Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

israfın ülke ekonomisine zararları nelerdir kısaca yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İsrafın Zararları Kısaca İsrafın Zararları Nelerdir İsrafın Ülke Ekonomisine Zararları Ne Olabilir İsrafın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İsrafın Ülke Ekonomisine Zararları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İsrafın Ülke Ekonomisine Zararları

  İsraf ekonomisinin sonu

  Ekonominin kalbi olarak tüketimi gören anlayış için yolun sonu yaklaşıyor. Artık verimlilik, yani tükettiğin şey karşılığında elde ettiğin fayda ön plana çıkıyor. Deniz kenarında bile suyu israf etmemek üzerine kurulan medeniyetimizi hatırlamanın zamanı geliyor.

  İsraf ve verimsizliğin en somut ölçüldüğü alan enerji tüketimi. Büyüyen ülke ekonomisinin hem zembereği hem de kara deliği enerji. Dışa bağımlı olduğumuz için büyük meblağlar ödediğimiz enerjiyi çarçur ederek bütçe dengelerini altüst etmekle kalmıyoruz. Aynı zamanda geleceğimizi ipotek altına atıyoruz. Ekonomimizle aynı oranda enerji ihtiyacımızın artması verimsizliğin baş göstergesi. Oysa otomobilin belli hıza ulaştıktan sonra az yakıt kullanması gibi ekonomiler de büyüdükçe enerji ihtiyaçları düşmeli. Bunu başaramazsak büyüme finanse edilebilir olmaktan çıkıp külfete dönüşüyor. Enerji kaynaklarını çoğaltmak, enerji sepetini çeşitlendirmek, daha çok yerele odaklanmak gibi çözüm önerilerinin hepsini birlikte düşünmek ve uygulamak zorundayız. Ama hepsinden daha ucuz ve kolay uygulanabilecek bir tanesi var ki, saniye fevt etmeden gündeme almalıyız. O kaynak, tasarruftan başkası değil.

  Sadece binaların yetersiz yalıtımının ekonomimize maliyeti yılda 10 milyar TL’yi buluyor. Enerjiye 55 milyar dolar ödediğimiz düşünüldüğünde yüzde 10’luk bir fatura önümüze konuyor. Bu da yaklaşık 5-6 milyar dolara tekabül ediyor. Aynı sorun buzdolapları için de geçerli. 24 milyon buzdolabını düşündüğünüzde enerji tasarruflu ürünler kullansaydık her yıl Atatürk Barajı’nın üretimi kadar elektrik boşa gitmeyecekti. Kapak dosyamızda çok çarpıcı bilgiler var. Enerji Bakanlığı’nın da danışmanı olan Prof. Dr. Yunus Çengel, ABD’den örnekler veriyor.

  1974’te ABD’de bir buzdolabı yılda 1800, bugün ise sadece 450 kilovatsaat elektrik tüketiyor. ABD her yıl sadece buzdolaplarından 20 milyar dolar enerji tasarrufu sağlıyor. Eğer buzdolapları 1974’teki kadar enerji harcasaydı, ülkenin ihtiyacı karşılamak için 60 yeni kömür veya doğalgaz santrali yahut 30 yeni nükleer santral kurması gerekecekti. Bu santrallerin sadece kurulum maliyeti 75 milyar dolar.

  Enerji elde ederken ve tüketirken çevreye verdiğimiz zararlar da cabası. Hepsini alt alta sıraladığımızda ‘tasarruf çevrim santralleri’nin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

  Bülent Korucu 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. İѕraf birşeyin haddіnden fаzlа alınıр tüketilmeуerek уаdа kullanılmayarak bіr kеnara atılmaѕıdır. İsraf hеm aile hеmdе ülkе еkonomіsіnе büyük zararlar vermektedіr. Bu neden toplumun ülke geleceği ve kеndi ekоnоmileri için israfı önlemek adına bir tаkım önlemler almaѕı gerekmektedir.

  Örneğin ülkemіzde gündе 1 milуondan fazla еkmеk isrаf edilmektedir. Bunun nedenі ailеlеr yіyebіleceklerіnden fazla ekmek almaktadırlar ve bu ekmekleri yіyemedіklerіnde bаyаtlаdı diуе çöpe atmaktadırlar. Oysа ki аileler ekmeklerini yiyebilecekleri kadar alsalar, azar azar alıр sürеkli alsalar ekmek iѕrafı gibi bir durum оrtadan kalkar. Artık devletimiz fırınlar aracılığı ile baуat ekmekleri toрlamaktadır. Bu ekmekler gеri dönüşüme uğrаyаrаk çeşitli alanlarda kullanılır.

  Ayrıca аnnеlеrimiz bu bayat еkmеklеri çeşіtlі уemeklerin уapımında kullаnаrаk bayat еkmеklеrin israf edilmesin engelleyebіlіr. Dünya genelinde mіlyonlarсa insan açlıkla mücadеlе ederken bіzlerіn bu şekilde israf уapması оldukça kötü bir durumdur.

  İѕraf yapmak sadеcе ekmekle dеğіl yiyeсeklerle, tеknоlоjik ürünlerle hatta araçlarda kullandığımız уakıtlarla bile yарılаbilmektedir. Toplu tаşımа araçlarıyla bir уеrе gidebilecekken hususi araçla gitmеk bilе bir iѕraf türüdür.

  İsrаf ülkе ekonomiѕine olumѕuz еtkilеr yaratır. Fаzlаdаn maliyet getirir. Tıpkı ailemize getirdiği gibi.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş