Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Şehitler ve Gaziler Haftası İle İlgili Hutbe Muhterem Müslümanlar! Asıl görevi kulluk olan biz insanlar için , yaşamış olduğumuz bu fani dünyada değer ve kıymet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şehitler ve Gaziler Haftası İle İlgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  Şehitler ve Gaziler Haftası İle İlgili Hutbe

  Muhterem Müslümanlar!

  Asıl görevi kulluk olan biz insanlar için, yaşamış olduğumuz bu fani dünyada değer ve kıymet ifade eden bir çok rütbe ve makam söz konusudur. Ancak bu makamlardan bazıları her iki hayatta insanı mutlu kılmaktadır. İşte bu makamların en yücelerinden ikisi de şehitlik ve gaziliktir.

  Değerli Mü'minler!

  Şehitlik Kur’an ve Sünnette övülmüş bir mertebedir. Kur’an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz şehitliğin önemini bizlere şöyle bildirmektedir. “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler..”(1)Sevgili Peygamberimiz birçok hadislerinde şehitliğin önemine vurgu yapmış, şehit olanların cennette olduklarının müjdesini bizlere bildirmştir. Bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. "Peygamber(ler) cennettedir, şehit(ler) cennettedir, çocuk(lar) cennettedir, diri diri toprağa gömülen kız (çocukları) cennettedir.(2) Bir başka hadiste ise Efendimiz, şehitlerin cennetteki durumlarını şöyle tasvir etmiştir. “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister."(3)

  Aziz Mü'minler!

  Allah yolunda yaralanıp gazi olmak ise yine şehitlik gibi yüce mertebelerden biridir. Din uğruna savaşan, mücahit anlamına gelen gazi, özellikle Türklerde savaşta başarı kazanan kumandanlara, hatta hükümdarlara şeref unvanı olarak kullanılmıştır. Kuran-ı Kerimde ve Hz. Peygamber'in hadislerinde Allâh yolunda savaşanların övülmesi, şehitlik ve gazilik hakkındaki müjde ve haberleri sebebiyle Türk kültüründe, "ölürsem şehit, kalırsam gazi" tabiri ortaya çıkmıştır. Yüce Ecdadımız hiçbir zaman esaret altına düşmemiş bu uğurda ölümü şehitlik, kalmayı ise gazilik saymıştır. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde gazi unvanını almış insanlara şu müjdeyi vermektedir. "Allah yolunda yaralanan bir kimse, kıyamet gününde yarasından kan akarak Allah'ın huzuruna gelir. Renk, kan rengi, koku ise misk kokusudur."(4)

  Bu Cennet Vatanı bizlere miras olarak bırakıp Ahiret yolculuğuna çıkmış olan Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Rabbim cümlemizi şefaatlerine nail eylesin! Hutbemi Mehmet Akif Ersoy’un şu dizesiyle bitiriyorum.

  ''Ey şehidoğlu şehid isteme benden makber

  Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber

  (1)(Al-i İmran, 3/169-171
  (2) Ebu Davud Cihad 25
  (3) Buhari Cihad 25
  (4) Buhari Cihad 10
  (5) Tevbe, 111

  Pazar, 12 Eylül 2018 22:15 Davut BİLGİN İmam-Hatip / ŞANLIURFA / ARHAVİ 17.09.2018 Tarihli Hutbesidir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Şehitler Haftası ile ilgili Şiirler - Şehit Haftası Hakkında Şiirler - Şehitler Haftasıyla
 3. Şehitler Haftası ile ilgili Yazılar - Şehit Haftası Hakkında Yazı
 4. Şehitler Haftası 14-20 Nisan - Şehitler Haftası Hakkında Bilgi
 5. Gazilik ve Gazilerimiz - Şehitler ve Gaziler Haftasıyla İlgili Hutbe
 6. Gaziler Günü Ve Şehitler Gününde Yapılacak Törenler İle İlgili Yönetmelik
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş