Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hoca Ahmed Yesevi İstanbul’da anılıyor. Yesevi anısına düzenlenen toplantıda konuşan Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin , "O Anadolu’nun Müslümanlaşmasına ve Türkleşmesine hizmet etmiş , kültür

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hoca Ahmed Yesevi İstanbul’da anılıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hoca Ahmed Yesevi İstanbul’da anılıyor.

  Yesevi anısına düzenlenen toplantıda konuşan Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, "O Anadolu’nun Müslümanlaşmasına ve Türkleşmesine hizmet etmiş, kültür ve inanç yapımızın mimarlarından biridir." dedi.


  Yaygın görüşe göre 1093 yılında Kazakistan’ın Yesi şehrinde doğan Hoca Ahmed Yesevi, Divan-ı Hikmet adıyla yüzyıllar sonra derlenecek olan eserinde İslam inancını, Türk gelenek ve hayat tarzı ile sentezledi.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, "Şu bir gerçek ki Yesevi Türkiye’den kilometrelerce uzakta Anadolu’nun gerçekten Müslümanlaşmasına ve Türkleşmesine hizmet etmiş çok önemli bir şahsiyettir...O bizim kültürümüzün ve inanç yapımızın mimarlarından bir tanesidir." dedi.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin, konuşmasında Divan-ı Hikmet’ten ’Güçlüyken kavgadan vazgeç Muhtaçken başkasına da ver’ örneğini verdi.

  Sempozyumda yapılan konuşmalarda Ahmed Yesevi’nin Divan-ı Hikmet şiirleriyle Türk tasavvuf edebiyatının önemli ve bilinen en eski örneklerini verdiği; Yunus Emre, Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli’yi de etkilediği vurgulandı.

  Sempozyumda Meclis Başkanı Şahin’e bir sürpriz de yapıldı. Mehmet Ali Şahin Kazak milli kıyafeti Çapan giydi. Şahin’e geleneksel demirhindi şerbeti de ikram edildi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hoca Ahmet Yesevi'nin Hocası Kimdir
 3. İstanbul İlinin İlçeleri nelerdir, İstanbul'un ilçeleri, İstanbul'un ilçelerinin isimleri,
 4. Celalleddin Ada – Can Ahmed’im
 5. Hoca’nın Tavukları, Nasrettin hoca hikayesi
 6. Mustafa Kemal’in İstanbul’a Gelişi ve Duruma Bakışı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş