Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kemik erimesine karşı alınması gereken önlemler Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin düzenlediği ''5000 Kadın a Kemik Okulu Projesi'' kapsamındaki seminere katılan AİBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tedavi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kemik erimesine karşı alınması gereken önlemler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kemik erimesine karşı alınması gereken önlemler

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin düzenlediği ''5000 Kadına Kemik Okulu Projesi'' kapsamındaki seminere katılan AİBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şirzat Çoğalgil, amaçlarının Bolu'da yaşayan kadınların tamamına ulaşarak, kemik testi yapmak olduğunu belirtti.

  Prof. Dr. Çoğalgil, proje ile ilk etapta 5 bin kadının kemik erimesi ve kemik sağlığı konusunda bilgilendirilmesini ve kemik erimesi riski olan kadınların tespit edilerek gerekli tedavilerinin yapılmasını hedeflediklerini söyledi.

  Kemik erimesinin kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirten Prof. Dr. Çoğalgil, ''Kemik erimesi 40 yaşlarındaki kadınlarda adet kesilme dönemlerinde fazla oluyor. Kemik erimesini önlemek için çocuğun doğduğu günden itibaren çok iyi beslenmesi gerekiyor. Özellikle süt ve süt ürünleri açısından iyi beslenmeli. Çocuğu da besleyecek kişi anne olacağı için annelerin çok bilinçli olması gerek. Anneyi eğitirsek gelecek kuşaklarımızda çok daha sağlıklı bir toplum elde ederiz'' diye konuştu.

  MİNYON TİPLİ VE SARIŞIN KADINLAR RİSK ALTINDA

  Çoğalgil, kemik erimesinde bazı risk faktörleri bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

  ''Minyon tipli ve sarışın kadınlarda, genetik faktörlere bağlı olarak kemik erimesi daha fazla görülüyor. Ailesinde kemik erimesi varsa kişi bu durumda da risk altında olabilir. Kemik erimesi yapan ilaç kullanıyorsa risk faktörü vardır. Günde bir paket sigara içiyorsa risklidir. Alkol alanların kontrol yaptırması gerek. Öte yandan çok fazla kahve içmek, kemik açısından zararlıdır. Bu risk faktörlerine sahip olan bir kadın, mutlaka kemik ölçümü yaptırmalı''

  Çoğalgil, Türkiye'de son yıllarda yaşam süresinin uzamasıyla birlikte kemik erimesi olan kişi sayısının Avrupa'daki sayıya ulaştığını söyledi.

  İŞTE ALINACAK ÖNLEMLER
  Kadınların 50 yaş civarında menopoza girdiğini, bununla beraber kemiklerin yüzde 20'sinde erime yaşandığını belirten Çoğalgil, kemik erinmesinden korunmak için alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

  ''Yatalak olan hastalarda, romatizma hastalarında, diyabet, felçli hastalar ve bunlara bağlı kronik hastalıklarda kemik erimesi görülüyor. Kötü alışkanlıkları kaldıracağız. Sigara içilmeyecek, alkol alınmayacak, kahve fazla içilmeyecek, hareketsiz yaşam olmayacak. Bunu önlemek için mutlaka hareket etmek gerekiyor. Her gün 2 ya da 3 defa yürüyüş yapmak çok faydalıdır. İlaç kullanırken çok dikkat edilmeli. Süt ve süt ürünleri çok önemli. Et ve balık özellikle tüketilmeli. Her yemekte yeşil sebze ve meyve tüketilmesi gerekiyor.''


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sel ve Su Baskınlarına Karşı Alınması Gereken Önlemler
 3. Depreme Karşı Alınması Gereken Önlemler
 4. Tsunamiye Karşı Alınması Gereken Önlemler
 5. Çığ Afetine Karşı Alınması Gereken Önlemler
 6. Yangınlara Karşı Alınması Gereken Önlemler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş