Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

peygamber imizin hayatını öğrenmenin önemi peygamber efendimiz in hayatını öğrenmenin önemi nedir bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hz Muhammedin Hayatını Öğrenmenin Önemi Peygamberimizin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimizin Hayatını Öğrenmenin Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamberimizin Hayatını Öğrenmenin Önemi

  Hz. Muhammed insanları iyiye, doğruya, güzele yönlendirmiş ve onları hakka çağırmış, iman ederek yararlı işler yapanları Allah’ın mükâfatlandıracağını müjdelemiştir. O, insanları Allah’ın buyruklarına uyma ve kötülüklerden sakınma konusunda uyarmıştır. Peygamberimiz insanları bilmedikleri konularda aydınlatmıştır. Getirdiği ilkeler sayesinde insanları inkâr ve cehaletin karanlığından çıkarıp İslam’ın aydınlığıyla tanıştırmıştır. Bu nedenle onun hayatını öğrenmek önemlidir.

  İslam inanç esaslarından biri olan peygamberlere iman, onların hayatlarını öğrenmeyi gerektirir. Bilgi, imanın önemli bir boyutunu oluşturur ve inanç bilgi ile güçlenir. Bu yüzden Hz. Muhammed’e inanan her Müslümanın onun hayatını bilmesi gerekir.

  Örnek kabul edilen Hz. Peygamberin hayatını bilmek ve onu tanımak inananlara güç verir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim onda inananlar için güzel örneklerin olduğunu şöyle belirtir: “Allah’ın Resulü, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı zikredenler için güzel bir örnektir.”1

  O, tanınmadan ondaki güzel örnekler de tanınamaz. Onun ahlakının kaynağı Kur’an-ı Kerim’dir. Nitekim Hz. Aişe, Hz.Muhammed’in ahlakı hakkında soru soran birine “Onun ahlakı Kur’an’dır.” 2 cevabını vermiştir.

  Bütün yaratılmışlar arasında en değerli olan, insandır. İnsanlar arasından seçilmiş olan Allah’ın Elçisi ise inananlar için ayrı bir öneme sahiptir. Hz. Muhammed’i doğru anlamak ve doğru örnek almak İslam’ı da doğru anlamak demektir. Hz. Muhammed, Kur’an’a göre yaşadığı için onun hayatının öğrenilmesi, Kur’an’ın da anlaşılmasına yardımcı olur.

  1 Ahzâb suresi, 21. ayet.
  2 Müslim, Müsâfirîn, 139. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş