Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Meteorolojinin Gelişimi Nasıl Olmuştur - Meteorolojinin Gelişimi 1800’lü yılların ortalarında meteorolojistler , geniş alanları etkileyen hava sistem lerinin (gelişimi , değişimi ile birlikte bunların yer

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Meteorolojinin Gelişimi Nasıl Olmuştur - Meteorolojinin Gelişimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Meteorolojinin Gelişimi Nasıl Olmuştur - Meteorolojinin Gelişimi  1800’lü yılların ortalarında meteorolojistler, geniş alanları etkileyen hava sistemlerinin (gelişimi, değişimi ile birlikte bunların yer yüzeyindeki hareketleri sonucunda) bulutları, rüzgarları ve yağmuru oluşturduğunun farkına varmaya başladılar. Bununla birlikte elde edilen bu bilgilerin dağıtımı, hava sistemlerinden daha yavaş olduğu için kullanışlı olmuyordu. Sonra telgraf icat edildi, hazırlanan raporlar başka merkezlere gönderilmeye başlandı. Amerika ve Avrupa üzerine gelecek hava ve fırtınalar, hareketlerin doğuya olacağı esası ile tahmin edilmeye başlandı. 1900’lü yılların başlarında Norveçli bir grup bilim adamı atmosferik hareketleri temel fizik kurallarına uygulama çalışmasına başladılar. Onlar, kütlesel olarak hareket eden büyük soğuk ve sıcak hava kütlelerinin karşılaşmasını cephe olarak tanımladılar. Bu durum modern hava tahminlerinin başlangıcıdır. 1940’lı yılların başlarında, ikinci Dünya Savaşı meteorolojide büyük ilerlemeler getirdi. Geniş ölçekli kara ve deniz alanlarındaki hava hareketleri, Kuzey Atlantik ve Güneydoğu Pasifik üzerindeki geniş alanlar hava durumuna olan bağımlılığı arttırdı. Üniversitelerin meteoroloji bölümleri hızla askeri servislerde yetiştirdikleri genç elemanları hava tahmin uzmanı olarak gönderdiler. Askerler aynı zamanda hava ve iklim konusundaki bilimsel araştırmalara destek sağladılar. Radar gibi önemli meteorolojik sistemlerin teknolojik gelişimi savaş zamanında sağlandı.
  İkinci Dünya Savaşından bu yana, meteorolojistler atmosfer ve rasat konularında birçok yeni teknik ve alet geliştirdiler. Onlar temel hava sistemlerini ve harekeynleri, uyduları kullanarak, şiddetli oraj merkezlerini, radar ve yüksek kapasiteli uçakları kullanarak tespit ve tahmin ettiler. Ayrıca sayısal hava tahmin modellerini geliştirerek, atmosferik işlemleri süper bilgisayarlarda çalıştırarak atmosferin genel sirkülasyonunu ve davranışlarını analiz ederek her ölçekte yağış bilgilerini elde ettiler.
  Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Telefonun Dünden Bugüne Gelişimi Nasıl Olmuştur
 3. Türkiye’deki Eczane Teknisyenliğinin gelişimi nasıl olmuştur
 4. Yeni konuşmaya başlayan çocuğunuzun dil gelişimi, Çocuğunuzun Dil Gelşimi İçin Yapmanız Ge
 5. IQ EQ SQ nedir?, Beynimizin gelişimi, Zeka gelişimi, kişisel gelişim, zekamızı nasıl geliş
 6. Türk halı ve kilimlerinin tarihsel gelişimi nasıl olmuştur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş