Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Azot döngüsü ne demek Azot döngüsü anlamı Atmosferde bol miktarda (% 78) azot (N2) bulunmasına karşılık canlılar bunu doğrudan alıp kulla namaz . Canlılar azotu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Azot Döngüsü Nedir, Azot döngüsünün tanımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Azot döngüsü ne demek
  Azot döngüsü anlamı

  Atmosferde bol miktarda (% 78) azot (N2) bulunmasına karşılık canlılar bunu doğrudan alıp kullanamaz. Canlılar azotu ancak azot bileşikleri (azotlu maddeler) hâlinde alır. Bu amaçla hayvanlar amino asitlerden bitkiler çözünmüş azot tuzlarından azot gereksinimlerini karşılar.

  Azot döngüsü aşamalı olarak aşağıdaki gibi gerçekleşir.
  * Ölen organizmaların yapısındaki azot bileşikleri toprağa karışır. Bir yandan da hayvanların boşaltım arağı olan amonyak gibi azotlu maddeler de doğaya verilir.
  * Toprak ve sularda bulunan bakteriler bu azot bileşiklerini parçalar. Parçalama sırasında çeşitli maddelerin yanında amonyak (NH3) ve serbest azot (N2) oluşarak ortama karışır.
  * Amonyak kimyasal tepkimelerle amonyum tuzlarına dönüşür.
  * Bazı özel bakteriler amonyum tuzlarını nitrit (N02) ve nitratlara (N03) dönüştürür. Baklagillerin köklerindeki gibi azot bağlayıcı bakterilerle algler havanın serbest azotunu nitrit ve nitratlara dönüştürür. Bu arada şimşek ve yıldırım da havadaki azottan nitrat oluşumunu sağlar.
  * Suda kolayca çözünen nitratlar bitkilerin kökleriyle alınıp kullanılır. Kullanılan azotla bitkilerin protein nükleik asit gibi azotlu maddeleri üretilir. Bunların bir kısmı bitkilerle beslenen hayvanların vücuduna geçer. Azot oksitleri vb. gazların yapay olarak bol miktarda üretilip kullanılması ozon tabakasının incelmesine neden olur.

  Yukarıda sıralandığı gibi canlılarla cansız çevre arasında azot döngüsü gerçekleşir. Azotun asıl kaynağı olan atmosferdeki azotun azalmaması azot döngüsü ve doğal dengenin bozulmaması için;.
  - Gübre üretiminde hava azotunun aşırı kullanılması engellenmeli
  - Fosil yakıtların aşırı kullanılması yerine güneşten rüzgârdan enerji üreten alternatif enerji kaynaklarının kullanılması sağlanmalıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Azot Döngüsünün Sağlıklı Bir Şekilde Sürebilmesi İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir
 3. Azot Nedir Nerelerde Kullanılır, Azot ne demek
 4. Azot Elementinin Özellikleri, azot elementi hakkında bilgi
 5. Azot Elementi Hakkında Bilgi, Azot Elementi nedir
 6. Azot Döngüsü Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş