Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Keloğlan İle İlgili Kompozisyon Keloğlan bir masal kahraman ıdır. Başlan*gıçta beceriksiz , tembel biri gibi gözükürken olayların gelişmesiyle kurnaz , cesur ve bece*rikli olduğu ortaya
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Keloğlan İle İlgili Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar
  Keloğlan İle İlgili Kompozisyon

  Keloğlan bir masal kahramanıdır. Başlan*gıçta beceriksiz, tembel biri gibi gözükürken olayların gelişmesiyle kurnaz, cesur ve bece*rikli olduğu ortaya çıkar ve sonunda mutlulu*ğa ulaşır. Bu masal kahramanının başından geçen olayları konu edinen masallara da "Keloğlan Masalları" adı verilir.

  Türk masallarında Keloğlan, yaşlı annesiy*le birlikte yaşayan öksüz ve yoksul bir deli*kanlıdır. Birçok masalda anlatılan şehzadele*re, üstün nitelikli kimselere benzemez. Yok*sulluğunu ve kimsesizliğini kurnazlığı, yar*dımseverliği ya da cesaretiyle unutturur. Baş*langıçta miskin miskin oturan, annesinin zoruyla istemeye istemeye iş tutan, aptallığı ve unutkanlığı yüzünden yaptığı işi eline yüzüne bulaştıran biridir. Beklenmedik bir anda, güç durumda kalmış bir insan ya da hayvana yardım ettiği için onlardaki olağanüstü güçle*rin desteği ile talihi döner. Keloğlan'ın yazgısı kıyıcı, acımasız, haksızlık yapmayı huy edin*miş kimseler karşısında kurnaz ve akıllıca davranışlarıyla da değişebilir. Her iki durum*da da Keloğlan sonuçta varlıklı, güçlü bir insan olur ve annesiyle birlikte mutlu bir yaşama kavuşur. Bu yönüyle Keloğlan tipi ve Keloğlan masalları halkın yoksulluktan kur*tulma, varlıklı ve güçlü olma, zulmedenlerden öç alma özlemlerini dile getirmektedir.

  Başına gelenler, davranışları ve sevimliliğiyle Keloğlan tipi toplumda herkesçe bilinir ve sevilir. Keloğlan halk hikâyelerinde, Kara*göz ve ortaoyununda da yer alır. Masallardaki kadar olmasa da buralarda da kendini gösterir ve olaylara karışarak etkili olur. Türk halk edebiyatı içinde önemli bir yeri olan Keloğlan masalları birçok araştırmacı tarafından der*lenmiş ve yayımlanmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Keloğlan Zenginler Ülkesinde, Keloğlan Zenginler Ülkesinde Hikayesi, Çocuk Hikayeleri
 3. Peygamber Efendimizin Merhameti İle İlgili Kompozisyon, Hz. Muhammedin Merhameti İle İlgil
 4. Yangından Korunma Haftasıyla İlgili Kompozisyon,Yangından Korunma Haftası hakkında Kompozi
 5. Doğa İle İlgili Kompozisyon - Doğayla İlgili Kompozisyon
 6. Keloğlan Masalı - Keloğlan ve Kuyudaki Dev
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  işime yaradı saolun 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş