Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Karadeniz bölgesinin özellikleri nelerdir Karadeniz bölgesinin coğrafi özellikleri Karadeniz bölgesinin fiziki özellikleri Karadeniz Sakarya’nın doğu bölgesinden Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Karadeniz bölgesi büyüklüğüyle bölgeler arasında
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karadeniz bölgesinin fiziki ve coğrafi özellikleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz bölgesinin özellikleri nelerdir

  Karadeniz bölgesinin coğrafi özellikleri
  Karadeniz bölgesinin fiziki özellikleri

  Karadeniz Sakarya’nın doğu bölgesinden Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Karadeniz bölgesi büyüklüğüyle bölgeler arasında 3. Sıradadır. Doğu ve batı genişliği çok olan bölgemiz Karadeniz bölgemizdir. Bölgenin en yüksek dağı Rize’de bulunan Kaçkar dağıdır. Dağların uzunlukları batıda iki bin orta Karadeniz’de ise bin m’ye kadar alçalmaktadır.

  Karadeniz Bölgesinin Özellikleri Karadeniz bölgesinin kuzeyinde bulunan yamaçlarda yamaç yağışları artmaktadır. Karadeniz bölgesinin kıyıları ise çok fazla girintisi çıkıntısı yoktur. Karadeniz bölgesinin akarsuları ise en önde çıkan ismiyle Çoruhtur bu akarsuyu Yeşilırmak ve Kızılırmak takip etmektedir.
  Bartın ve Yenice çayları da Karadeniz bölgemizdedir. Bölgenin gölleri ise tortum, Abant, Yedigöller ve uzun göldür. İklimi yağışlı olan Karadeniz bölgesinin yazları serin kışları ise oldukça ılık geçmektedir.

  Türkiye’de en çok yağış alan böle Karadeniz bölgesidir. Karadeniz’in en fazla yağış alan şehri ise Rize’dir. Karadeniz bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin başında ise Fındık gelmektedir.

  Çay ve tütün’de Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ürünlerdendir. Mısır, Elma, şekerpancarı, keten, kenevir, soya fasulyesi, zeytin, turunçgiller ve kivide Karadeniz de bol yetişen tarım ürünleridir. Yer altı zenginliklerine gelince taşkömürü, bakır, linyit ve manganezi sayabiliriz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karadeniz Bölgesinin Fiziki Ve Beşeri Özelikleri
 3. Karadeniz Bölgesinin Fiziki Özellikleri
 4. Karadeniz bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir
 5. İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir, ,İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu
 6. karadeniz bölgesinin özellikleri kısaca, karadeniz bölgesinin özellikleri nelerdir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş