Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Platon Hayatı Hakkında Bilgi Platonun Kısaca Biyografisi Platon felsefe tarihinin ilk sistem li filozoflarından olup bilimden sanata , matematiğe kadar pek çok konu hakkında düşünceleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 26      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Platon Hayatı Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar
  Platon Hayatı Hakkında Bilgi

  Platonun Kısaca Biyografisi


  Platon felsefe tarihinin ilk sistemli filozoflarından olup bilimden sanata, matematiğe kadar pek çok konu hakkında düşünceleri olan önemli bir filozoftur.

  Soylu bir aileye mensup olan Platon, M.Ö. 428 yılında Atina'da doğmuş ve iyi bir eğitim görmüştür. 20 yaşında Sokrates'le karşılaşınca felsefeye yönelmiş ve hocasının ölümüne kadar (M.Ö. 399) sekiz yıl boyunca öğrencisi olmuştur; hocası ölünce, diğer öğrencilerle birlikte Megara'ya gitmiş ama burada uzun süre kalmayarak önce Mısır'a, oradan da Pythagorasçıların etkili oldukları Sicilya ve Güney İtalya'ya geçmiştir.

  Platon'a göre, insanlar bir mağaranın içinde yaşarlar ve yüzleri mağara girişinin karşısında bulunan duvara dönük olduğu için sadece ve sadece buraya düşen gölgeleri görebilirler; duyumlarımız yoluyla varlığından haberdar olduğumuz bu görünümler, gerçek değil, gerçeğin iyiden iyiye bozulmuş gölgeleridir; gerçeği görmek isteyen bir kimsenin, akıl yoluyla duyusal zincirlerden kurtularak başını mağaranın girişine çevirmesi ve orada geçit töreni yapmakta olan ideaları, yani görüntülerin oluşumunu sağlayan gerçek biçimleri seyretmesi gerekir. Bu nedenle bu alemde duyumsadığımız varlıklar birer gölgedir ve asıl var olan şeyler, bu gölgeler ve bu yanılsamalar değil, onların ardındaki ölümsüz idealardır. Mesela bir at ne kadar olağanüstü olursa olsun, zamanla bozulur ve kaybolur; oysa at ideası ezelî ve ebedîdir, değişmez.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz Muhammedin hayatı özet, Peygamber Efendimizin hayatı özet, Peygamberimizin hayatı kısa,
 3. Vahi Öz, Kısaca Kimdir, Kısaca Hayatı
 4. Platon Nereli
 5. Platon Ne Zaman Yaşadı
 6. Hz Muhammedin tam hayatı, Peygamber Efendimizin Tam Hayatı, Hz.Muhammed Sallahu Aleyhi Ves
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. ece

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağolunnnnnnnnnn 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş