Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kadir gecesi yle ilgili hutbeler Kadir Gecesi Hutbe oku , Kadir Gecesi Hutbesi , Kadir Gecesi Hakkında Hutbe HUTBE KADİR GECESİ Aziz Mü’minler! Allah Teala’nın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kadir gecesi ile ilgili hutbeler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadir gecesiyle ilgili hutbeler

  Kadir Gecesi Hutbe oku,
  Kadir Gecesi Hutbesi,
  Kadir Gecesi Hakkında Hutbe


  HUTBE KADİR GECESİ

  Aziz Mü’minler!

  Allah Teala’nın bizlere olan sayısız nimetleri arasında, önemli bir yer tutan ihsanlardan birisi de Kadir Gecesi’dir. Hepimize kutlu ve mübarek olsun.

  Bu zaman diliminin, kutlu ve mübarek sayılması, hiç şüphesiz, içinde meydana gelen mutlu olaylardan dolayıdır. Kadir Gecesi’nin kıymeti ve değeri insanlığa mutluluğu müjdeleyen ilahi kitapların sonuncusu Kur’an-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanması ile ilahi hüküm ve takdirlerin yine bu gecede düzenlenerek görevli meleklere bildirilmesinden gelmektedir.

  İki Kadir Gecesi arasındaki zaman dilimi içinde meydana gelecek olaylar, verilecek hükümler, rızıklar ve eceller ile bizim için önem taşıyan bütün tesbitler, bu gecede görevli meleklere bildirilmekte ve zamanı geldiğinde melekler tarafından yerine getirilmesi istenmektedir. Bütün hayatımızı kaplayan bu hususların ve her birimizle ilgili programların yapıldığı bu gece, insanlık için elbette önem taşıyacaktır.

  Aziz Mü’minler!

  Kur’an-ı Kerim, tek bir Kadir Gecesi’nin, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olduğunu haber vermektedir. Hiç şüphesiz bu hayırlılık davranışlarımızla ilgilidir. Yani, bu gecede ilahi hoşnutluk için yapılan işlerin ve salih amellerin, Allah Teala’nın katındaki değer ve sevabı, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan işlerden ve salih amellerden daha hayırlıdır.

  Her konuda olduğu gibi, Kadir Gecesi’nin ihyası konusunda da, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) ile O’nun ashabının örnek alınması esastır. Yani onların yaptıkları ibadetler, tavsiye ettikleri dualar, bizler için en güzel ihya programıdır. İbadet denilince akla ilk gelen namazdır. Zira onun yerine geçecek başka bir ibadet yoktur. Bu bakımdan, Sevgili Peygamberimiz Ramazan ayının son on gününde, itikaf ve namaz ibadetine ağırlık vermiştir. Ayrıca Sevgili Peygamberimiz bu gecede “Allah’ım, şüphesiz sen affedersin, affetmeyi seversin, beni de affet.” diyerek dua etmeyi tavsiye buyurmuşlardır.

  Aziz Mü’minler!

  Kadir Gecesi’nin bir başka özelliği de meleklerin yeryüzüne rahmet ve bereketle inmesidir.

  O halde, önce bu gecenin kıymetini kavramaya çalışalım; sonra da bu geceyi kıymetlendiren yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e kulak verelim. Ve O’nu bol bol okuyalım, mesajına kulak verelim. Unutmayalım ki, değeri Kur’an’a dayanan bir gecenin, en güzel ihyası yine Kur’an’a yönelmekle olacaktır. Ayrıca bu gecede bol bol namaz kılalım, insanlığın bağışlanması ve mutluluğa ermesi için dualar edelim. Ramazan ayında kazandığımız güzellikleri de, hayatımızın sonuna kadar taşımaya çalışalım.

  Kaynak: diyanet.gov.tr

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kadir Gecesi ile ilgili akrostiş şiir, kadir gecesi akrostiş
 3. Kadir gecesi hakkında bilgiler, Kadir Gecesi Nedir
 4. Kadir Gecesi Sms, Kadir Gecesi Mesaj, Kadir Gecesi Sözleri
 5. Kadir gecesi mesajları, Kadir gecesi sözleri, Kadir gecesi Kandil Mesajları
 6. Kadir gecesi Kandil Mesajları Kadir gecesi güzel sözleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  بسم الله الرحمن الرحيم
  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْر وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
  وقال عليه السلام: مَنْ يَقُمْ لَيْلَةَ الْقَدْرِ اِيمَاناً وَاحْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ
  KADİR GECESİ

  Muhterem Müslümanlar,
  Pek feyizli ve bereketli rahmet ayının veda etmesi gönüllerimizi hüzünlendirirken bin aydan hayırlı kadir gecesinin gelişinin sevincini yaşıyoruz. Bu gece kadir gecesidir. Mübarek olsun.

  Zaman ve mekânlar kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesini bin aydan hayırlı kılan da yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerim’in bu gece inmeye başlamasıdır.
  Yüce Mevla’mız kadir gecesinin kadr-u kıymetini beyan eden surede şöyle buyurmaktadır: “Biz onu (Kur’ân’ı) kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”1

  Muhterem Mü’minler,
  Rahmet-i ilâhiyyenin bütün bir yeryüzünü kuşattığı kadir gecesini ibadetle ihya ederek rahmetinden istifade etmeye çalışalım. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurur: “Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan bekleyerek kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları affolunur.3 Ramazan-ı Şerifle başlayıp kadir gecesinde zirveye ulaşan iman coşkumuzla Gaffâru’z-Zünûb olan Rabbimizden affımızı dileyelim. Bu gece inmeye başlayan yüce kitabımızdan bol bol okuyalım. Okurken onun Allah kelamı olduğunu, kıyamete kadar tüm beşeriyete hidayet rehberi olarak işte bu gece inmeye başladığını, her türlü kalbî hastalıklara şifa olduğunu, telaffuz ettiğimiz kelimeleri bizzat Rasûlullah’ın da telaffuz ettiğini, her harfine on sevap verildiğini düşünerek okuyalım. Sevgili Peygamberimizin Hz. Aişe validemize öğrettiği dua ile Rabbimize yalvaralım; “Ya Rabbi! Şüphesiz sen affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affeyle.”4

  Aziz Mü’minler,
  Şu günlerde unutmamamız gereken dini vecibelerimizden biri de fitre olarak bildiğimiz fıtr sadakasıdır. Oruçlarımızın Allah katında kusursuz kabul edilmesi temennimizdir. Ancak istemeyerek de olsa oruçlarımızın sevaplarını eksiltecek söz ve davranışlarımız olmuş olabilir. İşte fıtr sadakası bunların telafisi için emredilmiştir. Bilindiği gibi fitre hemen herkes tarafından kolayca verilebilecek miktardadır. Bizler de vermenin o manevi hazzını tadalım ve ihtiyaç sahiplerinin bayram sevincine küçük de olsa bir katkıda bulunalım. Fıtır sadakalarımızı bayram namazından önce vermeye gayret edelim.

  Sevgili Peygamberimizin, İbni Abbas’ın naklettiği şu güzel öğüdüne kulak verelim: Rasûlullah (s.a.v.), orucun gereksiz ve çirkin sözlerden temizlenmesi ve fakirlere bir lokma olması için fıtır sadakasının verilmesini emretti. Kim onu bayram namazından önce verirse makbul bir fıtır sadakası olur. Kim de bayram namazından sonra verirse sıradan bir sadaka olur.” 5
  Muhterem Mü’minler,
  Ramazan ayının sonlarına doğru bu güzellikleri yaşarken, 294. üncü kuruluş yıldönümünü yaşadığımız itfaiyecilerimizi dualarımızda unutmayalım. Bizim güvenliğimiz için canları pahasına ateşle mücadele eden itfaiyecilerimizin günlerini kutluyoruz.

  Cenâb-ı Hak, Kadir Gecemizi hepimiz hakkında hayırlara vesile kılsın! Oruçlarımızı, zekatlarımızı, her türlü ibadet ve hayırlarımızı kabul eylesin!

  1. Kadir: 97/1–5
  2. Muvatta: İtikâf; 15
  3. Buhârî, İman, 25
  4. Tirmizî, Deavât, 845
  5. Ebû Davud, Zekât, 17

  Ahmet EFE
  Ebubekir Camii İmam-Hatibi/ BAĞCILAR 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Muhterem Muslumanlar !
  Bu haftaki hutbemiz....................idrak edecegimiz KADIR GECESI hakkindadir. Kadir Gecesi, Kur`an-i Kerim`in, dunya semasindan Peygamber Efendimize indirilmeye baslandigi gecedir.
  Allah-u Teala Kur`an-i Kerim`de Kadr Sûresi’nde soyle buyuruyor (meâlen): “Hakikât biz o (Kur’ân-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana ne bildirdi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve Rûh (Cebrâil (a.s.) veya bir büyük melek) Rablerinin izniyle her bir iş için peyderpey inerler. O gece tâ fecrin doğuşuna kadar selâm (ve selâmet)dir." (Sure-i Kadr)
  Bin aydan hayirli olan bu gecenin feyzinden istifade edebilmek icin nafile namazlar kilmali, Kur`an-i Kerim okumali ve dua etmelidir.Gunahlarimizdan tevbe edip sadaka vermelidir.
  Kadir Gecesini ibadetle ihya etmenin faziletini, Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadîs-i şerîflerinde şoyle ifade buyuruyor:“Kadir gecesi olunca Cenâb-ı Hak Cebrâil (a.s.)’a emreder. Cebrâil (a.s.) meleklerle beraber yanlarında bir sancakla yeryüzüne iner ve sancağı Kâbe’nin üzerine diker. Cebrâil (a.s.)’ın altı yüz kanadı vardır. Bunlardan iki tanesini Kadir gecesi dışında açmaz. Bu iki kanadı şark ve garbı kaplar. Sonra Cebrâil (a.s.) yanındaki meleklere, “Gidin, Ümmet-i Muhammed’in namaz kılan, zikreden ve dua edenlerine selâm verin, onlarla musâfaha edin ve onların dualarına âmin, deyin.” diye emreder. Melekler de yeryüzüne dağılır, o gece uyanık olup ibâdet ve taat eden Ümmet-i Muhammed’i ziyâret eder, selâm verir ve musafaha ederler, dualarına da âmin derler. Fecir doğduğu zaman Cebrâil (a.s.) meleklere toplanmalarını emreder. Melekler; Ya Cebrâil, Cenâb-ı Hak Ümmet-i Muhammed’e nasıl muamele etti, diye sorarlar. Cebrail (a.s.), Allâhü Teâlâ onlara rahmetiyle nazar etti. Onları affetti ve mağfiret etti. Ancak şu dört sınıf hariç; “Bunlar, devamlı içki içen, ana ve babasına asi olan, sıla-i rahmi kesen, ve müslüman kardeşine kin tutup, ona üç günden fazla dargın olan.” diye cevap verir.
  Muhterem Muslumanlar!
  Kadir gecesi Ramazan-i Serif `in son on gununun tek gecelerinde gizlenmistir.. Kadir Gecesinin; o gece gökyüzünun bulutsuz ve parlak olmasi, havanin ne soğuk ne sıcak, latif olmasi, o gece bir an için denizlerin suyunun tatlanmasi, zemzemin ziyâdeleşmesi gibi bazi alametleri vardir.Bununla beraber Onu yirmi yedinci gecede arayınız" hadis-i serifi icabi ,27. geceyi ibadetle ihya ediyoruz.
  Hutbemize bir hadis-i serifle nihayet verelim."Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir "(Buhari)


 11. emirhan

  tebrikler çok güzel yapmışsını çok duygulandım

  yalnız yazım hatası varsa çok özür dilerim adroyid telefanla giriyorum


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş