Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

din ve vicdan hürriyetinin (özgürlüğünün) önemi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Laiklik İlkesinin Uygulanmadığı Bir Ortamda Din Ve Vicdan Hürriyetinin Sağlanabilmesi Mümk Haberleşme
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Din Ve Vicdan Hürriyetinin Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Din Ve Vicdan Hürriyetinin Önemi

  Din ve Vicdan Özgürlüğünün Önemi

  Din ve vicdan özgürlüğü kavramını dört temel kavramla birlikte düşünmek gerekimektedir diyen Prof.Dr. Saffet Köse bunları; özgürce isteyenin istediğine inanması, inanılan değerlerin yaşanabilmesi ve bunu anlatabilmesi son olarak da aynı inanç ve değerleri paylaşan insanların bir arada yaşayabilmesi olarak açıkladı. Köse, Bu esasların tarihsel perspektifte İslami yönetimlerin başta olduğu ortamlarda gerçekleştirilebildiği bunun dışında Batıda başka bir din değil başka bir mezhebe bile tahammülün olmadığını belirtti.

  Din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili problemin Hristiyanlarla birlikte çıktığını dile getiren Saffet Köse, ortaçağda kilisenin mutlak bir otorite konumuna hızla yükselme arzusu ve devleti ele geçirme gayretleri nedeniyle bağnazlık ve tahammülsüzlük hat safhaya ulaşmıştır diyerek şunları söyledi:

  "Batıda tek kral, tek devlet ve tek din anlayışı hakimdi. Bazı kaynaklar, Ortaçağda Kralların binlerce insanı kendi mezhebinden olmadığı için katlettiğini söylüyor. Hristiyanlıkta her mezhep mutlak hakikati temsil ettiğini iddia ediyor. Bunun içinde yüzyıllarca süren mezhep savaşları yaşanmıştır. Ortaçağda halk kralın dininden olmak zorunda idi. Bu yüzden şiddet eksik olmuyordu. Katoliklere göre; bir insan isteyerek veya zorla Hristiyan olmalıdır. Hristiyan Katolik olmak istemezse ruhunu kurtarmak adına öldürmek bile gerekir. Böylece Hristiyanlıkta şiddeti teşvik eden bir doktrin ortaya çıkmıştır."

  İslam dininde din ve vicdan özgürlüğünün garanti altına alındığını kaydeden Prof. Dr. Saffet Köse bunu "dinde zorlama yoktur" ayetinin açılımlarıyla birlikte tarihsel örneklerle açıkladı. Saffet Köse açıklamasını şöyle sürdürdü:

  "İslam toplumlarında gayri müslümlerin can ve malları garanti altına alınmıştır. Askerlik hizmeti yapmazlar ve devlete vergi verirler. Özellikle gayri müslümler İslam toplumlarında zengin kesimleri oluşturmaktadır. Bunun en önemli nedeni gayri müslümlerin rahatça ve özgür bir şekilde dinlerini yaşama ve ticaret yapma imkanlarını bulmalarıdır. Müslümanlıkta mezhep kavgaları dönemsel ve kısa bazı hadiselerin dışında olmamıştır. Bizdeki mezheplerin temel düşüncesi şudur. Biz, mutlak hakikati temsil etmiyoruz. Bunlar sadece bizim görüşümüzdür diyor bizim mezheplerimiz. Bizde o yüzden Batıdaki gibi uzun ve kanlı kavgalar olmamıştır."

  Batı dünyası nın 1500 yılı aşkın süren din savaşları sonucunda savaşmaktan yorulması dolayısıyla, içlerindeki farklı mezhep ve görüşleri kabul etmek zorunda kaldığını kaydeden Köse, BM Genel Kurulu'nun 16 Aralık 1966 tarihli din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin sözleşmezi, AB'nin 28 Eylül 2000 - 7 Aralık 2000 tarihli bildirgesinde din ve vicdan özgürlüğünün yer alabildiğine dikkat çekti. Hristiyanlıkta din ve vicdan özgürlüğünün dinden kurtulmak şeklinde ortaya çıktığını belirten Saffet Köse:

  "Batı kendi dininden özgürleşmek için, bilime ve hümanizme tutunuyor. Hümanizm, Tanrıyı devreden çıkartarak insanı merkeze alan bir anlayıştır. Batı bir yandan özgürleşmek adına kilise baskısından kaçarken diğer taraftan aşırı bir özgürleşme içine girmiştir. Yani dini aşırılık, peşinden özgürleşme aşırılığını doğurmuştur" 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş