın altına girmeliyiz. Ellerimizi başımızın üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız. Başımızı korumalıyız.  Deprem sırasında okulda isek:
  Deprem anında okul binasından uzak durmalı, duvarlara yaklaşmamalıyız. Güvenli, açık bir alana giderek yere uzanmalı ve dizlerimizin üzerine eğilmeliyiz.  Deprem sırasında evde isek:
  Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Sağlamlığına güvendiğimiz bir masanın altına girmeliyiz.
  Sarsıntı anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışmamalıyız. Pencerelerden, sobalardan ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durmalıyız.  Deprem sırasında evde isek:
  Asansörü kullanmamalı, merdivenlerden koşmamalıyız. Sarsıntı geçtikten sonra binadan uzaklaşmalıyız.  Deprem sırasında dışarıda isek:
  Binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durmalıyız. Elektrik direk ve tellerinden uzakta, güvenli bir yerde sarsıntının durmasını beklemeliyiz.
  Köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durmalıyız. Binalara kibrit, çakmak, mum, gaz lambası vb. araçlarla yaklaşmamalıyız. Binalarda gaz kaçağı olabileceğini unutmamalıyız.  Enkaz altında isek:
  Sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Yaralı olup olmadığımızı kontrol etmeliyiz. Kıpırdayacak bir durumda isek ve çıkış yolu varsa hareket etmeliyiz. Yoksa durumumuzu bozmamalı, kurtarma ekiplerinin gelmesini beklemeliyiz.
  Dışarıdan bir ses duyunca bağırmalıyız. Düdük varsa aralıklarla öttürmeliyiz. Çeşitli cisimlere vurarak bulunduğumuz yeri belli etmeye çalışmalıyız. Böylece, yardım ekiplerinin bize ulaşmasını sağlamalıyız.  DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

  Yetkililer izin vermedikçe binalara girmemeliyiz. Su, gaz ve elektrik tesisatını kontrol etmeliyiz. Vanaları ve sigortaları kapatmalıyız. Kibrit ve çakmakla binalara asla yaklaşmamalıyız.  Sarsıntı durduğunda kendimize güvenli bir çıkış yolu bulmalı, binayı terk etmeliyiz. Evden ayrılırken, önceden hazırladığımız deprem çantasını almalıyız. Önceden kararlaştırdığımız güvenli bir yerde aile bireyleri ile buluşmalıyız.
  Hasar görmüş binalardan uzak durmalıyız. Kırık cam, döküntü, çivi vb. tehlikelerden korunmalıyız. Bunun için bot, eldiven giymeliyiz. Yerlere devrilmiş elektrik tellerinden ve kopan kablolardan uzak durmalıyız.  Deprem olunca telefonlar kullanılamaz duruma gelir. Acil durumlar dışında telefonları kullanmamalıyız.

  Deprem sonrası doğru olmayan haberlere kesinlikle inanmamalıyız. Bilgileri, yetkililerden ve kaynağından öğrenmeliyiz.

  Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olmalıyız.
  Yardım ekibince dağıtılan eşyalardan ihtiyacımız kadarını almalıyız.

 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  mükemmel,mükemmel,mükemmel bir şey.


 5. Misafir Üye

  verilen bilgiler çok önemli,ayrıca resimler de konuların daha iyi pekişmesini sağlıyor.Ben beğendim,yardımınız için teşekkür ederim


 6. Misafir Üye

  çok güzel mükemmel teşekkürler


 7. Misafir Üye

  Çok yararlı


 8. Misafir Üye

  Çok tşk işime yaradı.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş