Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süreli ses kısıklığı Medical Park Özel Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Belgi , ses kısıklığı denildiğinde sesin azalması veya

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uzun süreli ses kısıklığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzun süreli ses kısıklığı

  Medical Park Özel Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Belgi, ses kısıklığı denildiğinde sesin azalması veya hiç çıkmamasının anlaşılmamasını istedi. Sesteki boğukluk, çatallaşma, titreşimlerin normalden farklı her türlü ses oluşumunun ses kısıklığı olduğuna dikkat çeken Belgi, sorunun genellikle ciddi olmayan nedenlerden kaynaklandığını dile getirdi.

  Belgi, en sık görülenin gırtlak iltihabı olduğunu ve genellikle viral üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra oluştuklarına işaret etti. Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeninin sesin uzun süreyle zorlanarak kullanılması olduğunu ifade eden Belgi, bu tür ses kullanma alışkanlığının ses telleri üzerindeki nodüllerde nasırlaşmalara neden olduğunu belirtti.

  Bunun, sesini mesleki sebeplerle uzun süre hatalı bir şekilde kullanan politikacılar, öğretmenler, şarkıcılarda görüldüğünü vurgulayan Belgi, ses kullanma alışkanlığı düzeltilmekçe de kaybolmadığını kaydetti.

  Ses kısıklığının günümüzdeki en yaygın sebeplerinden birisinin de reflüye, yani mide suyunun yemek borusuna kaçarak ses organını tahriş etmesine bağlı olduğunu belirten Belgi şu bilgileri verdi: "Bu hastalarda ses kısıklığı özellikle sabahları fazladır ve gün içinde azalır. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma, yabancı bir madde varmış hissi ve sık boğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların pek çoğunda mide ile ilgili şikâyetler yoktur."

  "SİGARA İÇENLER, KANSERE DİKKAT"

  Dr. Belgi, ses kısıklığı yapan pek çok sebep arasında yaşlanma, alerjiler, tiroit hastalıkları, nörolojik hastalıklar, ses telini çalıştıran sinirlerin felci, akciğer hastalıkları olabileceğini belirterek en çok korkulanın ise gırtlak kanseri olduğuna dikkat çekti. Ses kısıklığıyla beraber yutma güçlüğü, boyunda şişlik ve kulağa vuran ağrının önemsenmesi gerektiğine işaret eden Belgi, sigaranın gırtlak kanserinin en önemli sebeplerinden biri olduğunu ifade etti. Belgi, sigara içenlerde ses kısıklığı olması halinde hemen bir kulak burun boğaz hekimine gitmelerini tavsiye etti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Alkolün İnsan Vücudunda Kısa Ve Uzun Süreli Etkilerini Anlatan Hikaye
 3. İlişkilerin uzun süreli olması için neler yapılmalı
 4. Sigaranın vücuda uzun süreli zararlarından 5 tanesi
 5. Fazla veya uzun süreli kanamaların nedenleri nelerdir?
 6. Uzun Süreli Hayat Sigortası - Süresi - Primi - Vergi Avantajları hakkında
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş