Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Konuşma Metni Sevgi li Arkadaş lar! 1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü , 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Sevgili Arkadaşlar!


  1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Bu enstitüye üye ülkeler, her 27 Mart gününü Tiyatro Bayramı olarak kutlamaktadır.


  Tiyatrolar Gününde, tiyatroyu halka sevdirmek için etkinlikler yapılır. Hayatın bir parçası ve güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biri olan tiyatro da, harekete, konuşmaya ve bazen de müziğe yer verilir. İlk çağlarda tiyatro, yazılı bir metin olmadan oynanırdı. Yeteneğine güvenen oyuncular sahnede istedikleri gibi konuşurlardı.


  Bizim kültürümüzde tiyatroyu; orta oyunu, gölge oyunu, köy seyirlik oyunları, meddahlık, danslı ve taklidi oyunlar şeklinde görürüz. Gölge oyununda, arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde vardır. Karagöz ve başka tipteki kuklalar bu perdenin üzerinde oynatılıp konuşturulur. Güzel hikayeler anlatarak halkı eğlendiren kişilere Meddah denir. Köylerimizde hâlâ, oyun çıkarma adıyla seyirlik oyunlar düzenlenmektedir.
  İnsan hayatı içinde var olan umudun, acının ve sevincin, hep birlikte verildiği oyunlara dram diyoruz. Komedi, insan hayatı içindeki komik ve gülünç şeylerin oyunlaştırılmasıdır. Konularını tarih ve efsanelerden alan acıklı sahne oyunlarına ise, trajedi diyoruz.


  Tiyatro eğitimi, konservatuar denilen okullarda verilir. İnsanları eğiten, eğlendiren tiyatro, aynı zamanda düşündürür de. Bir arada yaşayan insanların birlikte güldüğü, birlikte ağladığı ve hep birlikte düşündüğü tiyatro salonları, insanca duyguların da öğrenildiği yerlerdir.
  Sözlerimi, ünlü tiyatro yazarımız Haldun Taner’in bir cümlesi ile bitiriyorum:


  Tiyatro olmasaydı, insanoğlu çok eksik, çok güdük kalırdı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya Barış Günü İle İlgili Konuşma Metni
 3. Dünya Çocuk Günü İle İlgili Konuşma Metni
 4. Dünya Su Günü İle İlgili Konuşma Metni
 5. Dünya Meteoroloji Günü İle İlgili Konuşma Metni
 6. Dünya Turizm Günü İle İlgili Konuşma Metni
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Tiyatro toplumun eğitim ve kültür yönünde en etkili eğitim aracı ve sanatıdır.Tiyatroda bir okul gibidir.Güneş nasıl dünyamızı aydınlatıyor ise tiyatro ve sanat da ruhumuza ışık tutar. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş