Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kaypak Mantarı Özellikleri Kaypak Mantarı Hakkında Bilgi Kaypak Mantar (Boletus luteus)ın özellikleri nedir Renk bakımından kestane renginden koyu morumtrak hahverengiye değişir , nadiren koyu sarıdır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kaypak Mantarı Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaypak Mantarı Özellikleri
  Kaypak Mantarı Hakkında Bilgi


  kaypak mantarı.gif

  Kaypak Mantar (Boletus luteus)ın özellikleri nedir

  Renk bakımından kestane renginden koyu morumtrak hahverengiye değişir, nadiren koyu sarıdır. Gençken sapa zar gibi bir örtü ile bağlıdır, bunun kalıntısı önce beyaz sonraları morumsu kahverengi bir yüksük halinde sapın üzerinde kalır.koni seklinde tümsek görünümlüdür

  Borucuklar Kısadır ve delikçikler yüzeyi olarak sapa geniş oturur. Önceleri yumurta sarısı, daha sonra limon veya zeytin yeşili rengindedir.
  Delikçikler: Önce zarımsı beyaz bir deri ile örtülüdür, bu örtü mantar geliştikçe şapkanın kenarından kopar ve delikçikler açığa çıkar: Renk sarıdır ve değişmez, olgun numunelerde sarımtrak zeytin yeşili rengindedir.

  Gençlikte dibi, yukarısından daha incedir; yaşlanınca silindir şeklini alır; orta derecede kalındır. Gevşek bir yüksüğü vardir, yüksüğün üst tarafı beyazdır, yaşlanma ile aşınıp kaybolur. Yüksüğün yukarısında kalan sap kısmı sarı ve kahverengi tanecikli, aşağısındaki kısmı beyaz veya siyahımsı kahverenklidir.

  Beyazımtraktır, sonraları limon sarısı renk alır, dip kısımda pembemsidir, bu renkler değişmez. Sulu ve yumuşak kıvamdadır.

  Kaypak mantarı nerde ve ne zaman yetişir
  Hazirandan Ekime kadar iğne yapraklı, bilhassa çam meşçereleri altında ve kenarındaki çayır, yosun ve eğreltiler arasında çok sayıda kümeler halinde görülür. Orta derecede yaygın olan bir mantardır. Etli kısmın kokusu meyveye benzer, lezzeti mulayimdir. Bilhassa genç numuleri yemek için iyidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Öküz Mantarı Nedir
 3. Kaypak Mantarının Özellikleri
 4. Bal Mantarı Özellikleri Nedir
 5. Kültür Mantarı Nedir - Kültür Mantarı Hakkında Bilgi
 6. Kasık Mantarı Kasık Mantarı Nedir - Kasık Mantarı Belirtileri - Kasık Mantarı Kimlerde Gör
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş