Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Konya Yöresi Geleneksel El Sanatları , Konya El Sanatları , Konya Yöresi El Sanatları , Konya Kilimcilik , Konya Kaşıkcılık , Konya Tüfekçilik Konya’da dokumacılık
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Konya Yöresi Geleneksel El Sanatları,Konya El Sanatları,Konya Yöresi El Sanatları,Konya Kilimcilik,Konya Kaşıkcılık,Konya Tüfekçilik

  Sponsorlu Bağlantılar
  Konya Yöresi Geleneksel El Sanatları,Konya El Sanatları,Konya Yöresi El Sanatları,Konya Kilimcilik,Konya Kaşıkcılık,Konya Tüfekçilik

  Konya’da dokumacılık, ağaç işçiliği, dericilik, bakırcılık, keçecilik, kaşıkçılık ve kuyumculuk gibi el sanatları, Selçuklularla başlamış ve zaman içinde gelişmiştir.


  Çinicilik


  Pişmiş topraktan yapılan levha biçimde bir yüzü renkli ve sırlı duvar kaplama malzemesi. Sözcük geniş anlamda aynı biçimde yapılan, tabak, kase, testi, çanak, çömlek içinde kullanılır.
  Anadolu Selçukluları’nda çini, simgesel ve bezemesel bir malzeme olmaya Konya’daki Alaaddin Camii’nin mihrap ve kubbesindeki örneklerle başlamış, Sırçalı Medrese ile tekduvar kaplama malzemesi haline gelmiş, Karatay Medresesi’nin kubbesinde ise doruğa ulaşmıştır. Selçuklu döneminde Konya’da, İznik, daha sonra da Kütahya’da gelişen çinicilik günümüzde de Kütahya’da gelişmiştir.
  Nadide eserlerin ortaya konduğu bu çalışmayla çini, yüzyıllarca süren ayrılıktan sonra yeniden kendi tarihiyle buluşmuş ve Selçuklu Çinisi Selçuklu’da üretilmiştir. Üretilen Selçuklu Çini mamülleri yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.


  Kilimcilik


  İlimize Büyük Selçuklular zamanında girmiş ve Anadolu Selçuklular zamanında en iyi örneklerini vermiştir. İlimizde Ladik, Sille, Akşehir, Karapınar, Saray, Kavak ilçe ve köyleri önemli halı ve kilim dokuyan merkezlerdir.


  Kaşıkçılık


  Genelde Şimşir, Armut, Gürgen, Kavak gibi ağaçlardan yontularak yapılır. Kaşıklar ressamlar tarafından boyanır ve motiflendirilir. Turistik eşya olarak en çok pazarlanan el ürünleri arasında yer almaktadır.


  Tüfekçilik


  Konya iline bağlı Huğlu kasabasında bugün dünya da adını duyuran elle yapılan av tüfekleri yapılmaktadır. Av tüfekleri düz oyma şeklinde yapıldığı gibi pirinç veya gümüş kaplama üzerine motif yapılarak satışa sunulmaktadır.
  Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü kasabasında tüfek imalatı ustaların kurdukları bir kooperatif sayesinde yürütülmektedir. İmalatın %30’u elle yapılmaktadır. Türkiye de ve dünyada bir çok bayilik sayesinde satışı yapılan tüfeklerin yıllık üretimi 40.000 kadardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Konya'nın İklimi Nasıldır? Konya'da Görülen İklim Çeşidi
 3. Konya şiirleri, Konya ile ilgili şiirler
 4. Konya il haritası, konya ili haritaları
 5. Konya Piknik Alanları, Konya daki Piknik Yerleri
 6. Konya Öğrenci Yurtları,Konya öğrenci yurtları adres ve telefonları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş