Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Aile (Hutbe) İstanbul Müftülüğü بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ : قال اللّه تعالى يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا :

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aile (Hutbe) İstanbul Müftülüğü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aile (Hutbe) İstanbul Müftülüğü


  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  : قال اللّه تعالى
  يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا
  : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ
  يَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ مَنْ اسْتَطَاعَ مِنْكُمْ الْبَاءَةَ فَلْيَتَزَوَّجْ فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ وَأَحْصَنُ لِلْفرْجِ

  AİLE


  Değerli Cemaat!
  Modern çağın, gittikçe büyüyen en önemli sorunlarından biri aile kurumuna verilen zararlardır. Önce Batı dünyasında ortaya çıkan aileyi yıkıcı tehlikeler –ne yazık ki- bizim toplumumuzu da sarmaya başladı.
  Yüce kitabımız, bütün insanlığın, aile kurumu sayesinde gelişip çoğaldığını bildir­ir.[1] Modern antropolojik araştırmalar da bunu doğruluyor.
  Aile her çağda ve bütün toplumlarda geçerli bir kurum olmuştur. Bunun da sebebi, insanlık için büyük amaçlara hizmet etmesidir. Bu amaçların birkaçını şöyle sıralayabiliriz:
  İslâm âlimlerine göre, ailenin birinci gayesi ve hikmeti, çocuk yetiştirmek, böylece insan soyunun yaşamasını sağlamaktır. Onun için Hz. Peygamber "Nikâh benim sünnetimdir. Benim sünnetimden yüz çeviren benden yüz çevirmiş olur" buyurmuştur.[2]
  Çocukların beslenmesi, korunması, eğitimi, ruh ve beden sağlığı için temel kurum ailedir. Bu sebeple dinimizde çocuğun doğumundan evlenip aile kurmasına kadar her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için ebeveyne görevler verilmiştir.
  Eğitimciler aileyi ilk ve en etkili eğitim kurumu kabul ederler aziz cemaat… Ailenin bu işlevi, toplumun ahlâk ve hukuk düzenine de büyük bir hizmettir. Nitekim Hz. Peygam­ber, "Hiçbir baba, çocuğuna iyi ve faydalı eğitimden daha değerli bir miras bırakamaz" buyurmuştur.[3]
  Kuşkusuz çocuğa bu "değerli miras"ı, yani eğitimi en iyi ailesi verir. Aile yuvasından yoksun bırakılan çocukların eğitim-öğretiminde, hatta ahlâk ve ruh sağlığında ciddi problemlerle karşılaşıldığını biliyoruz. Bir üniversitemizin yaptığı araştırmaya göre, suça itilen çocukların yarıya yakını parçalanmış aile çocuklarıdır.[4] Keza, sokak çocuklarının yüzde 82’sinin parçalanmış aile çocukları olduğu biliniyor.
  Aile mutluluğunun, karı-koca için olduğu kadar, çocukların ruh sağlığı ve ahlâk terbiyesi için son derece faydalı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.[5]
  Nihayet aile yuvası, insanların iffetini, namusunu koruyan bir ahlâk kurumudur, evlilik ve aile toplumun ahlâk sigortasıdır. Onun için Hz. Peygamber evlenmeyi teşvik etmiş, evlenmenin kolaylaştırılmasını istemiştir.[6]

  Muhterem Müslümanlar!
  Günümüzde aşırı bireyciliği, egoizmi ve zevk düşkünlüğünü özendiren hayat felsefesinin hâkim olduğu toplumlarda nikâhsız birlikte yaşama ve her türlü gayrı meşru ilişkiler hızla artmaktadır. Bu yüzünden o tür toplumlarda aile bağları giderek zayıflıyor, aile kurumu çöküyor. Buna bağlı olarak çocuk sayısı azalıyor, nüfus da azalıyor ve yaşlanıyor. Bu durum, anılan toplumların sorumlularını, aklı erenlerini kara kara düşündürüyor. Bu ahlâkî çöküşleri ve ağır sorunları dikkate aldığımızda, yüce dinimizin aileye büyük önem vermesinin sebebini daha iyi anlıyoruz.
  Dinî inançlarımız, ahlâkî ve kültürel değerlerimiz aile kurumumuzun güvencesidir aziz cemaat… Ailelerimiz de inanç ve değerlerimizi korumakta, yaşatmaktadır. Birini kaybettiğimizde –Allah esirgesin- diğerini de kaybederiz. Bunun örneklerini bazı ülkelerde görüyoruz ne yazık ki! Onun için bizi biz yapan, inançlarımızı ve değerlerimizi de aile yapımızı da özenle koruyalım. Bunları basit heveslerimize, ihtiraslarımıza, bencilliklerimize kurban etmeyelim.
  Bugünkü dünyada bunu başarmak zor görünse de –Kur’ân-ı Kerim’de buyurulduğu gibi- Allah’a sığınıp kararlılığımızı gösterirsek Allah da bizim için güçlükleri kolaylaştıracaktır.
  Yüce Rabbimiz yardımcımız olsun!

  Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
  İstanbul Müftüsü


  [1] Hucurât 49/13.
  [2] İbn Mâce, Nikâh, 1.
  [3] İbn Hanbel, Müsned, III, 412; Tirmizî, “Birr”, 33.
  [4] bilgipdr.com/.../560-bosanmanin-cocuklar-uzerindeki-ruhsal-etkisi/
  [5] Bkz. H. Fikret Kanad, Ailede Çocuk Terbiyesi, İstanbul 1976, s. 43-47; Haluk Yavuzer, age., s. 40-41, 53-60.
  [6] Buhârî, Savm, 10.

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 18.02.2018

  Metnin Orjinalini Bilgisayarınıza
  İndirmek İçin
  TIKLAYIN


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bencillik ve Fedakarlık (Hutbe) İstanbul Müftülüğü
 3. Allah Sevgisi (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü
 4. Kalb-i Selim (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü
 5. Hicret (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü
 6. Hac, Hac İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş