Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fissür makat çatlağı - makat yırtığı tedavisi - fissür hastalığı tedavisi Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır , makat yırtığı ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fissür makat çatlağı - makat yırtığı tedavisi - fissür hastalığı tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fissür

  makat çatlağı - makat yırtığı tedavisi - fissür hastalığı tedavisi  Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır, makat yırtığı ve mayasır olarakta isimlendirilmektedir.

  Makatın dıştan görünen kısmıyla kalın barsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde makat kaslarıyla sarılmış makat kanalının bir taraf cildinde bütünlüğün bozulması yani yırtılması halidir.Dış sınırdan başlayarak yukarıya doğru devam eden 1-3 cm uzunluğunda yırtık olarak karşımıza çıkabilir.Genellikle tektir ama 2 hatta 3 yerde aynı anda olabilmektedir. Gebelik ve doğum sonrasındaki dışkılama düzensizliği sebebiyle bayanlarda daha sık görülür.

  FİSSÜRE BAĞLI GELİŞEN ŞİKAYETLER

  -Ağrı

  -Kaşıntı

  -Kanama

  -Meme oluşması

  -Yanma

  Yoğun bir kabızlığı veya bir başka sebeple ıkınmayı takiben makat kanalında basit bir yırtık olur kabızlığın devam etmesi halinde yırtık giderek derinleşir ve ağrı başlar. Ağrının varlığı kişide tuvalete gitme konusunda isteksizlik oluşturur ve bekletilen dışkı dahada sertleşerek ağrıyı daha da artıracak düzeyde kabızlığa sebep olur.Bu durumun 1-2 ay devam etmesi hastada ilaçla düzeltilemeyecek değişiklikler ortaya çıkarırki bu durumda hastalığın müzminleşmiş olduğu kabul edilir.İlk 1-2 ayda ilaçlarla ve kabızlığın düzeltilmesiyle hastalık % 60-70 kendiliğinden düzelir.Bu dönemde en önemli şey ağrısız dışkılamanın sağlanabilmesidir.

  Ağrı ve kabızlık 1-2 ayda düzeltilemezse hastada ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma(anal spazm) kısır döngüsü oluştuğu ve artık ilaçlarla tedavi edilemeyeceğine yani müzminleştiğine karar verilir daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

  TEDAVİ:

  İlaçlarla tedavi:

  Hastanın kendi kendine uygulayabileceği çok etkili ilaç yoktur.Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için kabızlık çözülür,makat bölgesine uyuşturucu merhem sürülür, sıcak su oturma banyoları önerilir.Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 60-70 iyileşme sağlanabilir.İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.Kabızlığın devamı halinde hastalık % 85 ihtimalle tekrar oluşur.  Botox la anal fissür tedavisi:Kalıcı fissür tedavisinde ameliyatsız yöntemler içinde en etkin tedavi yöntemidir.Bölgesel kas felci sağlayan bir ilaçtır.Anuste ağrı sebebiyle kontrolsüz kasılan kasın içine verilerek felç olması sağlanır.Böylece hasta ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma (anal spazm) kısır döngüsü bir yerden kırılarak iyileşme sağlanır.3-8 ay süren bu felç hali genellikle hastada bir problem yaratmaz ve çatlak iyileşir.
  Uygulama 1-3 dakika sürer enjeksiyondan hemen sonra ağrı azalmaya ve rahatlamada artış başlar onuncu gün tüm şikayetler biter.Seyrek görülen kontrolsüz gaz kaçağı 3-4 ayda % 100 ihtimalle geri döner kalıcı hiçbir yan etki oluşturmaz.Tedavide başarı şansı % 87 civarıdır.Kabızlığın devam etmesi halinde % 13 ihtimalle tekrar çatlak oluşur.

  Nitrit tedavisi: Makat kaslarını gevşeten nitrogliserinli pomatların makat bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır.Dayanılmaz baş ağrısı yaptığı için genellikle hastalar uygulamak konusunda isteksiz kalmaktadır.Başarısı düşüktür.  Anal dilatasyon:Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir.Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir.  Sfinkterotomi:Klasik tedavi olan L.İ.S ameliyatıdır.Tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır.Tedavi 5-10 dakika sürer. Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir ve iltihap riski yüksektir.Tedavide başarısı % 99 dur.Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır.Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile herhangibir şikayete sebep olmaz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Takıntı hastalığının sebepleri obsesyon belirtileri takıntı hastalığı tedavisi - takınt
 3. Fissür Makat Çatlağı anal fissür - makatta fissür - anüs çatlağı - makatta ağrı - makatta
 4. Crohn Hastalığının Cerrahi Tedavisi crohn hastalığı nasıl tedavi edilir - corhn hastalığı
 5. Alerjik Hastalıklar Hakkında -Alerjik Hastalıklar Nelerdir - Alerjik Hastalıkların Tedavis
 6. Makat Geliş (Bebeğin Ters Durması)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş