Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kurban Bayram ı Hutbeleri Kurban Bayram ı Konulu Hutbeler Muhterem Müslümanlar! Yaratılan tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca , Allah ’a hamd olsun ve yine tüm yaratılmışların
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kurban Bayramı Hutbeleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban Bayramı Hutbeleri
  Kurban Bayramı Konulu Hutbeler


  Muhterem Müslümanlar!

  Yaratılan tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca, Allah’a hamd olsun ve yine tüm yaratılmışların zerrelerinin sayısınca, Resulümüz (a.s.)’a salât ve selâm olsun ki; böyle mübarek bir Kurban bayramına hep beraber, imanlı gönüllerle kavuştuk ve böylelikle kutlu ve mutlu bir bayramın ilk havasını, Mü’min kardeşler olarak birlikte teneffüs ediyoruz.

  Kurban, kelime olarak; kendisiyle Allah’a yaklaşılan manasına gelmektedir. Günümüzün anlayışıyla bir hayat sigortasıdır. Asi olan nefislerimizin, günahkâr bedenlerimizin, şımarık düşüncelerimizin; kesilecek bir hayvan karşılığında, temizlenmiş vaziyette yine bize bağışlanmasıdır.

  Kurban; “inni karibûn” (muhakkak ben yakınım) [3] buyuran Cenab-ı Hak’ka yakınlaşabilmenin bir yoludur. Onun için küçük kurbanları vererek, büyük kurbanlar verebileceğimizi göstermeliyiz.

  Kurbanı olduğumuz Allah’ımız canımızı bağışlıyor ve yerine takvamızı gösterebileceğimiz bir hayvanı kesmemizi istiyor. Bu isteğini Kevser suresinde: “O halde, Rabbin için namaz (kurban bayramı namazını) kıl ve kurban kes!” [4] buyurarak imkânı olanların kurban kesmesini emrediyor. İmkânı olup da kesmeyenlere ise, peygamberimiz (s.a.v.) şu dargın ifadeleri kullanıyor:

  “Kim ki kurban kesmeye gücü yeter de kurban kesmezse, o kimse namazgâhımıza sakın yaklaşmasın!”[5]

  Kıymetli Mü’minler!

  Bayramlar; sevinç, neş’e ve mutluluk günleridir. Bugün dünyanın dört bir tarafında Müslümanların zor şartlarda olduğunu hepimiz biliyoruz. Birçok İslâm beldemiz baskı altındayken, bayram sevincimiz kursağımızda düğümleniyor. Bu kardeşlerimize hiç olmazsa dualarımızla destek verelim ki; yüce Rabbimiz, Müslümanlara yardım ve zafer nasip eylesin. Böylelikle bayram sevincimizi İslâm’ın zaferiyle yaşayalım.

  Kıymetli Müslümanlar!

  Kurban, Müslümanların bayramıdır. Günümüzde inancımıza düşman olanlar, bayramların dahi adını değiştirip; “Şeker Bayramı” ve “Et Bayramı” adıyla bayramlarımızın kanına girmek istemektedirler. Bizler bu konuda uyanık olup her ortamda bayramlarımızın genel özelliklerini koruyalım. Ramazanı Ramazan, Kurbanı da Kurban olarak anlayalım.

  Kestiğimiz kurbanların derilerine sahip çıkalım. Onları baskı ve kandırmaca yolları ile elimizden almaya kalkışanlara karşı uyanık olalım. Kurban derileri de kurbanın bir parçasıdır. Bu derileri özellikle çevremizdeki fakir kimselere hediye etmeli veya cami ve benzeri vakıf hizmetlerine sadaka olarak vermeliyiz.

  Muhterem cemaat!

  Riyasız ve şirksiz bir hayata hepimizin ihtiyacı vardır. Bu sebeple kurbanlıklarımızı yalnız Allah için kesip, karşılığını da yalnız Allah’tan bekleyelim. Zira yüce Mevlâ’mız, kurban kesimindeki gayeyi ve bayram süresince teşrik tekbirleri getirmemizi, ayetlerinde şöyle ifade eder:

  “Elbette kurbanlıkların ne etleri, ne de kanları Allah’a erecek değildir. Lâkin O’na sizin takvanız erecektir. İşte O, kurbanlıkları böyle sizin emrinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı, tekbir ile yüceltesiniz. Güzel iş yapanları müjdele.” [6]

  Bu arada bayramların bir özelliği de; kırık kalplileri, solgun yüzlüleri, eğik başlıları, mahzun bakışlıları sevindirmektir. Elimizden geldiğince ihtiyaç sahibi ve yardım eli uzatılmasını bekleyen kardeşlerimizi bayrama hazırlayalım.

  Yediklerimizden yedirmek ve giydiklerimizden giydirmekle bu tür dostlarımızın dualarını alalım.

  Büyüklerimizin gönüllerini kazanıp, küçüklerimizi sevindirelim.

  Bayramlık görevlerimizi; dinimize, geleneklerimize ve insanlığımıza yakışır ...

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurban Bayramı Mesaj,kurban bayramı sözleri,kurban bayramı sms mesajları
 3. 2018 Kurban Bayramı Hazır SMS Mesajları, Kurban Bayramı Sms Harka Mesajlar, sms Kurban Bay
 4. Kurban Bayramı Hazır E-Kartlar, Kurban Bayramı Kartpostalları, Bayramınız Kutlu Olsun E-ka
 5. Yeni Kurban Bayramı Mesajları Kurban Bayramı Sözleri Kurban Bayramı SMSleri
 6. Kurban Bayramı E-Kartları- Hareketli Kurban Bayramı Gifleri, Hareketli Kurban Bayramı Resi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Muhterem Müminler!

  Kurban; ibadet amacıyla belli bir zamanda, belli şartları taşıyan bir hayvanı usulüne uygun Allah rızası için kesmek demektir. Akıllı, buluğa ermiş, yolcu olmayan ve dinen zengin sayılan her Müslüman, Allah’a yakın olmak ve O’nun rızasını kazanmak amacıyla kurban kesmekle yükümlüdür. Bilindiği üzere Allah Teâlâ’ya iman eden O’nun elçisi Hz. Muhammed Mustafa’ya gönülden bağlı bir müminin tek gayesi Yüce Mevlâ’nın kendisinden razı olmasıdır. Zira bizi ancak O’nun rızası kurtaracaktır. Yüce Rabbimiz, Efendimizin şahsında bizlere şu güzel öğüdü vermektedir: “(Ey Resulüm!) De ki: Benim namazım, (bütün) ibadetlerim, hayatım ve ölümüm (yalnızca) bütün âlemlerin Rabbi olan Allah (‘ın rızası) içindir” [1]

  Değerli Kardeşlerim!

  Kurban, insanın Allah’a yaklaşmasına vesile olan bir ibadettir. Nitekim “kurban” kelimesinde bu anlam mevcut olup, mümin kurban kesmekle Hz. İbrahim gibi Allah’a ve O’nun emirlerine olan bağlılığını, gerektiğinde O’nun rızasını kazanmak için her türlü fedâkarlığa hazır olduğunu göstermiş olur. Bu itibarla bütün ibadetlerde olduğu gibi, kurbanda da iyi niyet ve ihlas esastır.
  Namazımız, orucumuz, zekâtımız, haccımız, umrelerimiz, yaptığımız hayır-hasenatımız, kestiğimiz kurbanlarımız bizi Allah'ın rızasına götüren salih amellerimizdir. Bilindiği üzere kurban, tarih boyunca bütün ilâhî dinlerde bulunan müşterek ibadetlerdendir. Bu gerçek Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle ifade edilmektedir: “Bunun gibi, [Bize inanan] her ümmet için kurban kesmeyi bir kulluk eylemi olarak öngördük ki, [bu amaçla,] kendilerine rızık olarak sağladığımız hayvanları keserken Allah'ın ismini ansınlar. Ve [her zaman akıllarında tutsunlar ki:] Sizin tanrınız Tek bir Tanrı'dır; öyleyse bütün varlığınızla kendinizi O'na teslim edin. Ve sen de [ey Peygamber,] tüm iyi yürekli, alçak gönüllü kimseleri [Allah'ın rızasıyla] müjdele” [2]

  Değerli Kardeşlerim!

  Kurban ibadeti; Müslümana halis niyetle malını Allah yolunda feda edebilme şuuru kazandır. Kur’an-ı Kerim’de Allah Teâlâ: “Fakat unutmayın ki, onların ne etleri Allah'a ulaşır, ne de kanları; lakin O'na ulaşan, yalnızca sizin O'na karşı gösterdiğiniz bilinç ve duyarlıktır. İşte bu amaçla, onları sizin yararınıza sunuyoruz ki, size ulaşma yolunu, yordamını gösterdiği (her türlü rahmet) için O'nun yüceliğini saygıyla anasınız. Öyleyse, o iyilik yapanları müjdele” [3] buyurmak suretiyle bütün ibadetlerde olması gereken ihlâsın kurban ibadetinde de bulunması gerektiğini ifade etmektedir.

  Kurban ibadetinin bize kazandırdıklarından biri de Allah Teâlâ’nın verdiği nimetlere karşı şükür duygusudur. “Âdemoğlu kurban bayram günlerinde kurban kesmekten daha sevimli bir iş ile Allah’a yaklaşamaz” [4] buyuran sevgili Peygamberimiz, bu ibadeti yerine getirmekle Rabbimizin sevgisini ve rızasını kazanacağımızı bizlere müjdelemektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki kurban, fakir, yetim, yoksul ve kimsesizleri sevindirmek suretiyle toplumda sevgi, birlik ve dayanışma duygularının gelişmesine, insanların birbirleriyle kucaklaşmasına vesile olan bir ibadettir.

  Değerli Kardeşlerim!

  Kurbanı et ve kemik hesabı yapmadan, sadece Allah’a yaklaşmak, O’nun rızasını kazanmak, dostlarımıza ve yoksul kardeşlerimize ikramda bulunmak niyetiyle kesmeliyiz. Bununla birlikte kurbanlarımıza eziyet etmeden ehil kişilere kestirmeli, kurban kesildikten sonra kurbanın artık ve sakatatlarıyla çevreyi kirletmemeliyiz. Kurban kesimi esnasında çevremizi hiçbir şekilde rahatsız etmemeli, Allah rızası için yaptığımız bu ibadetle meşgulken hoş olmayan görüntülere neden olmamalıyız. “Temizlik imandandır.” [5] buyuran Hz. Peygamber’in ümmetine yakışacak şekilde çevreye ve insan sağlığına özen göstermeli, bu hususta resmî makamların talimatlarına uymalıyız.

  Rabbim cümlemizi rızasını kazanmak ve O’na yakın olmak için kurban kesen samimi kullarından eylesin.

  [1] En’âm, 6/162.
  [2] Hacc, 22/34.
  [3] Hacc, 22/37.
  [4] Tirmizi, Edâhî, 1.
  [5] Müslim, Tahâre, 1. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş