Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Neden çalışmak zorundayız Cenâb-ı Hak rızkımızı tayin ettiği halde neden çalışmak zorundayız? Çalışmak zorundayız. Çünkü: 1- İnsanız. Çalışmakla yükümlüyüz. 2- Çalışmak helâlinden istemek mânâsında bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Neden çalışmak zorundayız

  Sponsorlu Bağlantılar
  Neden çalışmak zorundayız

  Cenâb-ı Hak rızkımızı tayin ettiği halde neden çalışmak zorundayız?


  Çalışmak zorundayız. Çünkü:

  1- İnsanız. Çalışmakla yükümlüyüz.

  2- Çalışmak helâlinden istemek mânâsında bir fiilî duâdır. Haram kazançtan Allah’a sığınmak ve kazancın helâlini istemek bizim vazifemizdir.

  3- Kendisinin ve çoluk çocuğunun helâl rızkı için alın teri dökenleri Cenâb-ı Allah sever.

  4- Çalışmak Allah’ın emri ve bütün Peygamberlerin sünnetidir. Cenâb-ı Hak Kur’ân’da, “İnsan ancak çalıştığına erişir”1 buyurur.

  5- Kazancımızdan başkalarını da yararlandırmak, başkalarına yardımcı olmak, başkalarını yedirmek, içirmek, giydirmek ve derdine derman olmak büyük sevaptır. Bu sevap ise çalışmakla elde edeceğimiz helâl kazanca bağlıdır.

  Hazret-i İsâ’dan (as) sonra gelmiş salihlerden olan Cercîs Aleyhisselâm helâl mal kazanmak için hiç durmadan ticâret eder, çalışır, kazanırdı. Herkesin zekâtını hesapladığı yıl sonu gelince o malının zekâtını değil, sermayesini hesaplar ve fakirlere dağıtırdı. Derdi ki:

  “Benim çalışmam, pazarlara gidişim ve ticâretim ancak fakir fukara içindir. Eğer o maksadım olmasa bütün malımı fukaraya yağma ettirirdim.”2

  6- Rızkın tamamen Allah’ın ikrâmı olduğunda şüphe yoktur. Rızkın tek zerresi bile bizim mülkümüz değildir. Yaratıcısı biz değiliz. İkrâm eden biz değiliz. Allah’ın yeryüzünde yarattığı rızkı Allah’ın bize hîbe ettiği âzâ ve organlarımızla kazanıyoruz. Bizi ve sahip olduğumuz tüm kuvvetleri yaratan Allah olduğu gibi, bize çalışma gücü veren de, kazancımıza bereket veren de, bizi rızıkla doyuran da hiç şüphe yok ki Cenâb-ı Allah’tır. Helâlinden kazanmakla, helâl yerlere harcamakla ve şükretmekle vazifeli olan ise bizleriz.

  Öyleyse bizim çalışmamız, rızkı Allah’ın verdiği hakikati ile çelişmez.

  Dipnotlar:
  1- Necm Sûresi, 53/39
  2- Taberî, 3/174

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çalışmak Şiirleri, Çalışmak İle İlgili Şiirler
 3. Neden Okuldaki Kurallara Uymak Zorundayız
 4. çalışmak neden önemlidir
 5. Çalışmak ile ilgili sözler, çalışmak ile ilgili özdeyişler
 6. çalışmak istemiyormusun
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş