Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

REGAİB KANDİLİ Muhterem Mü'minler! Kainatın Haliki olan Yüce Allah , her şeyi farklı derece ve değerlerde yaratmıştır. Mahlukatın en şereflisi olan insan , farklı ruh

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Regaip Kandili Hakkında Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  REGAİB KANDİLİ  Muhterem Mü'minler!

  Kainatın Haliki olan Yüce Allah, her şeyi farklı derece ve değerlerde yaratmıştır. Mahlukatın en şereflisi olan insan, farklı ruh ve beden yapılarına sahiptir. Herkesin dünya nimetlerinden istifadesi farklı olduğu gibi, ahiret nimetlerinden istifadeleri de,dünyadaki amellerine göre farklı olacaktır. Ayrıca benzerleriyle aralarında ge*nelde fark bulunmamakla birlikte, İslâm dininin büyük bir değer ve derece izafe ettiği yer ve zamanlar vardır.

  Aziz Mü'minler!

  Yeryüzündeki bütün mescitler Allah'ın evleri olmaları bakımından mukaddes ve mübarek yerlerdir.Ama Mescid-i Haram'ın bunlar arasındaki manevi kıymeti hepimizce bilinmektedir. Yine bunun gibi haftanın gün*leri arasında Cuma, yılın ayları arasında üç aylar diye bildiğimiz Receb, Şaban ve Ramazan aylarının müstesna bir yeri vardır. Kainatın Efendisi Hz. Muhammed (S.A.S.) bu değeri gösteren bir hadisi şeriflerinde: "Allah'ım; Receb ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır."(1) buyurmuştur. Zira Kurban Bayramı ile Mevlidi Nebi gecesi hariç, diğer mübarek gün ve geceler üç ayların içinde yer almaktadır.

  Değerli Mü'minler!
  Receb ayı, üç aylar zincirinin ilk halkasını oluşturduğu gibi, Receb ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib gecesi de mübarek gün ve geceler dizisinin ilk basamağını teşkil eder. Miracın,Beratın, Ramazanın ve Kadir gece*sinin müjdesini verir.

  Istilahi deyimle "leyletü'r-regaib" yani Regaib gecesi, istenen özlenen şeylerin, bol bol ihsanının yer aldığı gece demektir. İnsan günlük hayatında monotonluktan kurtulmak için zaman zaman değişik şeylerle meşgul olduğu gibi, Müslüman da günlük ibadetlerinin dışında böyle mübarek gün ve gecelerde yapacağı ibadet ve yalvarışlarla ruh dünyasına yeni bir canlılık kazandırır. O bilir ki, böyle zamanlarda yapılan dua ve yalvarışları yüce Allah kabul eder. Nitekim Hz. Peygamber (S.A.S.): "Receb ayının ilk gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı geceleri yapılan dualar reddolunmaz, kabul edilir" buyurmuştur.(2)


  Muhterem Kardeşlerim!

  Allah'ın rahmetinin her zamankinden daha bol indiği Regaib gecesi ile benzeri gecelerden gereği gibi fay*dalanabilmek için Hz. Peygamber Efendimizin de irşad buyurduğu üzere,böyle zamanlarda Allah'a daha çok yalvarmalı, daha çok kullukta bulunmalıyız. Zira gerçekte, böyle mübarek zamanlar ancak onları değerlendirebilenler için var demektir. Eğilip içmedikçe, susuzluktan yanan bir insan için önünden akan ırmak hasret ve mahrumiyetten başka bir anlam taşımaz. Bundan dolayı Regaib gecesi ile diğer mübarek gecelerde kabarıp taşan ilahi rahmet deryasından nasibimizi alabilmemiz için, eğilip ondan içme gayretini göstermeliyiz. Bu manada Yüce Allah Hz. Peygambere, dolayısıyla biz müminlere hitab ederek, mealen şöyle buyuruyor: "Farz ibadetlerini yerine getirdiğin zaman, yine yorul"(3) "Yani nafile ibadetlere geç. O da bittikçe dua yap! Ve ancak o takdirde Rabbine rağbet et."(4) "Onun nimet ve ihsanlarına rağbetle kalma; onları ihsan edeni de hatırla."(5)

  Muhterem Mü'minler!

  Önümüzdeki Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece Regaib gecesidir. Bu geceye yeniden kavuşurken maddi ve manevi hayatımızın bir kere daha muhasebesini yapmak,durumumuz ne olursa olsun onu ihya et*mek ve çocuklarımıza anlatmak, bu vesile ile içinde bulunduğumuz hatalardan uzaklaşmaya çalışmak hede*fimiz olmalıdır.
  Bu münasebetle, hepinizin Regaib kandilini tebrik ediyor ve hutbemizi iki ayeti kerime mealiyle tamamlamak istiyorum: "Artık beni anın, ben de sizi anayım. Bana şükredin,nankörlük etmeyin."(6) "Bana dua edin ki duanızı kabul edeyim."(7)


  ______________
  (1)Keşful-Hafa. Beyrut, 1301, 1, 186
  (2)Sûyuti, Fethul-Kebir. 11.92
  (3) İnşirah: 7
  (4) İnşirah: 8
  (5) Hak Dini Kuran Dili. VIIl. 5925
  (6) Bakara: 152
  (7) Gafir(Mümin):60


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Regaip Kandili Hakkında Hadisler
 3. Regaip Kandili Mesajları, Regaip Kandili Sözleri, Regaip Kandili SMSleri
 4. Regaip Kandili Hutbesi - Regaip Kandili ile ilgili Hutbe
 5. 2018 Regaip Kandili Ne Zaman - 2018 Regaip Gecesi Tarihi - Regaip Kandili 2018 - Regaip K
 6. Regaip Kandili ile ilgili Hadisler - Regaip Gecesi Hakkında Hadisi Şerifler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş