Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dudaktan Kalbe Kitap Özet KiTABIN ADI : DUDAKTAN KALBE KiTABIN YAZARI : Reşat Nuri Güntekin YAZAR: Reşat Nuri Güntekin Hayatı YAYIN EVi : VARLIK YAYINLARI

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dudaktan Kalbe Kitap Özeti

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dudaktan Kalbe Kitap Özet
  KiTABIN ADI : DUDAKTAN KALBE
  KiTABIN YAZARI : Reşat Nuri Güntekin

  YAZAR: Reşat Nuri Güntekin Hayatı

  YAYIN EVi : VARLIK YAYINLARI
  BASIM YILI : 1973
  KİTABIN KONUSU

  Gerçek sevgiyi anlayamamış bir gencin düştüğü bunalım anlatılmaktadır.

  KİTABIN ÖZETİ

  Saip Paşa İzmir’in önde gelen tanınmış kişilerinden, belediye başkanlığı yapmış birisidir.Saip Paşa’ nın yeğeni Hüseyin Kenan dayısının zoruyla mühendis olmuş daha sonra annesinin dükkanını satıp Avrupa’ya müzik eğitimi almaya gitmiştir. Güzel keman çalan Hüseyin Kenan müzikteki yeteneğini batı dünyasına kabul ettirmiştir. Dayısının ısrarıyla çocukluğunun geçtiği şehre, İzmir’e gelir. Saip Paşa vaktiyle haylaz bir oğlan diye bildiği Hüseyin Kenan’la şimdi övünmekte, ziyafetler düzenleyerek bu ünlü besteciye yakınlığını göstermekten zevk duymaktadır. Bütün bu kalabalıktan ve şatafattan sıkılan Hüseyin Kenan Bozkaya’ya giderek dinlenmek ister. Bozkaya’da küçük “kınalı yapıncakla tanışır”. Lamia’ya hafif çilli yüzünden dolayı Hüseyin Kenan kınalı yapıncak ismini takmıştır. Hüseyin Kenan evli bir kadın olan Nimet Hanıma kur yapmaktadır. Burası küçük bir kasaba olduğu için dedikodulardan kurtulmak için de Lamia’ya yakınlık gösterir gibi görünmektedir.

  Hüseyin Kenan yaz bitince İstanbul’a döner. Niyeti Prenses Cavidan’la evlenmektir. Hüseyin Kenan prensesin Mısır’a gittiği sırada tekrar İzmir’e döner. Orada Lamia ile aralarında yakınlaşma başlar ve Lamia’ya sahip olur. Daha sonra Lamia ile evlenmek istediğini söyler. Fakat Lamia, bunu vazife icabı yaptığını düşünerek evlenme teklifini kabul etmez. Lamia hamileliğini üç ay sonra öğrenir ve intihar etmek ister. İntihardan kurtarılır, Kütahya’ya akrabasının yanına gönderilir. Lamia kızı Mekrube’yi orada doğurur. Hayli maceralı geçen günlerden sonra birisiyle evlenir. Bu sırada kocasının yeğeni Doktor Vedat Kütahya’ya gelir. Lamia Hüseyin Kenan’ın Prenses ile evlendiğini Doktor Vedat’tan duyar. Lamia kocasından ayrılır. Vedat onunla evlenmek istese de reddeder. Kızıyla İstanbul’a gelir. Kısa bir süre sonra Vedat da İstanbul’a gelir.
  Bir gün Vedat’ın muayenesinde Hüseyin Kenan’la Lamia karşılaşır. Hüseyin Kenan Lamia’yı sevdiğini geç fark etmiş evlilik hayatında muylu olmamıştır. Vedat’ın Lamia ile evleneceğini duyan Hüseyin Kenan intihar eder ve Lamia’ya kavuşamaz…

  KiTABIN ANA FiKRi
  Yanlış yer ve zamanda yaşanmış bir aşkın, verdiği acıları gözönüne seriyor.

  KiTAPTAKi OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEGERLENDiRiLMESi

  Saip Paşa: İzmir’in belediye başkanlığını yapmış tanınmış biridir.
  Hüseyin Kenan: Genç, yakışıklı bir müzisyendir.
  Lamia: Genç ve güzel bir kızdır.

  KiTAP HAKKINDAKI ŞAHSi GöRüŞLER

  Kitap akıcı bir üslupla yazılmış okuması zevk veren bir kitap, aynı zamanda bize bir hayat dersi vermesi açısından, işlenen konu, iyi bir örnek teşkil ediyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. "Dudaktan Kalbe" adlı TV dizisi hangi yazarımızın aynı adlı romanından uyarlanmı
 3. Araba Sevdası Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 4. Anna Kareninna Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 5. Akşam Güneşi Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 6. Ago Paşa’nın Hatıratı Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş