Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kadın Olmak Nasıl Bir şey? Kadın Olmak Hakkında İşte size gereken kısa bilgiler (biraz tıbbi ağızla yazılmıştır) Doğumdan önce Bir bebeğin cinsiyeti iki cinsiyet kromozomu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kadın Olmak Nasıl Bir şey? Kadın Olmak Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadın Olmak Nasıl Bir şey? Kadın Olmak Hakkında


  İşte size gereken kısa bilgiler (biraz tıbbi ağızla yazılmıştır)
  Doğumdan önce
  Bir bebeğin cinsiyeti iki cinsiyet kromozomu tarafından belirlenir. Normal erkek hücrelerinde bir X ve bir Y cinsiyet kromozomu, normal bayan hücrelerinde ise iki X kromozomu vardır. Embriyonik dokular erkeklerde testis, bayanlarda ise yumurtalık olarak farklılaşmıştır. Hamileliğin altı ila sekizinci haftasında, bir Y kromozomunun varlığı, dokunun testis olacak şekilde gelişmesine neden olur. Eğer Y kromozomu yoksa, yumurtalıklar gelişir. Erkek ya da bayan olarak yetişip yetişmeyeceğimizi belirleyen hormonlar, testis ve yumurtalıklardan salınmanın yanı sıra , aynı zamanda beyin gelişimini ve davranışını da etkiler.
  Bayan ve erkeklerde beynin çoğu benzerdir, fakat cinsiyete bağlı fonksiyonları kontrol eden hipotalamus ve amigdala gibi bazı bölümler, cinsiyetler arasında farklıdır. Bu dokularda androjenlere yada erkek cinsiyet hormonlarına cevap veren hücreleri kabul eden reseptörler ya da alıcı üniteler vardır.
  Ergenlik ve sonrası
  Doğada yaşayan herhangi bir organizmaya gibi, insan vücudunun da olası yegane amacı olgunluğa ulaşmak ve türlerin devamı için, ölmeden önce çoğalmaktır. Bayanlar, daima sahip olacakları yumurtalarla birlikte doğarlar; aslında, yaşayabilir yumurtaların sayısı oldukça düşüktür. Ancak, bayanlar için ergenlik ve doğurganlığı kazanmak ortalama 12 yıl alır.
  Ergenliğin sebep olduğu değişiklikler oldukça fazladır, bunlardan biri östrojen, progesteron ve androjen ler gibi bazı hormonların seviyesinde hızlı bir artışa teşvik etmesidir.
  Bayanlar ergenlik süresince göğüs, vücut ölçüleri ve saç modeli gibi özelliklerinde baştan aşağıya belirgin değişiklikler gösterirler. Aynı zamanda beyin, salgı bezleri, yumurtalıklar ve diğer organları içeren bir seviyede yumurtlama devresine ait hormonal uyum başlar.
  Vücut hormonları her ay sıkılaşmış bir rahim, rahim boynu salgısı ile bir yumurtanın oluşumunu düzenler. Eğer yumurta döllenirse, gebeliği destekleyen bir dizi hormonal değişiklik meydana gelir ve ovulasyon baskılanarak gerçekleşmez, adet görülmez.
  Modern kültürümüzde, bu çağın bayanları annelik için yeteri kadar olgun ve hassas düşünememektedir, fakat vücutları çocuk sahibi olmaya uygun olup 45-50 yaşları arasına rastlayan menopoz dönemine kadar birçok durumda bu yumurtlama ve hamile kalabilme yeteneği devam eder.
  Bir bebeğin doğumundan sonra, hormon seviyelerindeki düşüş beyine yumurtlama döngüsünün başlamasını bildirir, annenin emzirmesi durumunda bu bastırılsa da regl aylarca başlamayabilir.
  Üreme yeteneği sonlanır?
  Bayanların neden ve ne zaman menopoza girdiği – yaşamlarının yarısını tamamladıktan sonra – ve bunu tetikleyen gerçek unsurlar bilinmemektedir.
  Menopoza girilmesiyle yumurtalıklardaki östrojen üretimi azalır. Bu LH (lüteinizan hormon) ve FSH (folikül stimülan hormon) gibi diğer hormonların salınmasını da etkiler. Yumurtaların sayısı ve kalitesinde düşüş gözlenir, östrojenin yokluğu vajinanın kuruması, zayıflaması anlamına gelir, ve hamile kalabilme yenisi giderek kaybolur.
  Ateş basmaları, terleme, kas ve kemik ağrıları, asabilik ve zayıf konsantrasyon gibi belirtiler bu hormonsal dalgalanmaya bağlanır.
  Bu belirtilerin pek çok türü bulunmaktadır fakat neticede sonuç hepsi için aynıdır – organların üretkenliklerinde yetmezlik ve vücudun her tarafında bunu izleyen diğer etkiler.
  İçerik Sağlayıcı:

  jinekoloji.net
  Dr. Kağan Kocatepe  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kadın Olmak Ayrıcalık Akrostiş Şiir Çalışması
 3. Kırklareli kadın giysileri, Kırklareli kadın kıyafetleri,Kırklarelinin kadın giyimi,Kırkla
 4. kadınla ilgili anlamlı sözler,kadın ile ilgili güzel sözler,kadın ile ilgili atasözleri,ka
 5. Dünyadaki Tek Kadın Papa, Kadın Papa Joan'ın İnanılmaz Öyküsü, Dünyadaki Papa Sıralamasınd
 6. Erkek olmak" - "kadın olmak" önemli olan ; "insan olmak
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş