Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tibet Sığırı Tibet Sığırı Özellikleri Nelerdir - Tibet Sığırı Hakkında - Tibet Sığırı Davranış Şekilleri Tibet sığırı (Yak) Korunma durumu: Korunmasız (VU) Bilimsel sınıflandırma Alem:

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tibet Sığırı Tibet Sığırı Özellikleri Nelerdir - Tibet Sığırı Hakkında - Tibet Sığırı Davranış Şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tibet Sığırı
  Tibet Sığırı Özellikleri Nelerdir - Tibet Sığırı Hakkında - Tibet Sığırı Davranış Şekilleri

  Tibet sığırı (Yak)
  Korunma durumu: Korunmasız (VU)
  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia
  Şube: Chordata
  Sınıf: Mammalia
  Takım: Artiodactyla
  Familya: Bovidae
  Cins: Bos
  Binominal adı
  Bos grunniens
  (Linnaeus, 1766)
  Alt türler

  Bos grunniens grunniens
  Bos grunniens mutus

  Tibet sığırı (Bos grunniens), Yak olarak da bilinir, boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Tibet ve Himalaya bölgeleri ve de Moğolistan'da bulunan uzun tüylü kamburlu bir sığır türüdür. Büyük evcil bir nüfusa ek olarak, küçük korunmasız vahşi bir yak nüfusu vardır. Evcilleri de, yabanileri de sürü hayvanlarıdır.

  Etimoloji

  Tibetçede yak kelimesi sadece türün erkeğini tanımlamakta kullanılır, dişiler nak veya dri olarak adlandırılır. Buna rağmen birçok dilde yak iki cinsiyet içinde kullanılmaktadır.
  Özellikleri  Yabani tibet sığırları (B. g. mutus alt türü) yerden omuza kadar 2 metre boyundayken evcil olanlar bunun yarısı kadardır. İki türde kendilerini soğuktan koruyan uzun tüylere sahiptirler, vücutlarının yanlarında ve altlarında son derece uzun ve yumuşak tüyler vardır. Yabanileri siyah veya kahverengi olurlar. Evciller ise beyaz da olabilir. Hem dişilerin hem de erkeklerin ay biçiminde ayrık boynuzları vardır. Tibet sığırı kısa bacaklı ve iri ayaklıdır. Geviş getiren hayvanlardır. Burunları ise kılsızdır. Vahşi yaklar, 1,000 kg kadar tartabilir. Genellikle 10-30 hayvanlık gruplar halindedirler. Yaşam alanları, tepeler gibi ağaçsız yüksek araziler, 3,200- 5,400 m'in arasında dağlar ve yaylalardır. Otlar, likenler ve diğer bitkileri yerler.
  Üreme


  On aylık bir gebelik süresinden sonra sonbaharda yavrularlar. Yabaniler sadece dişilerden oluşan sürülerde yaşar. Erkeklerse yalnız yaşarlar.
  Kültü

  Yaklar hala, Tibet'te alanları sürmesi için en iyi yolu sağlarlar.

  insan yaşamında özelliklede Tibetlilerin yaşamında önemli bir yer tutmuştur. Bunun nedeni Tibet’in yüksek karlı yaylalarına çok iyi uyum sağlayabilmesidir. Toprağa çok sağlam basar. Bu nedenle ulaşım araçlarının giremediği bölgelerde büyük rağbet görürler, binek, çeki ve yük hayvanı olarak kullanılırlar. Ayrıca sütünden, kılından, etinden yararlanılır. Uzun kuyruk tüyü nişan, süs ve sinek kovucu olarak kullanılırken yağından kandil yapımında, tezeğinden gübre olarak faydalanılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Toy Kuşu Toy Kuşu Özellikleri Nelerdir - Toy Kuşu Hakkında Toy Kuşu - Davranış Şekilleri
 3. Tuatara Tuatara Özellikleri Nelerdir - Tuatara Hakkında - Tuatara Davranış Şekilleri
 4. Fossa Fossa Özellikleri Nelerdir - Fossa Hakkında - Fossa Davranış Şekilleri
 5. Tibet'in Neyi Ünlüdür - Tibet Kültürü
 6. Tibet'in neleri meşhurdur?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş