Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kâbe nasil kıble oldu? Rasulullah Sall ALLAH u aleyhi ve sellem Efendimiz , Hicret'in on altinci ya da on ye din ci ayina kadar namaz

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kâbe nasil kıble oldu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kâbe nasil kıble oldu?

  Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz, Hicret'in on altinci ya da on yedinci ayina kadar namazlarini Mescid-i Aksa'ya yönelerek kildi. Bununla birlikte, kiblenin Mescid-i Haram'a döndürülmesini gönülden arzu eder, bunun için dua ederdi. Sonra bir gün ilâhi emirle bu da gerçeklesti.  Bes yüz kisilik bir kafile…

  Medine'den yola çiktilar. Çogunlugu puta tapiyor, fakat Kâbe'yi ve Arafat'i kutsal biliyorlar ve kendi inançlarina göre hacca gidiyorlar. Aralarinda yetmis kadar müslüman da var.

  Birinci Akabe beyatinda iman etmis olan Medineliler, kavimlerinin hidayetine vesile olmak için çok gayret etmisti. Kur'an'i ögretmesi için Peygamber Efendimiz tarafindan gönderilen Mus'ab b. Umeyr, gece gündüz demeden insanlara ALLAH'in dinini anlatmisti. Iste simdi yetmis küsur müslüman olarak Mekke'ye, Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem'e gidiyorlar. Yine Akabe'de O'nunla bulusacaklar.

  ‘Kudüs'e yönelmek istemiyorum'

  Kafiledeki müslümanlarin çogu ALLAH Rasulü SallALLAHu aleyhi ve sellem'i henüz tanimiyor. O'nu ilk kez görecek olmanin heyecani içindeler.

  Müslüman Medinelilerin ileri gelenlerinden Bera b. Ma‘rur RadıyALLAHu anh arkadaslariyla konusuyor:

  - Arkadaslar! Benim bir düsüncem var. Ama bana uyar misiniz, uymaz misiniz bilmiyorum.

  - Nedir o? diye sordular. Bera Kâbe'yi kasdederek:

  - Bu binayi arkamda birakmak istemiyorum, namazimi ona yönelerek kilmak istiyorum.

  Arkadaslari söyle karsilik verdi:

  - Bize, Peygamberimiz'in sadece Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya dogru namaz kildigi haber verildi. O'nun yaptiginin aksini yapmak istemeyiz.

  Bera b. Ma‘rur yine de:

  - Ben Kâbe'ye yönelerek kilacagim, dedi.

  Kafiledekiler yol boyunca namaza durduklarinda Mescid-i Aksa'ya yönelirken Bera b. Ma‘rur Kâbe'ye dönerek namaz kildi. Fakat Mekke'ye vardiklarinda içine bir kurt düstü; acaba dogru mu yapmisti? Yegeni sair Kaab b. Malik RadıyALLAHu anh'a durumu açti. Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem'e gidip yaptigi isin dogru olup olmadigini soracaklardi.

  Yola çiktilar ama ikisi de ALLAH Rasulü SallALLAHu aleyhi ve sellem'i tanimiyordu. Karsilastiklari bir adama, O'nu nerede bulabileceklerini sordular. O da Kâbe'nin yaninda amcasi Abbas RadıyALLAHu anh ile birlikte bulundugunu söyledi. Bu habere memnun oldular, çünkü ikisi de Abbas RadıyALLAHu anh'i ticaret için arada bir Medine'ye ugradigi için taniyorlardi.

  ‘Keske sabretseydin'

  Mescid-i Haram'a girdiklerinde Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem'i amcasi ile otururken buldular. Selam verip oturdular. Efendimiz SallALLAHu aleyhi ve sellem amcasina sordu:

  - Bu iki adami taniyor musun?

  Abbas RadıyALLAHu anh cevap verdi:

  - Evet. Bu, Bera b. Ma‘rur. Kavminin ileri gelenelerindendir. Bu da Kaab b. Malik.

  - Sair olan mi?

  - Evet.

  Kaab RadıyALLAHu anh, ALLAH Rasulü tarafindan giyaben taniniyor olmasina çok sevindi. Bera b. Ma‘rur söz aldi ve meselesini söyle arz etti:

  - Ey ALLAH'in Nebisi! Bu yolculuga çiktim, ALLAH beni Islâm'a hidayet etti. Bu binayi arkama almamayi düsündüm ve namazlarimi ona dogru kildim. Arkadaslarim bu konuda bana uymadi. Benim içime de bir kurt düstü. Ne buyurursunuz ya RasulALLAH?

  Efendimiz SallALLAHu aleyhi ve sellem söyle buyurdu:

  - Bir kiblen (Mescid-i Aksa) vardi. Onun üzerine sabretseydin ya!

  Bu görüsmeden sonra arkadaslariyla birlikte Mescid-i Aksa'ya dogru namazlarini kilmaya basladi. (Ahmed b. Hanbel: Müsned)

  Bera b. Ma‘rur RadıyALLAHu anh, bu görüsmenin gerçeklestigi günlerde yapilmis olan Ikinci Akabe Beyati'nda Medinelilerden seçilen on iki kisiden birisi oldu. Medine'ye döndüklerinde pek fazla yasamadi. Bir süre sonra, Efendimiz'in hicretinden bir ay önce vefat etti. Malinin üçte birinin Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem'e verilmesini vasiyet etmisti. Diger bir vasiyeti de yüzü Kâbe'ye dönük olarak defnedilmesiydi. Böyle yapildi.

  Efendimiz SallALLAHu aleyhi ve sellem Medine'ye hicret ettiginde onu sordu. Bir ay önce vefat ettigi bildirildi, vasiyetlerinden söz edildi. Efendimiz SallALLAHu aleyhi ve sellem vasiyet etmis oldugu malinin çocuklarina verilmesini emir buyurdu ve mezarinin basina gidip cenaze namazini kildi.

  Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz, Hicret'in on altinci ya da on yedinci ayina kadar namazlarini Mescid-i Aksa'ya yönelerek kildi. Mekke'de iken Kâbe'nin yakininda bulundugunda, Kâbe'yi araya alarak Mescid-i Aksa'ya dogru namaz kildigi da nakledilmistir. Bununla birlikte, Efendimiz SallALLAHu aleyhi ve sellem kiblenin Mescid-i Haram'a döndürülmesini gönülden arzu eder, bunun için dua ederdi. (Cessâs: Ahkâmu'l-Kur'an)  Rastlanti olabilir mi?

  Bir gün Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz, namazlarini Kâbe'ye yönelerek kilmak isteyen Bera b. Ma‘rur RadıyALLAHu anh'in mahallesine gitmisti. Ögle vakti girdiginde, oradaki Benî Seleme mescidinde namazi kildirdi. Her zaman oldugu gibi Kudüs'e dogru namaza durdu ve ilk iki rekati o sekilde kildi. Tam bu esnada Yüce Mevlâ, bundan sonra kible olarak Kâbe'yi seçtigini söyle ferman buyurdu:

  “Biz senin yüzünün göge dogru dönüp durdugunu görüyoruz. Iste simdi seni, memnun olacagin bir kibleye döndürüyoruz. Artik yüzünü Mescid-i Haram tarafina çevir. (Ey Müslümanlar!) Siz de nerede olursaniz olun, yüzlerinizi o tarafa çevirin. Süphe yok ki Ehl-i Kitap, onun Rablerinden gelen gerçek oldugunu çok iyi bilirler. ALLAH onlarin yapmakta oldularindan habersiz degildir.” (Bakara, 244)

  Rasulullah SallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz kilmakta oldugu namazin son iki rekâtini Kâbe'ye dönerek kildi. Bu haber kisa zamanda yayildi. Artik o günden sonra Kâbe müslümanlarin kiblesi oldu.

  Benî Seleme mescidi, böyle önemli ve mübarek bir olaya sahitlik ettigi için iki kibleli mescid anlaminda “Mescidü'l-Kibleteyn” diye anildi.

  KIBLE NEDIR?

  Kible, yön ve yönelinen taraf ya da yönelinen sey anlaminda bir kelimedir. Dinimizde müslümanlarin namaz kilarken dönmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cam Nasıl Yapılır - Cam Hakkında Bilgiler - Erken Dönem Cam Sanatı - Türk Cam Yapımı - Kum
 3. Kıble nedir, Kıble Ne demek, Kıble manası
 4. Kabe, Kabe Nedir, Kabe Hakkında
 5. Namaz Kılarken Kıble Nasıl Bulunur,Kıble İstikameti Nasıl Bulunur
 6. Kabe Nasil Kıble Oldu?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş