Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nükleotid nedir vikipedi Nükleotid nedir kısaca Nükleik asitlerin ( DNA , RNA) yapı birimleri.Nükleotitler çok çeşitli biyokimyasal süreçlerde yer alan , düşük moleküler ağırlıklı hücre
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 25      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nükleotid nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nükleotid nedir vikipedi
  Nükleotid nedir kısaca


  Nükleik asitlerin ( DNA, RNA) yapı birimleri.Nükleotitler çok çeşitli biyokimyasal süreçlerde yer alan, düşük moleküler ağırlıklı hücre içi moleküllerdir. Bilinen en önemli özellikleri pürin ve pirimidin nükleotitlerinin hücresel DNA ve RNA moleküllerini oluştur-malarıdır. Pürin ribonükleotitlerinin yine yaşam aktivitesi açısından büyük önem taşıyan yüksek enerjili ATP moleküllerinin kaynağı olduğunu da belirtmek gerekir. Adenin nükleotidi aynı zaman-da önemli koenzimlerin yapısında da yer alır.

  Piri-midin nükleotitleriyse nükleikasitlerin monomer üniteleri olmalarının yanı sıra karbonhidrat me-tabolizmasında ve lipidbiyosentezlerindeyer alan yüksek enerjili ara moleküller oluştururlar. Nükleozitler, pürin ya da primidin bazlarının bir şeker molekülüyle friboz ya da deoksiriboz) birleş-mesiyle oluşan yapıdır. Örneğin adenozin nükleozidi, adenin ve D-ribozun birleşmesinden oluşur. Nükleotitlerse nükleozitîerin şeker yapısındaki bir ya da daha fazla serbest hidroksil grubunun fosforillenmesiyle oluşan yapılardır. Örneğin adenozin monofosfat (AMP) nükleotidi adenozin ve fosfattan oluşur.Pürin ve pirimidinlerin doğada oluşan serbest baz biçimleri nükleozit ve nükleotit olarak bulunan biçimlerinden daha fazla oranda bulunurlar.

  Paylaş Facebook Twitter Google

 2. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  selamın aleyküm 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş