Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Kitabının Özeti Dursley’lerden Ayrılış Kitabın başında Voldemort ve Ölüm Yiyenler , Harry Potter’ı 17 yaşını doldurduğunda öldürmek için plan yapmaktadırlar.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Kitabının Özeti

  Sponsorlu Bağlantılar
  Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Kitabının Özeti  Dursley’lerden Ayrılış
  Kitabın başında Voldemort ve Ölüm Yiyenler, Harry Potter’ı 17 yaşını doldurduğunda öldürmek için plan yapmaktadırlar. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın, Harry 17 yaşını doldurduğunda, onu karşılamak için Privet Drive’a geleceğini öğrenirler.

  Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Dursley ailesini güvenli bir yere götürür. Fakat tam Harry’i oradan götüreceklerken Ölüm Yiyenler saldırır. Bazı Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri çok özlü iksir kullanarak Harry’nin yerine geçerler ve Harry’nin kaçmasını sağlarlar.Hedwig’e bir Öldüren Lanet (Avada Kedavra) isabet eder. Ardından Voldemort oraya gelir. Deli-Göz Alastor Moody’i öldürür. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri Kovuk’a kaçarlar.
  Birkaç gün sonra Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour Kovuk’a gelir ve Dumbledore’un Harry, Ron ve Hermione’ye olan hediyelerini verir (vasiyeti gereği). Dumbledore Harry’e ilk Quidditch maçında yakaldığı Snitch ve Godric Gryffindor’un kılıcını bırakmıştır. Fakat kılıcı ona veremeyeceklerini, çünkü kılıcın Dumbledore’un değil okulun malı olduğunu söyler. Sonradan anlaşılacağı gibi asıl kılıç Dumbledore tarafından saklanmıştır ve nerede olduğu bilinmemektedir.
  Hortkulukları Ararken
  Birkaç hafta sonra Bill ile Fleur’un düğünü olur. Fakat düğünün sonunda Bakanlık’ın Voldemort tarafından ele geçirildiği ve Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour’un öldürüldüğünü öğrenirler.
  Harry, Ron ve Hermione Hortkulukların peşine düşerler. İlk önce Grimmauld Meydanı 12 Numara’ya gider ve Kreacher ile konuşurlar. R.A.B’ın aslında Sirius’un kardeşi Regulus olduğunu öğrenirler. Regulus Slytherin’in madalyonunu (Hortkuluklardan bir tanesi) Kreacher’a saklaması için vermiş, fakat Mundungus kolyeyi çalmış ve Dolores Umbridge’e satmıştır. Harry, Ron ve Hermione Sihir Bakanlığı’na kılık değiştirerek girerler, Hortkuluk’u çalarak kaçarlar.

  Harry ve Ron kavga ederler. Ron gruptan ayrılır. Bunun üzerine Harry ve Hermione tek başlarına Godric’s Hollow’a giderler. Voldemort ile karşılaşırlar. Harry’in asası kırılır. Kaçarlar. Harry Hermione’nin asasını alır. Bu arada Gryffindor’un kılıcını bulurlar. Ron gruba geri döner.
  Ölüm Yadigarları
  Harry, Ron ve Hermione Xenophilius Lovegood’un (Luna Lovegood’un babası) evine gider ve onunla görüşürler. Xenophilius onlara 3 sihirli nesneden söz eder:Mürver Asa(güçlü bir asa), Resurrection Stone (öldükten sonra tekrar dirilten taş), Görünmezlik pelerini Bu 3 nesnenin ortak bir adı vardır: ölüm yadigarları. Harry bu nesnelerden birinin kendi Görünmezlik pelerini olduğunu, Resurrection Stone’un ise Dumbledore’un verdiği Snitch’in içinde olduğunu farkeder. Mürver Asa ise Dumbledore’un mezarındadır, fakat Voldemort gidip asayı alır.

  Harry, Ron ve Hermione saklandıkları bir yerde "Voldemort"un adını andıkları için ölüm yiyenler tarafından yakalanırlar ve kim oldukları anlaşılınca Malfoy’ların evine götürülürler. Dean Thomas, Luna Lovegood, Bay Ollivander ve cin Griphook da orada esirdir. Bellatrix Hermione’ye işkence yaparak kılıcı nereden bulduklarını, kılıcın gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Fakat kaçarlar. Dobby onları kurtarıp Bill ve Fleur’un evine götürür. Fakat Bellatrix Dobby’i öldürür. Onlar Bill’lerdeyken Remus Lupin onları görmeye gelir. Tonks’un bir bebeği olduğunu söyler ve Harry’den vaftiz baba olmasını ister.
  Harry, Bellatrix’in kılıç işini bu kadar büyütmesinden şüphelenir (Çünkü aslında aldatmaca olan sahte kılıç Bellatrix’in kasasında saklanmaktadır, eğer bu kılıç Harry, Ron ve Hermione’deyse onların kasaya girmiş olmaları gerektiğini düşünür ve kasaya girmeleri ihtimali onu çılgına çevirir. Sürekli başka ne aldın diye sorması işi iyice açığa vurur.) ve Hufflepuff’un Kupasının Gringots’ta Bellatrix’in kasasında olduğunu tahmin eder. Gringots’ta Hortkuluk’u bulup yok ederler ve kaçarlar.
  Voldemort, Harry’in Hortkuluk’ları aradığını anlar. Hortkuluklarının nerede olduklarını ve ne kadar güvende olduklarını hesaplamaya çalışır. Tam o sırada Harry Voldemort’un gözlerinden görmeye başlar ve son Horkuluk’un Hogwarts’ta olduğunu öğrenir fakat ne olduğunu öğrenememiştir. Okula gittiğinde hortkuluğun ne olduğu kolayca açığa çıkacaktır.(Rawenclaw’ın tacı).

  Hogwarts Savaşı
  Harry, Dumbledore’un kardeşi Aberforth’un yardımı ile Hogwarts’a girer. Bu sırada Voldemort, ordusu ile Hogwarts’a saldırır. Hogwarts’takiler de boş durmaz, 17 yaşın üstündeki öğrenciler savaşmak için kalır. Bu sırada Yine Aberforth’un yardımıyla Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri, öğrencilerin aileleri, okuldan uzaklaşmış öğrenciler geri döner. Savaş sonunda 50 kişi ölür. Fred Weasley, Remus Lupin ve Tonks da ölür. Bu sırada Harry, Ron ve Hermione Rawenclaw’ın tacını bulmak için İhtiyaç Odası’na giderler. Fakat Malfoy, Crabbe ve Goyle ile karşılaşırlar.Crabbe ölüm yiyenlerden öğrendiği bir ateşli büyü yapar ama kontrol edemez büyüyü yaptığı yangından dolayı ölür.Hermione ve Ron acıyarak Malfoy ve Goyle ‘yi kurtarır. Çıkan yangından dolayı Hortkuluk yok olur. Çıkan yangının ateşi hortkulukları yok etme özelliğine sahip birkaç maddeden biridir.
  Voldemort ve Nagini’yi bulmak isteyen Harry Voldemort’un gözlerinden onların Çığlık atan barakada olduklarını öğrenir ve üçlü oraya gider. Gittiklerinde, Nagini’nin, Voldemort’un emri ile Snape’i öldürdüğünü görür. Snape, ölmeden hemen önce Harry’e bazı anılarını aktarır. Harry, Snape’in çocukluğundan beri Lily Evans’a (Harry’nin annesi) aşık olduğunu, Voldemort Lily’yi öldürmek için aramaya başladığı andan itibaren aslında Dumbledore adına çalıştığını, Harry’yi yıllarca Dumbledore’la birlikte koruduğunu, Dumbledore’un en çok güvendiği adamı olduğunu ve Dumbledore’u öldürmesinin, Dumbledore’un planının bir parçası olduğunu öğrenir. Anılar bittikten sonra Harry, kendisinin de bir Hortkuluk olduğunu Voldemort’un isteği dışında ruhunun bir parçasının Harry’nin bedenine girdiğini ama bundan Voldemort’un bile haberinin olmadığını öğrenir. Yani kendisinin de ölmesi, özellikle de Voldemort tarafından öldürülmesi gerekmektedir. Harry, Voldemort’la karşılaşmaya gider, bu arada yolda Diriltme Taşı'nı kullanır ve ölüme doğru giderken yanında James, Lily, Sirius ve Lupin’i görür, onlarla konuşur, yanında yürümeleri ona cesaret verir. Voldemort’u bulduğunda hiçbir şey yapmaz. Voldemort Harry’i öldürür.

  Harry rüyasında kendini King’s Cross istasyonunda bulur. Dumbledore ile uzun uzun konuşur.
  Harry aslında ölmemiştir, çünkü Harry’in kanı Voldemort’un damarlarında akmaktadır. Bu nedenle Voldemort Harry’i asla öldürememektedir. Harry’in içindeki Hortkuluk da yok olmuştur.
  Harry uyanır fakat belli etmez. Narcissa Malfoy Voldemort’un emriyle Harry’nin ölüp ölmediğini kontrol eder; ama o anda gözü kendi oğlundan başkasını görmediği için Harry’nin yaşamasına Voldemort’un kazanıp kaybetmesine aldırmaz, ona Draco’nun iyi olup olmadığını sorar Harry’den evet cevabını alınca kalkar ve Harry’nin ölmüş olduğunu ilan eder. Ölüm yiyenler sevinç içindedir. Hagrid, Voldemort’un zoruyla Harry’in bedenini Hogwarts’a götürür. Voldemort herkese Harry Potter’ın kendi canını kurtarmak için kaçarken öldürüldüğünü, artık direnmemeleri gerektiğini söyler. Fakat bu sırada Grawp’ın gelmesi; Hogwarts’ın ev cinlerinin, Kreacher’ın önderliğinde ve efendisi Regulus için, Voldemort’a karşı savaşmaya başlamaları ortalığı karıştırır. Bu karışıklıktan yararlanan Harry gizlice ortadan kaybolur ve Görünmezlik Pelerini’nin altına girer. Bu sırada Neville ise Gryffindor’un kılıcı ile Nagini’yi öldürür. Yani tüm Hortkuluklar yok olmuştur. Voldemort artık bir ölümlüdür.

  Herkes birbiri ile düello yapmaya başlar. Molly Weasley, Fred’i öldüren Bellatrix’i öldürür. Voldemort tam Bayan Weasley’e saldıracakken Harry ortaya çıkıp Voldemort’u engeller. Herkes Harry’in hayatta olduğunu görünce çok şaşırır. Harry, Voldemort ile konuşur. Mürver Asa'nın asıl efendisinin kendisi olduğunu söyler.Mürver Asa da bu sırada Voldemort’un elindedir. Harry ve Voldemort düello yaparlar. Voldemort’un Avada Kedavra laneti ile Harry’in Expelliarmus büyüsü havada karşılaşır. Fakat Mürver Asa’nın gerçek sahibi Harry olduğu için Avada Kedavra laneti seker ve Voldemort’a çarpar. Voldemort ölür ve savaş sona erer. Harry, Mürver Asa’yı alıp kendi asasını tamir eder ve Mürver Asa'yı Dumbledore’un mezarına, yani ait olduğu yere, bırakmaya karar verir.voldemortun tüm öldürdükleri geri döner.

  19 Yıl Sonra:Kitabın son bölümü Harry Potter ve arkadaşlarının 19 yıl sonraki yaşantısını anlatmaktadır.Harry ve Ginny evlenip 3 çocuk sahibi olurlar.James Potter Lily Potter ve Albus Severus Potter’dır.Mutlu olurlar.Ayrıca Ron Ve Hermione’de mutlu olur ve onlarında 2 çocukları olur Rose Weasley ve Hugo Weasley.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Harry Potter ve Melez Prens Kitabının Özeti
 3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Kitabının Özeti
 4. Harry Potter ve Sırlar Odası Kitabının Özeti
 5. Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitabının Özeti
 6. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Kitabının Özeti
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş