Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

29 Ekim Cumhuriyet Bayram ına Özel Kompozisyon Örnekleri 29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  29 Ekim Cumhuriyet Bayramına Özel Kompozisyon Örnekleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramına Özel Kompozisyon Örnekleri

  29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız.
  Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti Osman Bey tarafından 1299'da Söğüt 'de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin'dir.
  Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişah şah kral hakan sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğula geçerdi. Oğulun küçük olması deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk sorumsuz denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.
  Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana padişaha şaha krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan padişah şah kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.
  Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

  *******

  Atatürk yurdumuzdan düşmanları kovduktan sonra padişahlığı kaldırmış onun yerine 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir.

  Bu yüzden her yıl 29 Ekim’de ülkemizde dış temsilciliklerimizde ve “yavru vatan” Kıbrıs’ta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılır.

  Ben annem babam ve kardeşimle bir Cumhuriyet Bayramı tatilinde Kıbrıs’a gittik. Girne’de Cumhuriyet Bayramı töreni izledik. Atatürk anıtının bulunduğu meydanda kimseler yoktu. Sadece askerler polisler ve biz dört kişi vardık. İçimden dedim ki: Burada yaşayanların Cumhuriyet

  Bayramı’ndan haberleri yok galiba!

  Ama bizim esas vatanımızda Cumhuriyet Bayramları çok coşkulu kutlanır. Okullarda kent meydanlarında stadyumlarda gündüz törenler yapılır geceleri de fener alayları düzenlenir.

  Bu törenlerde anlatılanlara göre Cumhuriyetimizin çok sağlam temeller üzerine kurulmuştur.

  Asla yıkılmazdır.

  Bir de Atatürk Cumhuriyet’i gençlere emanet etmiştir.

  Ama benim bu konuda kafamda soru işaretleri var.

  Babam anlatmıştı onun çocukluğunda Cumhuriyete sahip çıkıyoruz diyen hatta Samsun’dan Ankara’ya kadar Türk bayraklarıyla yürüyen gençleri bu yaptıkları nedeniyle idam etmişler.

  O zaman Atatürk’ün sözlerini unutmuşlar mı bilmiyorum.

  Cumhuriyetimiz için yapılan konuşmalarda her zaman “genç cumhuriyetimiz” deniliyor. Benim dedem de Cumhuriyetin ilan edildiği yıl 1923’te doğmuş ama herkes dedeme “ihtiyarladı artık” diyor. Cumhuriyeti çok seven annem bile bu düşüncede…

  Cumhuriyet genç ise onunla yaşıt olan benim dedem niçin yaşlı? Eğer dedem gerçekten ihtiyarsa o zaman Cumhuriyet’in genç olduğuna nasıl inanacağım?

  Bir de Cumhuriyetimizin “yıkılmazlığı” konusunda kafam çok karışık.

  İki üç sene önce bizim sınıftan Eylem’in lisede okuyan abisi Ulaş okulun arka sokağındaki bir duvara arkadaşlarıyla birlikte “Bağımsız Türkiye” yazmış. Ulaş abi ve arkadaşları “devleti yıkmak” suçundan hapishaneye atıldılar.

  Duvara yazılan bir cümle yazıyla kocaman Cumhuriyet nasıl yıkılabilir? Eğer sahiden yıkılırsa o zaman bu Cumhuriyet denildiği kadar “güçlü ve yıkılmaz” olabilir mi?

  Bir de Cumhuriyet’in bize en büyük armağanı olan demokrasi konusu var. Cumhuriyet faydalarını anlatanlar “demokrasi cumhuriyeti öldürüyor” diyorlar. Demokrasi Cumhuriyet’i öldürüyorsa halkın kendi kendisini yönetmesi olan demokrasiyi biz ne yapacağız?

  Cumhuriyet’in yaşaması için demokrasiyi mi öldüreceğiz.
  Eğer demokrasiyi öldürürsek Atatürk’e huzuruna hangi yüzle çıkacağız?

  Öğretmenim affedin ben bu kompozisyonu bitiremeyeceğim!

  *******

  KÜÇÜCÜK BİR KALPTE CUMHURİYET ARAMAK


  İşte en sonunda aldım avucumun içine yaramazı. Yüreği nasıl da çırpıyor bu minicik kuşun. Tak tik tak tik tak tik tak tik... Elimi gagalamaya çalışıyor şimdi de.

  Belli ki dayanamadı esarete. Hükümdarlığıma karşı koyuyor ve mavi göklerdeki özgürlüğünü istiyor. Kanat çırpmak engin denizlerin üstünde istediği yere gidebilmek hem de istediği zaman. Hissedebiliyordum tüm bunları bu küçücük kalbin çırpınışında. Aniden açtım avucumu önce şaşkınlıktan durakladı sonra uçtu gitti.

  İnsanlar da aynı o kuş gibi özgürlük istiyorlar tek başlarına karar vermek; yöneticilerini geleceklerini kendileri seçmek istiyorlar. Düşüncelerini açıklayabilmek ideallerine uygun eğitim görmek istiyorlar. Ve yüzyıllar buyunca benimsedikleri pek çok rejim ve onların yönetim biçimleri insanları baskı altında tutuyor. İnsanların yaşam koşullarını iyileştirecek onları geliştirecek her şeyi yasaklıyor.

  Yüzyıllar boyunca bu baskılara boyun eğen yapılan zulümlere ses çıkarmayan insanoğlu içine atar pek çok şeyi. Ta ki bardağı taşıran son damlaya kadar. Fransız İhtilâli bu damlanın en büyük sonucudur. Ve bu tarihten sonra yeni bir yönetim biçiminin değeri artmıştır. Halk merkezci bu yönetim halen herkesin bildiği en iyi yönetim biçimidir.

  Cumhuriyet! Halkın egemenliğine dayalı yönetim biçimi. Şimdiye kadar ki en mükemmel biçim. Çünkü insan düşüncesiniözgürlüğünü ve yaşayış biçimini kısıtlamayan rejim. Her şey halkın elinde; halk yöneticisini kendi seçiyor ve bu seçimi hiçbir baskı altında kalmadan yapıyor.

  Türkiye’de 80. yılı Cumhuriyet’in. Her sene olduğu gibi bir 29 Ekim daha coşkuyla; bağıra çağıra “Cumhuriyet!” nârâları atarak kutlanacaktır elbette. Aksini görmedim henüz ama nedense hiç yeterli gelmiyor bunlar. Önemli olanın bilinçli bireyler yetiştirmek olduğuna inanıyorum. Cumhuriyetin ayakta kalabilmesi için başkasının düşüncesini kopya eden insanlar yerine; kendi düşünebilen bu düşündüklerinin doğru olup olmadığını sorgulayabilen körü körüne hiçbir şeye bağlanmayan insanlar yetiştirebilmek önemli olan. 80 yılın sonucunun nereye gittiğini göremeyen doğruyu yanlışı ayırt edemeyen kendini geliştirmek bir yana geri geri adımlar atmayı kör sayan bir millet olması olumlu düşünmeme engel oluyor çoğu zaman.

  Bütün bu olumsuzluklara rağmen ufacık bir kıpırtı bile görsem mutlu oluyorum insanlarım adına. “Belki” diyorum “zamanla yerleşecek ve her alanda en iyi şekilde uygulanacak cumhuriyet.” Atatürk’ün olağan üstü çabalarıyla elde ettiğimiz şimdiki cumhuriyetimizi korumak bizlerin elinde. Unutmayalım ki bu cumhuriyet ancak bizim çaba ve uğraşlarımızla ilerler. Kötü sonuçların sorumlusunu aramasın milletim. Tüm olumsuzlukların sorumlusu bizleriz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 29 Ekim ile ilgili Kompozisyon - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Kompozisyon
 3. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kompozisyon
 4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Özel Resimler
 5. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Klip
 6. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına Özel Şiirler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet Bayramında törenler düzenlenerek okularda konuşmalar ve şiirler okunarak bu bayramı kutlamaktadırlar.Atatürk köşesine çiçekler konup bizim için savaşarak canlarını veren şehitlerimizi de unutmuyor ve onlara saygı duyuyoruz. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş